Autor Wątek: Parted - nie rozpoznaje układu partycji (42.2-3) [Solved]  (Przeczytany 2456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zonk

• SUSE Guru Apprentice
Parted - nie rozpoznaje układu partycji (42.2-3) [Solved]
« dnia: Sierpień 21, 2017, 02:11:16 pm »
Witam
Złożyłem sobie starego lapka, wsadziłem dysk Toshiba - 500GB, podejrzewam, że mogła być na nim wcześniej 8ka. Pozdejmowałem wszystkie partycje, zainstalowałem sobie Win7, który sobie zrobił dodatkową 100MB - standard (wszystko ładnie na nim podinstalowałem), do tego D na dane i wolne miejsce na Susła.

Chciałem podgrać sobię 42.3 ale zaproponował mi instalację na pendraku, z którego go wybotowałem, chcę ręcznie pozakładać partycję (rozszerzona, root, swap, home) jak to mam w zwyczaju, a tu komunikat, że Parted nie rozpoznał partycji, w związku z czym nie mogą być dodawane nowe i instalacji się w takim przypadku zrobić nie da (te NTFSowe widzę w graficznym menadzerze). Pozakładałem z pod windy partycję z myślą, że przeformatuje je na ext4 ale też nie poszło, oki. Odpaliłem Hirensa, Parted Magic - sam sobie je pozakładam z palca, a tu zonk, program nie wie, co jest na dysku pytając, czy dysk jest MBR czt GPT, co bym nie wybrał - dysk/partycja jest nierozpoznana, pkp. Z tego pakietu wchodząc w menadzer plików jakoś pokazuje zawartość partycji C i D.

Nie przeszkadzała mi tabela parycji-unknown, windows 7 działa i wstaje bez problemu, do czasu, kiedy to chciałem zainstalować jedynie słuszny system... Odpaliłem EaseUS Partition, który to z kolei pokazał mi, że dysk ma tablicę MBR. Postanowiłem nadpisać ją na MBR-2000/XP (co by to nie znaczyło) ale to też nie pomogło.
W życiu już się nażąglowałem dyskami, partycjami, odzyskiwaniem itp, wydawało mi się, że sporo już wiem na ten temat ale tu utknąłem. Nie chciałbym puścić tego co mam w kosmos. Jak nic innego nie wymyślę, to backup tych partycji z 7 już zrobiłem. Poza wyzerowaniem pierwszych 512 bajtów i stworzeniem wszystkiego na nowo... może mógłbym jeszcze coś zrobić?
Tu paczka z PrtScrami i kawałkiem logu https://megawrzuta.pl/download/73fcbaf8155e3c2942d6f843eb11e438.html Wszelkie sugestie mile widziane.

---------
Przeczesałem cały internet i naczytałem się o tablicach mieszanych MBR/GPT. Potem było już z górki.
gparted /dev/sda
x - przejście na tryb eksperta
z - czyści wszystkie wpisy związane z GPT - potwierdziłem Y
Na drugie pytanie, czy wyczyścić MBR dałem N

PartitionMagic i instalator Susła zobaczyły dysk, mogłem założyć normalnie rozszerzoną itd. Nie skasowało mi partycji windowsowych, 7demka wstała jak gdyby nigdy nic - choć mam wrażenie, że partycje, które nią tworzyłem były GPT, biorę się za instalację Susła.
Może się komuś przyda na przyszłość, pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2017, 11:58:28 pm wysłana przez Zonk »
openSUSE 42.2 AMD 7700 series
P35-ICH9R, Intel Core 2 Quad Q6600-3GHz