Autor Wątek: BOINC  (Przeczytany 113939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Giuseppe

• volenti non fit iniuria
  • Global Moderator
  • SUSE Root
  • *
  • Shell YES!
BOINC
« dnia: Styczeń 23, 2006, 02:03:39 pm »
Witam,

Zapewne wielu z Was słyszało o BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing). Cała zabawa tak jak w opisanym jakiś czas temu przez cyberluka projekcie Distributed http://forum.suse.pl/viewtopic.php?t=2939 polega na wykorzystaniu wolnej mocy obliczeniowej procesorów. BOINC to również nazwa programu open-source, dzięki któremu mamy możliwość uczestniczenia w kilku projektach jednocześnie. Razem ze Stefanem od paru dni bawimy się "w liczenie" uczestnicząc w projekcie Rosetta, który jest nieco bardziej poważny niż SETI (szukanie zielonych ludzików) i celuje w wyszukiwaniu nowych sposobów zwalczania HIV, Raka, czy Alzheimera. Strona projektu Rosetta i więcej szczegółów na jego temat znajduje się tutaj http://boinc.bakerlab.org/rosetta .

Jak dołączyć do projektu Rosetta? To proste! Wystarczy utworzyć konto użytkownika na stronie http://boinc.bakerlab.org/rosetta/create_account_form.php i pobrać klienta BOINC dla własnej platformy ze strony http://boinc.ssl.berkeley.edu/download.php . Po pobraniu programu wystarczy wydać w konsoli polecenie sh nazwa_programu.sh. Zostanie utworzony folder BOINC w którym znajdziemy m.in. plik boincmgr. BOINC z graficznym interfejsem uruchamiamy klikając na ten właśnie plik (więcej szczegółów dotyczących uruchamiania programu, np. jako demona, znajduje się tutaj http://boinc.berkeley.edu/sea.php ).

Żeby przystąpić do projektu, klikamy kolejno w zakładkach -> Projects  -> Attach to project, klikamy Next a następnie wpisujemy adres projektu do którego chcemy się przyłączyć, w tym przypadku jako przykład podaję projekt Rosetta, czyli adres http://boinc.bakerlab.org/rosetta . Teraz wpisujemy swój adres email i hasło podane przy rejestracji konta. Gotowe! Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów klient BOINC sam połączy się z odpowiednim serwerem, pobierze dane i zacznie je liczyć a gdy skończy, też sam odeśle wynik z powrotem :-)

Razem ze Stefkiem jesteśmy w drużynie SUSE, jeśli ktoś chce się dołączyć to zachęcamy ;-) Oczywiście każda platforma jest mile widziana, tak samo jak każda dystrybucja Linuksa :-)

Miłej zabawy.

:love1:

####
vtold przygotował user bar SUSE Team. Umieszczam go jako załącznik.
Stefan

Supi

• SUSE User
  • *
BOINC
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2006, 08:18:35 pm »
"Trwa laczenie z schedulerem"
"Polaczenie odrzucone"

Ciagle mam takie komunikaty. Za duze jest obciazenie serwera czy zle skonfigurowalem program??

PS. na dole widnieje komunikat "polaczony z localhost"

w konsoli boinc_client wyglada nastepujaco

soopie@linux:~/BOINC> ./boinc
2006-01-26 20:59:39 [---] Starting BOINC client version 5.2.13 for i686-pc-linux-gnu
2006-01-26 20:59:39 [---] libcurl/7.14.0 OpenSSL/0.9.8 zlib/1.2.3
2006-01-26 20:59:39 [---] Data directory: /home/soopie/BOINC
2006-01-26 20:59:39 [---] Processor: 1 GenuineIntel Intel(R) Celeron(R) CPU 2.60GHz
2006-01-26 20:59:39 [---] Memory: 757.66 MB physical, 1.00 GB virtual
2006-01-26 20:59:39 [---] Disk: 54.89 GB total, 35.46 GB free
2006-01-26 20:59:39 [rosetta@home] Computer ID: 150223; location: home; project prefs: default
2006-01-26 20:59:39 [---] No general preferences found - using BOINC defaults
2006-01-26 20:59:39 [---] Remote control not allowed; using loopback address
Always look on the bright site of life

Giuseppe

• volenti non fit iniuria
  • Global Moderator
  • SUSE Root
  • *
  • Shell YES!
BOINC
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2006, 09:37:18 pm »
W generalnych ustawieniach jest domyślnie podana wielkość dysku jako 100GB, jeśli partycja na której tkwi program jest mniejsza to program wariuje (miałem to samo ;-) ). Zmniejsz te 100GB do powiedzmy 1GB i wtedy spróbuj ponownie :-)

Supi

• SUSE User
  • *
BOINC
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2006, 07:47:14 pm »
No wlasnie.

