Autor Wątek: Problem z płytą główną?  (Przeczytany 2419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lachu

• Początkujący
  • *
Problem z płytą główną?
« dnia: Wrzesień 02, 2017, 04:15:40 pm »
Ostatnio informatyk wymieniał u mnie ram. Sam bym nie mógł tego dokonać, bo nie ma wkrętaków i nie znam się na pamięciach i płytach, więc nie mógłbym zamówić odpowiedniej kości. Ram wymieniony, ale od tamtego momentu nie mogę zmienić ustawień EFI. Mój laptop, to Lenovo Ideapad 100 15IBY. Po uruchomieniu modułu o nazwie „Program Rozruchowy” w Yast2 i próbie zapisu konfiguracji, to wyświetla się „Could not delete variable: Interupted system call”. W wątku https://unix.stackexchange.com/questions/372381/efibootmgr-could-not-delete-variable-interrupted-system-call-is-my-firmware na stackexchange.com znalazłem informację, że NVRam może być uszkodzony. O ile dobrze pamiętam, to jest to tajna pamięć płyty głównej, do której części lub nawet całej OS nie ma dostępu. Czy muszę sobie wymieniać laptopa na nowy, a może da się naprawić?

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
Odp: Problem z płytą główną?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2017, 09:09:11 pm »
Za mało danych.

Zacznij od memtesta, jeżeli przejdzie sprawdź sumy kontrolne obrazu, z którego próbujesz uruchomić instalację... no i pytanie czego: co próbujesz zainstalować?
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

Lachu

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2017, 08:35:42 am »
Nic nie próbuję zainstalować - nawet o tym nie wspomniałem.
Memtesta zrobiłem po wymianie kości (musiałem uruchomić przez chainloader Grubie, gdyż UEFI nie pozwala mi na wybór innego urządzenia rozruchu).

Sum kontrolnych nie muszę chyba sprawdzać, gdyż problem z Yast2 pojawił się po wymianie RAM-u.

Lachu

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2018, 01:31:07 pm »
Okazało się, że winowajcą było prawdopodobnie Ubuntu. Po wymianie kości ram chciałem uruchomić memtest. Niestety, ale nie miałem takiej opcji GRUBA. Uruchomiłem więc Ubuntu (bo nie zdążyłem chyba wybrać memtest). Później okazało się, że ten memtest na Ubuntu chyba nie obsługuje UEFI. Całe szczęście, że mogłem uruchomić system z płytki, wykorzystując GRUB-a. Tak sprawdziłem pamięć (ściągając odpowiednią wersję memtest i uruchamiając ją). Niestety problemem jest to, że nie mogę skorzystać z LiveCD Ubuntu do naprawy komputera, bo trzeba coś instalować. Jeżeli chcecie, to możecie zamknąć temat - jest on związany raczej z Ubuntu. Proszę jednak o pomoc.

Wpadłem teraz na pomysł, że mogę spróbować wykorzystać LiveCD Ubuntu do instalacji kernelów na pendrive. Potrzebowałbym jednak instrukcji. Jutro zgłoszę się na jakimś forum Ubuntu,
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2018, 01:32:45 pm wysłana przez Lachu »