Autor Wątek: Jak zainstalowac Pakiet rpm - przez aplikacje Terminal ?  (Przeczytany 2516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
Jak zainstalowac Pakiet rpm - przez aplikacje Terminal ?
« dnia: Luty 01, 2018, 08:08:46 pm »
Witam bardzo serdecznie Wszystkich na forum.

Zwracam się z bardzo uprzejma prośbą o udzielnie mi wsparcia odnośnie sprawdzenia czy mam utworzone konto root z komendy przez Terminal - a następnie proszę o komendy które pozwolą

mi utworzyć konto Admin Root.

Do tej pory nie używałem z Linuxa wywodzącego się z pod dystrybucji Fedory stad tez moja prośba o udzielnie mi wsparcia w terminalu.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 01:58:15 pm wysłana przez whitewolf1608 »

unic0rn

• SUSE Guru
Odp: Jak sprawdzic a nastepnie utworzyc konto Root w Linux OpenSuze Tumbleweed
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2018, 10:09:38 am »
musisz miec utworzone konto root, inaczej nie pisalbys spod linuxa, to raz.
dwa, konta tego - poza czynnosciami administracyjnymi, a i to tylko wtedy gdy jest to niezbedne - nie nalezy uzywac.

trzy, http://rtfm.killfile.pl/

a na koniec, jakiej fedory? co ma opensuse do fedory? ze jedno i drugie korzysta z rpm, nic nie znaczy.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 10:13:08 am wysłana przez unic0rn »
PGP:208DAF5448644C0B

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2018, 01:52:52 pm »
musisz miec utworzone konto root, inaczej nie pisalbys spod linuxa, to raz.
dwa, konta tego - poza czynnosciami administracyjnymi, a i to tylko wtedy gdy jest to niezbedne - nie nalezy uzywac.

trzy, http://rtfm.killfile.pl/

a na koniec, jakiej fedory? co ma opensuse do fedory? ze jedno i drugie korzysta z rpm, nic nie znaczy.

Szanowny Userze dziękuję Ci za udzielenie mi wyczerpującej odpowiedzi.

Zwracam się do Ciebie z bardzo uprzejma prośbą o udzielenie mi wsparcia w aplikacji terminal - jak mam zainstalować pierwszy pakiet rpm ?

Czy oprócz pakietów rpm w OpenSuse można instalować inne pakiety ?

Zwracam się z bardzo uprzejma prośbą o udzielenie mi wyczerpującej odpowiedzi na mój post.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 02:34:11 pm wysłana przez whitewolf1608 »

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2018, 02:03:10 pm »
a ja bym Cie prosil, prawdopodobnie w imieniu nie tylko swoim, bys zalew uprzejmosci zastapil checia do samodzielnego wyszukiwania informacji, bo wyglada to jak "prosze prosze bardzo prosze uprzejmie prosze zrobcie za mnie". jest to delikatnie mowiac meczace. zrobiles cos samodzielnie w kierunku znalezienia odpowiedzi na zadane pytanie, czy po prostu pytasz liczac na to ze ktos Cie wyreczy?

informacje o tym, jak instalowac pakiety z linii polecen, znajdziesz na forum z ktorego wlasnie korzystasz. nie widze jednakze potrzeby uzycia do tego linii polecen, gdyz pod opensuse powinienes instalowac pakiety przeznaczone dla opensuse, dla tej konkretnej wersji ktora posiadasz - i ZADNEJ innej, a tym bardziej ZADNEGO INNEGO distro. jesli myslisz o instalacji pakietow dla fedory - zapomnij. to proszenie sie o klopoty, co najmniej.

jesli nie potrafisz czegos znalezc, zapytaj a ktos Ci odpowie w jakim repozytorium znajdziesz dane oprogramowanie i jak je dodac do listy. instalacja pakietow rpm sciagnietych "skadstam", nieprzeznaczonych dla opensuse, jest mowiac kolokwialnie czysta glupota i nikt Ci w tym nie pomoze, dla Twojego wlasnego dobra.

generalnie kombinujesz jak kon pod gore i zakladasz mase watkow, co dodatkowo utrudnia zrozumienie co wlasciwie usilujesz zrobic. chcesz sie nauczyc obslugi terminala - ok, instalacja pakietow moze nie byc najwlasciwszym poczatkiem. instalacja niewlasciwego pakietu - czytaj, z niewlasciwego zrodla - to potencjalne zrodlo problemow. naucz sie instalowac pakiety w sposob "wygodnicki", klikajac mysza. naucz sie znajdywac pakiety dla opensuse i dodawac repozytoria do listy. wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tutejszym forum, jesli cos bedzie niejasne - pytaj, byle nie o "instrukcje krok po kroku" bo od uzytkownikow wymagamy choc minimum samodzielnego myslenia.

