Autor Wątek: openSUSE a automatyczna instalacja ze źródeł.  (Przeczytany 382 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Premislaus

• SUSE User
  • *
openSUSE a automatyczna instalacja ze źródeł.
« dnia: Czerwiec 29, 2018, 09:46:42 pm »
Ten temat to bardziej off topic, niźli administracja systemem.

Brakuje mi w openSUSE pewnej możliwości, mianowicie, by móc zaznaczyć w Yast, aby konkretne pakiety (głównie kernel, Mesa, Wine) były pobierane jako źródła i kompilowane z flagą -march=native, tak jak w Gentoo.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-4.17-march-native

Korci mnie Gentoo, by urwać parę procent wydajności w niektórych przypadkach i by mieć system pozbawiony zbędnych rzeczy. Jednakże samemu dużo pracuję (w tym i poprzednim miesiącu po 200 godzin, wszystkie soboty) i mam dziecko na głowie, a do zakładu chodzę trzy kilometry w jedną stronę, toteż nie wyrobię z czasem i własnymi siłami, by czytać dokumentacje i np. cały weekend szarpać się z jakąś pierdołą która nie chce działać. Przez co pozostaje to sferą marzeń.

Niegdyś wykonałem minimalną instalację openSUSE z X serwerem. Postawiłem na tym i3wm, a za menedżera plików używałem Midnight Commander. Wyznam, że chodziło to wszystko szybciej i sprawnie się obsługiwało. Nawet to, że musiałem samemu zrobić parę prostych skryptów, z pomocą neta, nie było czymś odstraszającym (choćby Compton). Na co dzień używam KDE które sobie chwalę.

Zastanawia mnie jak najłatwiej osiągnąć to na openSUSE? Pewnie musiałbym napisać jakiś skrypt który automatycznie się wyzwoli, gdy zrobię zypper dup? openSUSE ma dla mnie wiele zalet, a największą z nich jest snapper. Kilka razy w roku zdarza się, że system nie chce wstać, po aktualizacji, wtedy loguję się do jednej z ostatnich migawek, po czym wklepuję sudo snapper rollback i problem załatwiony, bez zbędnego mędrkowania. Przez co system po prostu jest, od jakichś dwóch lat, może dłużej, a ja nie przejmuję się technikaliami, chyba że przeczytam o czymś ciekawym na Phoronix czy Reddit.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2018, 09:49:53 pm wysłana przez Premislaus »