Autor Wątek: Dodanie Windows do Gruba  (Przeczytany 607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adalberthawkins

• Początkujący
  • *
Dodanie Windows do Gruba
« dnia: Grudzień 22, 2018, 10:18:57 am »
Witam.
Padł mi laptop i przeprosiłem się ze stacjonarnym komputerem z Windows 10. Ponieważ miał za mały dysk na instalację Linuksa obok Windowsów, dokupiłem sobie drugi dysk i na nim zainstalowałem Linuksa. Niestety nie wiem, jak dodać do Gruba możliwość uruchomienia Windows. Oba systemy z osobna się uruchamiają i działają (z poziomu menu startowego komputera) ale chciałbym mieć możliwość wyboru systemu z menu GRUB2.
Linux jest na /dev/sda a Windows na /dev/sdb. Komputer z UEFI, dystrybucja to GeckoLinux Rolling Gnome, czyli jak Tumbleweed chyba. Czy pomożecie?

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Odp: Dodanie Windows do Gruba
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2018, 03:31:06 pm »
Grub w Linuksie sam wykrywa wszystkie systemy i proponuje do wyboru. Ustaw w biosie dysk startowy ten na którym jest linuks i pewnie grub się grzecznie zgłosi, bo pewnie siedzi w MBR tego dysku.  ;)
Warunek że w czasie instalki linucha obydwa dyski były podpięte. Jeżeli nie to zrób reinstalkę gruba i wszystko powinno być OK.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2018, 03:33:53 pm wysłana przez szwagier »

adalberthawkins

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2018, 06:28:41 pm »
Instalator widzi dysk z Windowsami ale nie dodaje ich do menu Gruba. Ani wtedy, gdy dysk z Windowsami jest jako sda, ani jako sdb. Ten Gecko ma jakiś inny instalator, niż regularne openSuSe.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2018, 09:09:03 am »
Pewnie spitolony grub w tej dystrybucji albo jakaś archaiczna wersja. Dodaj repo oss Tumbleweeg i wymuś aktualizację gruba. Potem w Yast odświerz ustawienia. Jak zadziała wyłącz repo tumble.

adalberthawkins

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2018, 10:19:33 am »
Ponieważ to nowa instalacja, nie krępowałem się i instalowałem różne distra. :)
Instalator Gecko Linux o nazwie Calamares nie dodaje do menu Gruba Windowsów zainstalowanych wcześniej na innym dysku. Tak samo jest w Linux Mint Debian Edition - ten sam instalator. Ściągnąłem sobie instalkę normalnego Tumbleweed i problem rozwiązany.
Nie dodaję [solved] bo w sumie problem obszedłem a nie rozwiązałem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2018, 10:21:11 am wysłana przez adalberthawkins »

mariobros

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2018, 11:05:35 am »
Prawdopodobną przyczyną takiego działania instalatora calamares jest brak zainstalowanego narzędzia os-prober.
https://github.com/geckolinux/geckolinux-project/issues/56