a pod terminalem zacznij od podstaw - wyswietlanie zawartosci katalogu, poruszanie sie po katalogach, struktura katalogow pod linuxem, dzialanie podstawowych polecen. majac to opanowane, bedziesz mogl sprobowac instalacji pakietow z poziomu terminala - ale nie pakietow sciagnietych "skadstam", tylko prosto z repo dla opensuse, bo jednym poleceniem mozesz pobrac i zainstalowac pakiet, GDY WIESZ CO ROBISZ. Ty najwyrazniej nie masz bladego pojecia i piszesz o checi nauczenia sie, a prosisz o instrukcje krok po kroku. w ten sposob niczego sie nie nauczysz, co najwyzej zakujesz na pamiec, a nie tedy droga. jesli nie masz ambicji nauczenia sie czegos, zostaw terminal w spokoju - nie powinien Ci byc do niczego niezbedny, a uzytkownik nie wiedzacy co robi, wpisujacy komendy w terminalu z poziomu roota, to najszybsza droga do rozwalenia systemu.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 02:24:11 pm wysłana przez unic0rn »

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2018, 03:13:19 pm »
a ja bym Cie prosil, prawdopodobnie w imieniu nie tylko swoim, bys zalew uprzejmosci zastapil checia do samodzielnego wyszukiwania informacji, bo wyglada to jak "prosze prosze bardzo prosze uprzejmie prosze zrobcie za mnie". jest to delikatnie mowiac meczace. zrobiles cos samodzielnie w kierunku znalezienia odpowiedzi na zadane pytanie, czy po prostu pytasz liczac na to ze ktos Cie wyreczy?

informacje o tym, jak instalowac pakiety z linii polecen, znajdziesz na forum z ktorego wlasnie korzystasz. nie widze jednakze potrzeby uzycia do tego linii polecen, gdyz pod opensuse powinienes instalowac pakiety przeznaczone dla opensuse, dla tej konkretnej wersji ktora posiadasz - i ZADNEJ innej, a tym bardziej ZADNEGO INNEGO distro. jesli myslisz o instalacji pakietow dla fedory - zapomnij. to proszenie sie o klopoty, co najmniej.

jesli nie potrafisz czegos znalezc, zapytaj a ktos Ci odpowie w jakim repozytorium znajdziesz dane oprogramowanie i jak je dodac do listy. instalacja pakietow rpm sciagnietych "skadstam", nieprzeznaczonych dla opensuse, jest mowiac kolokwialnie czysta glupota i nikt Ci w tym nie pomoze, dla Twojego wlasnego dobra.

generalnie kombinujesz jak kon pod gore i zakladasz mase watkow, co dodatkowo utrudnia zrozumienie co wlasciwie usilujesz zrobic. chcesz sie nauczyc obslugi terminala - ok, instalacja pakietow moze nie byc najwlasciwszym poczatkiem. instalacja niewlasciwego pakietu - czytaj, z niewlasciwego zrodla - to potencjalne zrodlo problemow. naucz sie instalowac pakiety w sposob "wygodnicki", klikajac mysza. naucz sie znajdywac pakiety dla opensuse i dodawac repozytoria do listy. wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tutejszym forum, jesli cos bedzie niejasne - pytaj, byle nie o "instrukcje krok po kroku" bo od uzytkownikow wymagamy choc minimum samodzielnego myslenia.

a pod terminalem zacznij od podstaw - wyswietlanie zawartosci katalogu, poruszanie sie po katalogach, struktura katalogow pod linuxem, dzialanie podstawowych polecen. majac to opanowane, bedziesz mogl sprobowac instalacji pakietow z poziomu terminala - ale nie pakietow sciagnietych "skadstam", tylko prosto z repo dla opensuse, bo jednym poleceniem mozesz pobrac i zainstalowac pakiet, GDY WIESZ CO ROBISZ. Ty najwyrazniej nie masz bladego pojecia i piszesz o checi nauczenia sie, a prosisz o instrukcje krok po kroku. w ten sposob niczego sie nie nauczysz, co najwyzej zakujesz na pamiec, a nie tedy droga. jesli nie masz ambicji nauczenia sie czegos, zostaw terminal w spokoju - nie powinien Ci byc do niczego niezbedny, a uzytkownik nie wiedzacy co robi, wpisujacy komendy w terminalu z poziomu roota, to najszybsza droga do rozwalenia systemu.