Plik client_state.xml zawiera linie rozpoczynajaca sie od "<recource_share>" i tam wpisana jest wartosc 100.000000 (ilosc zer przypadkowa). Domyslam sie, ze tu okreslic trzeba wielkosc usdostepnionej przestrzeni dyskowej, zmieniam ja na 1.0000000 , ale po kazdym uruchomieniu klienta wartosc ta wraca do pierwotnej.

Gdzie ustawic odpowiednie opcje. W run_manager nie znalazlem. Jest tylko ustawienie proxy i costam jeszcze, ale nie to akurat.

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
BOINC
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2006, 07:53:29 pm »
Wyedytuj to na stronie Rosetty.
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

Supi

• SUSE User
  • *
BOINC
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2006, 08:11:10 pm »
Wlasnie to zrobilem i uruchomilem managera, Pojawia sie informacja "Trwa kontaktowanie sie z schedulerem" i trwa i trwa i trwa....
Wylaczylem na probe firewall i to samo. Ale... zajrzalem do konsoli i tam nastepujacy komunikat:

connect: Połączenie odrzucone
connect: Operacja jest właśnie wykonywana
init_poll: get_socket_error(): 111

hmmm...

D_T_G

• SUSE Guru Apprentice
  • sudo guru
Odp: BOINC
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2007, 09:46:23 pm »
Na wiyrch :hello2:

Widzę, że zespół jeszcze istnieje, znaczy się jeden osobnik - bugi (SuSE UsER?) - ciągle liczy :thumright: Choć 4300 punktów na ponad rok działalności, hihi, ja dziś przekroczę 10 000, a liczę od 25 stycznia... 2007 :grin: Mimo wszystko powodzenia!

W sygnaturce widać dla kogo i co liczę. Jeśli chodzi o pierwsze to nie będę nakłaniał do "konkurencyjnego" teamu, jeśli o drugie to: WCG - World Community Grid - również medycyna, ma pięć podprojektów, w tym planowanych na ten rok 6 kolejnych. Jednym z podprojektów jest genome comparison, b. podobny w założeniach do Rosetty@home.

« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2007, 09:48:58 pm wysłana przez D_T_G »

lukasz666

• SUSE User
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2007, 09:52:19 pm »
zacznijmy od podstaw
pobieramy najnowsza wersje ze strony http://boinc.berkeley.edu/download.php
instalujemy sh ./boinc... (wersja itd)
pozniej uruchamiamy wklejajac w terminalu skrypt zapisany w pliku run_manager
ot cala filozofia, reszta to juz automat

przydatne linki www.wcgrid.com
www.boincatpoland.org

emik73

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2007, 09:47:43 am »
Ja problemem przeliczania rozproszonego zainteresowałem się parę lat temu, gdy pierwszy raz przeczytałem o projekcie SETI@Home. Aktualnie należę do zespołu BOINC@Poland i liczę naraz w 29 projektach  :grin: Wszystkich zainteresowanych zapraszam na http://www.boincatpoland.org/

bogaczew

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2007, 10:26:09 pm »
jest gdzieś paczka z BOINCem? mam go zainstalowanego i nie ma żadnych problemów, lubie po prostu mieć rzeczy w repozytorium.

D_T_G

• SUSE Guru Apprentice
  • sudo guru
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2007, 10:43:35 pm »
Dla SUSE afaik nie ma, dla innych rpm'owych distrów też nie specjalnie, jedynie starawa wersja dla Mandrivy. Za to dystrybucje debianowe i gentoo mają je w swoich repozytoriach.

