Autor Wątek: [ROZWIĄZANIE] Jak przerobić czcionkę bitmapową .pcf na taką z polskimi znakami?  (Przeczytany 678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

CameronPoe

• SUSE Root
Chciałbym dodać polskie znaki do czcionki DEC Terminal, ale niestety mi się to nie udaje :(

Otworzyłem tą czcionkę (term14.pcf.gz) w programie FontForge, zmieniłem kodowanie z ISO8859-1 na polskie ISO8859-2 i pododawałem brakujące znaki pod polskimi znakami językowymi. Niestety podczas generowania nowej czcionki na różnych ustawieniach wyskakują błędy, a otrzymany plik czcionki nie wyświetla się w KFontView z powodu błędu lub jest po prostu pusty :'(

Zapewne program nie radzi sobie z tą czcionką lub robię coś źle przy zapisie.
Ma ktoś na to jakieś lekarstwo?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2018, 05:06:24 pm wysłana przez CameronPoe »

CameronPoe

• SUSE Root
Odp: Jak przerobić czcionkę bitmapową .pcf na taką z polskimi znakami?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2018, 10:52:53 am »
Odkryłem, że winowajcą jest wydanie tego programu na Linuxa, bo gdy wgrałem przez Wine to samo wydanie FontForge, ale dla windowsa i na tych samych dokładnie ustawieniach program nie wyrzucał błędów przy generowaniu zmienionej czcionki i owa się wgrała do systemu przez KFontView...

...ale niestety jeszcze jest dziwny kłopot z używaniem zmienionej czcionki. Mianowicie przy wpisywaniu gdziekolwiek w systemie polskiej małej literki "ł" zostaje ona zastąpiona jakąś brzydką pokraką z zupełnie innej czcionki, zamiast tej ładnej litery, którą ja stworzyłem i która została poprawnie zapisana do nowej zmienionej i ustawionej na domyślną czcionki  :o

Poszedłem nawet po całości i zmieniłem wszystkie znaki w nowej czcionce na literę "ł", ale po wpisaniu "ł" pojawia się brzydka litera, a po wpisaniu jakiegokolwiek innego znaku, pojawia się moje ładne "ł" ...no i o co tu chodzi ??? Zmieniłem nawet kodowanie na Unikod i zastąpiłem wszystkie znaki moim "ł", ale niestety nadal jest to samo co poprzednio. Próbowałem przemieniać różne ustawienia programu na kilkadziesiąt sposobów, ale bez poprawnego wyniku :(

Zauważyłem, że jak otwieram w KFontView nowo-utworzoną czcionkę, to nie pokazuje on małych liter alfabetu, tylko duże oraz cyfry i inne znaki, a małych nie. Dodatkowo gdy chcę zmienić czcionkę w "Ustawieniach systemowych" KDE, to w małym okienku wyboru czcionek, po zaznaczeniu nowo-utworzonej czcionki, pokazuje za każdym razem, że jest to czcionka w "Systemie pisania" - "Symboliczny", a nie "Łaciński", tak jak to jest ustawione w programie. Może FontForge nie potrafi sobie z tym poradzić, może polecacie jakiś inny program do tego?

P.S. Próbowałem także z inną czcionką - "Schumacher Clean" (clR8x14.pcf.gz), ale dzieje się to samo co z tamtą >:(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2018, 10:58:45 am wysłana przez CameronPoe »

CameronPoe

• SUSE Root
Odp: Jak przerobić czcionkę bitmapową .pcf na taką z polskimi znakami?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2018, 05:02:39 pm »
Udało mi się dodać polskie znaki poprzez przerobienie gotowej czcionki GNU Unifont, która jest już domyślnie na Unikodzie. Jedynie rozmiar mi nie pasował, więc udało mi się go zmniejszyć w FontForge i dopasować ręcznie każdy znak z polskiego kodowania. Tak wygenerowana nowa czcionka miała poprawną literę "ł".

P. S.: Okazało się, że na poprzedniej czcionce również mogłem wygenerować prawidłową czcionkę z poprawnym "ł", tyle że w menu Element -> Właściwości czcionki -> OS/2 -> Zakresy znaków musiałem ręcznie zaznaczać po kolei (z wciśniętym klawiszem CTRL) unikodowe zakresy znaków, bo jak robiłem to szybko przy pomocy klawisza SHIFT i zaznaczyłem od razu wszystko, to najwyraźniej program głupiał i tego nie widział, pomimo widocznego zaznaczenia :o