Autor Wątek: [Info]: Kilka zasad w dziale SIECI  (Przeczytany 12528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariuszmarek

 • Gość
[Info]: Kilka zasad w dziale SIECI
« dnia: Czerwiec 05, 2006, 10:00:05 pm »
Cytuj
W naszym kręgu większość z tego, co wydaje się nieuprzejmością i opryskliwością, nie wynika z chęci obrażenia kogokolwiek. Raczej jest to efekt bezpośredniego, oczyszczonego z głupot stylu komunikacji, naturalnego dla ludzi, którzy bardziej koncentrują się na rozwiązaniu problemu, niż tworzeniu sympatycznego i miłego nastroju.

Jeśli dostrzeżesz tego typu opryskliwość, nie reaguj gwałtownie. Jeśli ktoś rzeczywiście przesadził, najprawdopodobniej ktoś ze starszyzny listy/grupy/forum go zmityguje. Jeśli jednak nic takiego się nie zdarzy, a Ty straciłeś cierpliwość, jest prawie pewne, że tamto podejście jest tam normalne i to Ty zachowałeś się niewłaściwie. Twój błąd. To zmniejsza Twoje szanse na uzyskanie informacji lub pomocy, której potrzebowałeś.

  INFO: Nowy moderator – zasady postowania w dziale SIECI
  edycja: 12.06.2006

  Witam wszystkich pasjonatów i pasjonatki SuSE Linux!

  Nazywam się Darek i będę się starał w dziale SIECI jako moderator wspomagać Mirona.

  Od dłuższego czasu jestem również użytkownikiem niemieckiego forum www.linux-club.de, które funkcjonuje wręcz „modelowo“ - nie znam lepszego miejsca w sieci, gdzie można tak wiele nauczyć się Linuxa oraz dystrybucji SuSE i do tego na tak świetnym poziomie.

  Chciałbym w związku z tym przedstawić kilka zasad, którymi będę się kierował (zalecane nie tylko do tego działu!) przy usprawnianiu „kącika z siecią“.

  Wielu z nas jest woluntariuszami i poświęca swój [cenny] czas na rozwiązywanie problemów innych użytkowników, przez co uczymy się. Poza tym problemy innych, mogą stać się naszymi problemami.

  WSTEP

  1.Bądź "FAIR"!

  • nikt nie pozjadał wszystkich rozumów i zawsze można się czegoś nauczyć
  • nie zadawaj GŁUPICH pytań, czyli nie trwoń czasu innych użytkowników http://rtfm.killfile.pl/
  • magiczne słowa: „proszę“ „dziekuję“ są zawsze na czasie

  2.Pisz na TEMAT
  Temat „sieć“ jest rozległy. Dotyczy zarówno konfiguracji jak i samego sprzętu. Obszary te przenikają się wzajemnie i niekiedy trudno jest je oddzielić, zawsze jakoś łączą się z tematem „sieci“. Pytania dotyczące samego hardware´u typu „jaki modem do neostrady?“ czy „jaka karta do wifi?“ bedą przenoszone do działu ze sprzętem.

  3.Dbaj o PORZĄDEK
  • każdy zakńczony wątek, w którym pojawiło sie rozwiązanie, należy oznaczyć jako [SOLVED] albo [ROZWIĄZANY], aby inni wolontariusze nie tracili czasu na czytanie wątków z problemem, który jest już rozwiązany, a potrzebujący mogli znaleźć od razu to, czego szukają.
  • pamiętaj: 1 problem = 1 wątek
  • pisz całymi zdaniami i po polsku ;-)

  CO ZAMIERZAM?

  1.KAŻDY wątek, który zakończy się rozwiązaniem problemu, zostanie zamknięty. Chodzi o zachowanie przejrzystości i uniknięcie wyciągania staroci – otwarcie po konsultacji

  2.KAŻDE interesujące [HowTo] czyli poradnik „jak to zrobić“ napisany przez Was może zostać przyklejony. Warunkiem jest temat dotyczący wielu użytkowników oraz należyte opracowanie i przejrzysta prezentacja (komunikaty, polecenia, screeny) napisane zrozumiałą polszczyzną. [HowTo] będzie zamknięte – otwarcie po konsultacji. Jego zadaniem jest stworzenie podstawy do rozwiązania problemu. W postach z problemami należy odnosić się do tych instrukcji, a nie dopisywać do nich zapytania ze swoimi problemami. Można ewentualnie uzupełnić takie [HowTo] opisaniem pojawiającego sie problemu wraz z rozwiązaniem.

  3.Nowości dotyczące nowego sprzętu, sterowników, inforamcji o sieciach pojawią się jako [Info]. KAŻDY może coś ciekawego na bieżąco zredagować – nie wystarczą 2 zdania z linkiem. Powinien być wkład pracy własnej np. przetestowanie nowszej wersji sterownika, karty sieciowej z opisem etc. Najciekawsze przykleję i zamknę – po konsultacji.

  4.Od czasu do czasu postaram się wybrać, przetłumaczyć i dopasować do naszych potrzeb coś ciekawego z forum www.linux-club.de – jakieś [HowTo] czy [Info]. Tłumaczenia innych mile widziane.

  CZEGO NIE WOLNO?

  1.Dysputy na temat wyższości jednego systemu operacyjnego nad innym lecą do „kameleona po godzinach“ albo do kosza.
  2.Obelgi, obraźliwe, niestosowne słowa –  post leci do kosza (jak kto woli: cenzura)
  3.Posty z wyrażeniami: łopatologicznie, lamer, lepperowski, help!, pomocy! bedą ostro monitowane wraz z zawartością wątku po kątem ilorazu IQ – jeśli to konieczne – wylądują w koszu.
  4. Tendencje warezowe, kismet, sniff - natychmiast ląduje w koszu.


  Mam nadzieję, że taka organizacja usprawni pracę tego działu i spotka się z WASZĄ aprobatą.
  Liczę też na Wasze wsparcie i wyrozumiałość – każdy jest tylko człowiekiem.

  Życzę wszystkim udanej przygody z SUSE i jak najmniej problemów z sieciami!

  pzdr
  Darek[/list]
  « Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2007, 08:11:23 am wysłana przez dariuszmarek »