Autor Wątek: KOMPILACJA + INSTALACJA JĄDRA - PROCEDURA.  (Przeczytany 21991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

klecha

• Gość
KOMPILACJA + INSTALACJA JĄDRA - PROCEDURA.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 21, 2004, 01:28:13 pm »
może w jajko nie wkompilowałeś obsługi systemu plików/obsługi dysków o ile jest tam coś takiego.

Update:
nie wiem czy to normalne ale w katalogu /boot mam linko o naziwei boot który prowadzi do ... katalogu /boot. Efekt jest taki że kiedy jestem w katalogu /boot i klikam na link to znajduje sie w tym samym miejscu w którym byłem wcześniej czyli w katalogu /boot. A kiedy mam widok drzewa w konqerorze to moge sobie rozwijać drzewo z linkiem /boot w n ieskończonosć  :rolleyes:
Czy jak usune ten link to sie nic nie stanie, czy to tak musi być ?

snake

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 21, 2004, 01:34:18 pm »
;)) Chyba coś za dużo wywaliłeś ze swojego jajka i brak mu obsługi tego w jądrze;))
==============
Małe jajko nie znaczy lepsze !!! Jak wywalisz zbyt dużo modułów to nawet mozesz mieć  efekt zółwia na linie ;))) Jajka ogranicza się wielkością w zasadzie  z dwóch powodów .
1.hardering systemu
2.mała ilość pamięci
Tylko że jak skompilujesz jąderko np ze źródeł i je poograniczasz to weź pod uwagę że nic nie wiesz na tema patchowania które jest właśnie np ważne ze względów security.
Z rekompilacją jądra i ograniczaniem modułów należy uważać i wiedzieć co się robi.
To oczywiście nie jest do exyte ale do wszystkich którzy chcą np. rekompilować jądra na serwerach produkcyjnych bo myślą że tak jest lepiej ;)))
================
PS. To oczywiście tylko subiektywne odczucie ;)))

exyte

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 21, 2004, 01:41:42 pm »
Na pewno wkompilowałem obsługę kontrolerka, na pewno wkompilowałem obsługę reiser"a. Tak na chłopski to powinno stykać (plus wszystkie, w których opisie widniało: "do not say N if you have ide hard disk" czy jakoś podobnie, lub inne oczywizmy :-) ).

Ieeeh, będę próbować jeszcze raz. Dziwi mnie tylko jedno - jąderko bzImage ma okolo 1,39MB - nie wiem o ile więcej mogło mieć zImage - że nie chciało się zrobić. Jakie są limity (w ksiązce napisali - nie więcej jak 640KB) .

WTF?

PS. A w zasadznie nie Post Scriptum, bo to istota tego posta, ktoś może wie co to jest to unknown-block(3,3) - z czym się to je?

Miron

• Administrator
  • Maniak SUSE
  • *
      • http://www.google.pl/
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 21, 2004, 02:27:34 pm »
Cytat: klecha
nie wiem czy to normalne ale w katalogu /boot mam linko o naziwei boot który prowadzi do ... katalogu /boot.

W zasadzie nie musi, ale lepiej, żeby było :) Chodzi o to, że /boot może być oddzielną partycją, a grub szuka swoich ustawień zawsze w /boot - resztę sobie dopowiedz :)
Nie używam gadu-gadu. Nie odpowiadam na privie na prośby o pomoc. Nie odpowiadam na posty z "pomocy" i "łopatologicznie" w treści. Nie zaloguję się i nie zrobię.
http://rtfm.killfile.pl/

exyte

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 21, 2004, 04:52:39 pm »
A wiec tak:

Sciagnalem configa jadra (laptop dell c600 - moglem sobie pozwolic na taka wygode) i przy kompilacji uzylem tego wlasnie configa (co prawda config do wersji 2.4, ale WSZYSTKO poszlo bezblednie).