Dziękuję Ci za Twoje cenne rady oraz wyczerpującą odpowiedz zanim napisze kolejne posty przestudiuje kilka razy zasady zadawania pytań aby sobie utrwalić tamtejsza wiedze.

unic0rn

• SUSE Guru
Odp: Jak zainstalowac Pakiet rpm - przez aplikacje Terminal ?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2018, 03:29:12 pm »
nadmierna grzecznosc po prostu wchodzi Ci w droge. rzeczowe pytanie - rzeczowa odpowiedz. zsumuj sobie co wiesz, co chcesz wiedziec i z czym sobie nie radzisz, i wal prosto z mostu. nikt tu nie gryzie, a pomagamy za free, we wlasnym wolnym czasie, i przekopywanie sie przez post ktorego wiekszosc to uprzejmosci, jest po prostu strata tegoz.

mastal

• Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2018, 05:18:18 pm »
whitewolf1608,

Nie musisz studiować zadawanie pytań. Unic0rn już wystarczająco napisał.

a RTFM to w terminalu:
man rpm
1. Zapoznaj się ze stroną http://www.linux-tips-and-tricks.de/quickstart#English i wykonaj tam zawarte punkty
2. Przyślij wynik skryptu collectNWData.sh

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2018, 07:52:41 am »
nadmierna grzecznosc po prostu wchodzi Ci w droge. rzeczowe pytanie - rzeczowa odpowiedz. zsumuj sobie co wiesz, co chcesz wiedziec i z czym sobie nie radzisz, i wal prosto z mostu. nikt tu nie gryzie, a pomagamy za free, we wlasnym wolnym czasie, i przekopywanie sie przez post ktorego wiekszosc to uprzejmosci, jest po prostu strata tegoz.

Szanowny Userze jako że mam już wyrobiony nawyk traktowania drugiego lepiej jak siebie - jako że jestem pochodzenia Słowian, uprzejmie proszę mi pozwolić

pisać z Szacunkiem do Ciebie Szanowny Userze, oraz do Innych Userów na forum, językiem Szacunku.

Wierzę głęboko że język Szacunku - którym chcę zarazić innych spowoduje że Wy Szanowni Userzy będziecie lepiej traktowani przez tych Userów na forum

którzy zadają pytania.

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2018, 09:54:50 pm »
a co nam po Twoim "jezyku szacunku", jak nie idzie w parze z szacunkiem do nas i naszego czasu? wypisujesz momentami kompletne glupoty, ktorych powinienes uniknac poswiecajac 5 minut na google i samodzielne szukanie odpowiedzi na pytanie "czy tak zadane pytanie w ogole ma sens" - ale nie chce Ci sie, wolisz zapytac i liczyc na to ze "jezykiem szacunku" unikniesz wkur... innych uzytkownikow forum.

guess what. to tak nie dziala i, krotko mowiac, dzialasz ludziom na nerwy.

Zonk

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2018, 10:18:06 am »
Zwracam się z bardzo uprzejma prośbą o udzielnie mi wsparcia odnośnie sprawdzenia czy mam utworzone konto root z komendy przez Terminal - a następnie proszę o komendy które pozwolą

mi utworzyć konto Admin Root.

Do tej pory nie używałem z Linuxa wywodzącego się z pod dystrybucji Fedory stad tez moja prośba o udzielnie mi wsparcia w terminalu.
Mieszasz pojęcia.
Odpalamy szklaną kulę i jedziemy, może zadziała:
- konto root (czyli administratora) tworzy się podczas instalacji. To, że jest włączone automatyczne logowanie i system nie pyta o hasło to nie znaczy, że go nie ma. Będąc w terminalu wpisz su, enter, podaj haslo, enter i będziesz na roocie. W openSuse yast działa w terminalu, tam możesz sobie wszystko posprawdzać. Komenda useradd nie założy Ci roota bo użytkownik z mniejszymi uprawnieniami nie stworzy czegoś z większymi - po to są uprawnienia.
- w temacie pytanie z innej bajki: generalnie pod suslem 98% programów instaluje się z repozytoriów, jeżeli upierasz się na terminal, to nadal działa yast, w którym to można łatwo wszystko wyklikać przez dodanie repozytoriów lub instalacje programów. Do instalacji służy komenda zypper, czy to będziesz instalował rpma lokalnie czy z internetu, przy czym należy pamiętać, że to że pakiet jest rpm, nie znaczy, że pójdzie bez problemu ponieważ budowane zależności różnią się między dystrybucjami i dlatego inaczej będą wyglądały dla Fedory, a inaczej dla openSuse.
Kula zgasła, pozdrawiam
openSUSE 42.2 AMD 7700 series
P35-ICH9R, Intel Core 2 Quad Q6600-3GHz