Autor Wątek: kernel + moduły - jak to działa?  (Przeczytany 8308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Akira

• Gość
kernel + moduły - jak to działa?
« dnia: Październik 03, 2004, 10:44:39 am »
Witam,
Cały czas nie daje mi spokoju pare pytań dotyczących kernela linuksa. Trochę podrąże może ktoś mi to wyjaśni.

1. Czy jądro (np plik vmlinuz) i moduły kompilowane "make modules" stanowią jedność rozbitą na części, czy sa dość niezalezne. Wyjaśnie na przykładzie:

Powiedzmy, że skompilowałem jądro z modułową obsługą dzwięku OSS i dwa konkretne moduły do kart dzwiękowych np moduł A do SB128 i moduł B do SB Live. Po poprawnym zainstalowaniu jądra, mój system poprawnie obsługuje te 2 rodzaje kart dzwiękowych. Czy jesli skasuje moduł B z dysku, to jądro będzie wiedziało że moduł B powinien być dostepny a go nie ma, czy moze będzie to odpowiadało sytuacji jakbym nigdy nie wybierał do kompilowania modułu B. A moze potrzeba odpowiednio uzyc czegos w rodzaju depmod?

2. Mam juz skompilowane jądro. Postanowiłem cos w nim jednak zmienić, np. Zastąpić brak obsługi HIGHMEM obsługą HIGHMEM4G. Przekompilowywuje jądro "make bzImage". Czy musze w takiej sytuacji ciągnąć proces i jeszcze raz przekompilowac moduły, czy mogę juz na tym skończyć i po prostu podmienić plik jądra itd.

Na razie tyle jak ktoś odpisze i zbiore mysli to pewnie jeszcze się coś znajdzie o co mogę zapytać ;)

Miron

• Administrator
  • Maniak SUSE
  • *
      • http://www.google.pl/
kernel + moduły - jak to działa?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2004, 11:48:31 am »
1. Jest to całość choć w kawałkach. Usunięcie modułu i odpalenie depmod -a spowoduje sytuację identyczną jak ta gdybyś nigdy tego modułu nie kompilował.

2. Najprawdopodobniej będziesz musiał przekompilować moduły. Może inaczej - sytuacja w której stare moduły pójdą to raczej wyjątek niż reguła. Wszystko zależy od tego jakie zmiany wprowadziłeś.
Nie używam gadu-gadu. Nie odpowiadam na privie na prośby o pomoc. Nie odpowiadam na posty z "pomocy" i "łopatologicznie" w treści. Nie zaloguję się i nie zrobię.
http://rtfm.killfile.pl/