Problem jest (i wczesniej byl) podczas tworzenia initrd, poniewaz po wpisaniu :
mkinitrd -o /boot/initrd-<nowa_wersja> /lib/modules/<nowa_wersja>
(w miejsce <nowa_wersja> wpisalem co trzeba, spokojnie  :twisted: ) otrzymuje nastepujacy komunikat:
/lib/modules/2.6.8.1/var/tmp is not a directory"
Postanowilem sobie z tym poradzic przechodzac do /lib/modules/2.6.8.1
i stamdat wpisuje mkinitrd -o /boot/initrd-2.6.8.1niestety, skutek nastepujacej operacji wyglada tak :
Root device:    /dev/hda3 (mounted on / as reiserfs)
Module list:    reiserfs

Kernel image:   /boot/vmlinuz-2.6.5-7.108-default
Initrd image:   /boot/initrd-2.6.5-7.108-default
Shared libs:    lib/ld-2.3.3.so lib/libc.so.6 lib/libselinux.so.1
Modules:        kernel/fs/reiserfs/reiserfs.ko

Kernel image:   /boot/vmlinuz-2.6.8.1
Initrd image:   /boot/initrd-2.6.8.1
Shared libs:    lib/ld-2.3.3.so lib/libc.so.6 lib/libselinux.so.1
Cannot determine dependencies of module reiserfs. Is modules.dep up to date?
Modules:
none

Co prawda powstaje wowczas /boot/initrd-2.6.8.1 , ale jak pisalem wczesniej boot objawia sie komunikatem : Kernel panic : VfS : Unable to mount root fs on unknown-block(3,3)
Przy wczesniejszej kompilacji jadra byl ten sam komunikat.

Jak prawidlowo"popelnic" initrd-2.6.8.1? Mimo frustracji lekko sie juz zarysowujacej, nadal na prawde mam ochote uporac sie z tym jaderkiem do konca.

Za wszelkie porady bede wdzieczny, za te skuteczne, wysylam szesciopak stolica  :twisted:

PS - POSLUGUJE SIE POMOCA W POSTACI: http://www.debianusers.pl/article.php?aid=10&top10=1

klecha

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 21, 2004, 04:56:36 pm »
zajrzyj na strone http://pl.docs.pld-linux.org/konfiguracja_initrd.html
po polsku i jest tam opisane rozwiązanie twojego problemu

exyte

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 21, 2004, 05:10:25 pm »
Moj laptop niezupelnie ma cd, poza tym nie mam w systemie czegos takiego jak GENINITRD. A jeszcze ponad tym wszystkim - nie jestem pewien, ale nowe initrd powinno byc generowane na podstawie modulow z NOWEGO JADRA, a zwykle geninitrd pobierze je (oraz info o sprzecie) na podstawie aktualnie uzywanego jadra (chyba ze sie myle).

Juz czytalem ten artykul... Browara ciagle nie ma  :cry:

chodus

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 22, 2004, 09:08:39 pm »
wkompiluj w jadro na stale system plikow jaki masz na partycji root

snake

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 22, 2004, 09:18:29 pm »
Z tego co pamiętam to komęda wygląda tak
/sbin/mkinitrd /boot/initrd-wersja-jądra.img wersja-jądra
czyli np
/sbin/mkinitrd /boot/2.4.18-3custom.img 2.4.18-3custom
ale po wykonaniu make install samo powinno się to zrobić .
Pozdrawiam

exyte

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 23, 2004, 12:42:46 am »
Dałem radę.

Co było? Ano, należało z menu.lst (GRUB) wyrzucić .... root=/dev/hda3

Startuje, działa, ospala iksy nawet ale koślawo - ale teraz to już kwestia POPRAWNEGO skompilowania kernela. Ufff. Ale satysfakcja jest - zdobytego doświadczenia nie odbierze mi nikt !

Dziękuję i pozdrawiam, po powrocie (czyt. "PS") zrobię jakiś tutorial (ogólnikowy - bez konfiguracji - i może sie nawet stick"a dorobi :) .

Pozdrawiam i dziękuję za support.

PS. Działam na starym kernelu (2.6.5-7.108) - ponieważ jak wsponiałem, musiał bym teraz spędzić sporo czasu na poprawne skonfigurowanie kernela.. A w piątek wyjeżdżam do Krakowa + Zakopane = relaks..

PS2. Dzięki za wszelką pomoc (szczerze - wszystko znalazłem w necie :twisted: )