Autor Wątek: nVidia po latach - pełnia szczęścia  (Przeczytany 280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zonk

• SUSE Guru Apprentice
nVidia po latach - pełnia szczęścia
« dnia: Luty 14, 2019, 11:11:42 am »
Witam forumowiczów, wieki nic nie pisałem... Od kilku dni jestem pełen podziwu i zachwytu tak, że....

Przez ostatnie lata miałem profesionalny sprzęt w postaci laptopa z pierwszym Athlonem 2x 64bit i do tego z mega kartą graficzną ATI HD 1250, samo aTi chyba nie wiedziało, że popełniło taką ułomność, wszystko działało, YT 720p jakoś tam odpalały ślimaczym tempem podkręcając wiatrak w lapku do granic możliwości ale działało.
Nadarzyła się okazja na podmiankę na ciut lepszy model lapka juz intel/core duo i ..nVidia z własnum ramem, w benchmarku 2003 ze 4x mocniejsza  :D Dokonało się. Instalacja 15.0 na czysto, novoum. Filmy i YT odpalały się na 5-10 sekund, potem przez 30-60 sek leciał sam dzwięk, żeby po tym przelecieć te brakując video na speed x8 lub się dokumentnie zawiesić...., ehh zamienił stryjek... zypper dup
Doszły artefekty przy starcie systemu , smużenie i jakby brak synchronizacji w filmach, rad nie rad zaglądnełem w repo nVidii (a jak sobie przypomne tu kiedyś setki postów, walki z compizami, driverami i zawsze gdzieś coś... a jak wspomiałem nvidia na parę lat znikneła ze stacjonarki i lapka)... G98M Gforce 103 M i bądz mądry, pisz wiersze co mam zaznaczyć, dodałem repo,  zypper dup i ...

Nadal jestem w szoku: wszystko pięknie działa, filmy chodzą, YTby śmigają, obciążenie procka z 30 zeszło do 13% Coś co kiedyś wymagało magii, modlitw, kupy farta i innych patchy ruszyło od tak.... Nie wiem do kiedy moja karta będzie wspierana oficjalnie bo ze 3 lata bym na tym lapku posiedział. ... Pozdrawiam wytrwałych.
openSUSE 42.2 AMD 7700 series
P35-ICH9R, Intel Core 2 Quad Q6600-3GHz

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Odp: nVidia po latach - pełnia szczęścia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2019, 01:50:34 pm »
No niestety, to forum kiedyś takie ruchliwe dzisiaj jest puste. A przyczyna? - wszystko działa bezproblemowo.
I jak tu swojego wroga znaleźć jak wokół sami przyjaciele?  :D
PS
Dodaj sobie repo KDE - nowsze wersje programów i szybciej startują.
http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Applications:/18.04/openSUSE_Leap_15.0/
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2019, 01:56:33 pm wysłana przez szwagier »

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2019, 05:02:26 pm »
A jak radzi sobie OS w nowych laptopach z przełączaniem Intel - nVidia?
openSUSE Leap 42.2

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2019, 03:21:29 am »
nie wiem czy jest sie czym zachwycac - dzisiaj sterowniki otwarte dorownuja tym zamknietym w przypadku AMD, a zdecydowanie wyprzedzaja je pod katem wspierania starego sprzetu. u nvidii... niestety, wydajnosc nouveau lezy i kwiczy, i jest to zasluga samej nvidii. dodatkowo, sa problemy ze stabilnoscia - doszlo wrecz do tego, ze team chrome postanowil zblacklistowac nouveau.

generalnie uklon w strone wielu distro - dzis na szczescie standardem jest, ze "jesli moze, to ma dzialac i juz" - ale slow "nvidia" i "pelnia szczescia" bym raczej nie laczyl. 103M to 10-letnia tesla, to ze sterowniki zamkniete obslugujace to gpu jeszcze dzialaja z aktualnym distro, to zasluga nvidii - masz pewnie sterownik 340.107, czyli aktualna wersje legacy. wspieraja wszystko od 8xxx/8xxxM wzwyz, bo musza - community by ich zezarlo w przeciwnym wypadku, bo to wina nvidii ze nouveau dziala jak dziala. aktualizuja wiec sterownik legacy obslugujacy starszy sprzet, by dzialal z aktualnymi distro, jednoczesnie blokujac rozwoj nouveau.

plus jest taki, ze mozesz zachowac spokoj - musieliby wywalic ze sterownikow legacy support 3 generacji sprzetu, bys w przypadku koniecznosci aktualizacji sterownikow z powodu zmian w xorg mial jakikolwiek problem. minus - coz. w skrajnym wypadku moga to zrobic, a nouveau nie jest zadna alternatywa, jak zdazyles sie przekonac.

na dzien dzisiejszy, jezeli komus zalezy na uniezaleznieniu sie od zamknietych sterownikow z zachowaniem rozsadnej wydajnosci - sugerowalbym raczej gpu od AMD.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=RadeonSI-Prim-Culling-Async-Com
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=RadeonSI-Prim-Culling-Tests

benchmarki poki co nie nastrajaja optymistycznie, ale jest to work in progress mogacy dac dodatkowego boosta wobec obecnej wydajnosci, ktora w niektorych przypadkach i tak jest juz wyzsza niz wydajnosc sterownikow zamknietych. ale takie sa skutki, gdy devsi AMD pracuja nad mesa3d.
PGP:208DAF5448644C0B