BTW. Trwają zaawansowane negocjacje by na bazie B@P i Poland BOINC Team powstała drużyna narodowa, która będzie w stanie zawojować świat, np. tak jak jest w Czechach z Czech National Team (4 drużyna na świecie): ranking czeskich teamów, na razie w Polsce sytuacja wygląda tak: polskie teamy. Szczegóły fuzji tutaj, zapraszamy już dziś :)

vtold

• SUSE Guru
      • Zanim zapytasz zajrzyj tutaj
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2007, 04:09:07 am »
Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak wykorzystać moje komputerki (oprócz mojej normalnej pracy i rzadkiej raczej rozrywki, to w 99% czasu ich działania są po prostu zanudzone na śmierć). O projekcie BOINC pierwszy raz dowiedziałem się właśnie tutaj. Zainstalowałem manager'a ale mam pewne obiekcje: ustawiłem wykorzystanie procesora na 50% a tym czasem oba procesory (P4HT) są wykorzystywane aż do ~90% (z tym, że nie linearnie a raczej skokowo). Zmniejszyłem więc do 30% ale niewiele się zmieniło. Oczywiście sprawdzałem przy braku obciążenia przez inne procesy. Czy tak ma być, czy coś robię nie tak?

EDIT
Już załapałem, mam w jednym menedżerze dwa zliczania i stąd to obciążenie (chwilami się sumują). Na drugim komputerze jest OK.

EDIT 2
Ustawiłem sobie team Rosetta@POLAND a tutaj wyczytałem o naszym team'ie SUSE. Jak zmienic team?

EDIT 3
Źle szukałem (szukałem w menu menadżera) ale już znalazłem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2007, 02:39:22 pm wysłana przez vtold »

D_T_G

• SUSE Guru Apprentice
  • sudo guru
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2007, 02:38:08 pm »
BOINC ma najniższy możliwy priorytet, nice, cokolwiek innego w systemie byś nie robił, procesy boinca zawsze ustępują innym procesom, czyli można śmiało dać cpu throttle na 100% i inne procesy będą się wykonywać (czasowo) bez zmian. Jedynie trochę przymulić kompa, może mniej RAMu, bo boinc go trochę potrzebuje i nie potrafi już tak ustępować. Skokowość czasu procesora pojawiła się w 5.8.x, w 5.4.11 jeśli dajesz cpu throttle na 60% to tak jest, a nie że 60 sekund jedzie na 100% a potem na 40 sekund przestaje :lol: Mnie to też zdziwiło. Zmiana teamu - logujesz się na rosettę, wyszukujesz teamu SUSE i dajesz join, wypisanie z Rosetta@POLAND będzie automatyczne. Warto od czasu do czasu odwiedzać http://boinc.berkeley.edu/download_all.php, bo nowe wersje pojawiają się nie rzadko, a poprawiają w nich często bardzo denerwujące błędy. Użytkownikom KDE polecam KBoincMgr, potrafi się zadokować do systemowego zasobnika (a boinca uruchamiać prze run_client).

Tymczasem dzisiaj sfinalizowała się fuzja B@P i PBT, lada dzień serwisy statystyczne to odnotują. Będziemy mieć ok. 36 mln kredytów, wyrabiać ok. 150 000 dziennie, w Rosecie mamy 5mln punktów, wyrabiamy 20 tysięcy dziennie. Na świecie będziemy na 50 miejscu (teraz 75) :cool:

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2007, 05:39:02 pm »
Paczki KBoincMgr dla SuSE przygotował obi_gl - są w Kominku:
i586
x86_64

A drużyna SUSE rozrosła się do czterech osób :)

P.S. Ups.. to już nie jest Kominek - ale i tak wszyscy wiedzą, o co kaman. ;-)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2007, 05:41:27 pm wysłana przez Stefan »
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

vtold

• SUSE Guru
      • Zanim zapytasz zajrzyj tutaj
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2007, 05:56:45 pm »
Stefan a dałoby się jakoś prosto zrobić taki licznik dla team'u SUSE jak mają koledzy z innych team'ów w swoim podpisie ?

EDIT:
BTW jak na trzyosobowy (do tej pory) team i dość krótką aktywnośc to miejsce dokładnie w środku rankingu polskich zespołów jest jak dla mnie rewelacją :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2007, 06:01:24 pm wysłana przez vtold »