Autor Wątek: Pomoc z instalacją Linux openSUSE Tumbleweed  (Przeczytany 4827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
Odp: Pomoc z instalacją Linux OpenSuze Tumbleweed
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 21, 2017, 08:26:05 am »
Rzeczywiście, to że dyski przedstawiają się podobnie w BIOS utrudnia życie.

Masz jakiegoś Linuksa na USB? Np. systemrescuecd? http://www.system-rescue-cd.org/
Jest na nim gparted - pomoże graficznie okiełznać, co masz gdzie.

Pytanie: czy jesteś w stanie wyłączyć raz w bios interfejs SATA0 a włączyć SATA1, potem włączyć SATA0 i wyłączyć SATA1?

Uruchomisz w ten sposób system z jednym dyskiem i sprawdzisz, co na nim masz. Może w ten sposób będziesz w stanie rozróżnić, który jest który.

Jak podniesiesz potem Linuksa z dwoma to SATA0 będzie do rozpoznania jako /dev/sda a SATA1 jako /dev/sdb. Jednak będziesz do przodu, bo je rozróżnisz po zawartości. Będzie też łatwiej potem skojarzyć na którym zainstalowałeś gruba.

Z głębi pola mego serca serdecznie Ci dziękuję za Twoją odpowiedź :) W menu mojego Bios mam opcję Disabled/Enabled na obydwu portach serial ATA.

Dla którego dysku mam ustawić Enabled a dla którego Disabled serial ATA port ?

Obecnie w porcie serial ATA 0 jest dysk na którym jest zainstalowany system Windows, w porcie serial ATA 1 znajduje się dysk który ma nieprzydzielone miejsce.

Czy dobrym pomysłem jest czyścić dysk na nieprzydzielone miejsce przed instalacją Linuxa w Parted magic w mini narzędziu jakim jest Gnome Partition Editor ?

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
Odp: Pomoc z instalacją Linux openSUSE Tumbleweed
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 21, 2017, 10:12:10 am »
Raz z jednym, raz z drugim. Distro Live USB, jakieś chyba masz (nie znam się na wszystkich, ja używam systemrescuecd), by przeklikać, jak to wygląda w każdym przypadku.

Może coś jednak się dzieje się z tym drugim dyskiem.
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

whitewolf1608

• Początkujący
  • *
Odp: Pomoc z instalacją Linux openSUSE Tumbleweed
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 21, 2017, 05:51:13 pm »
Raz z jednym, raz z drugim. Distro Live USB, jakieś chyba masz (nie znam się na wszystkich, ja używam systemrescuecd), by przeklikać, jak to wygląda w każdym przypadku.

Może coś jednak się dzieje się z tym drugim dyskiem.

Ok pobieram SystemRescureCd i utworzę Bootowalny USB.

Które testy mam puścić i pozapisywać w screenach i wstawić na forum ?

Nie mogę znaleźć wersji x64 bit na głównej stronie SystemRescureCd.org - czy można pobrać wersje x64 Bit ISO ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 06:48:15 pm wysłana przez whitewolf1608 »