Autor Wątek: GRUB2 - problem po aktualizacji Windows10  (Przeczytany 1383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Otis

• Początkujący
  • *
GRUB2 - problem po aktualizacji Windows10
« dnia: Maj 18, 2017, 08:32:18 pm »
Witam,
obok OpenSUSE 42.2 Leap mam zainstalowanego Windowsa 10. I od wczoraj mam problem z programem rozruchowym GRUB2. Do tej pory po uruchomieniu kompa odpalał się GRUB i była lista z możliwością wyboru systemu (i jakimiś testami pamięci chyba ale to nieistotne w tym momencie). Wczoraj na Windowsie 10 niestety odpaliłem aktualizację "dla twórców" czy coś takiego. No i po zakończeniu niestety z automatu zaczął odpalać się Windows po starcie kompa.
Jak w BIOSie zmieniłem kolejność by pierwszy rozruch szedł z "opensuse" to niestety z GRUBem coś się podziało bo wyświetla się komunikat "error: not a Btrfs filesystem" oraz "entering rescue mode..." i wchodzi do trybu linii komend "grub rescue>". I tyle :-/
Gdy w BIOSie ustawię rozruch z  "Windows Boot Manager" to nie ma żadnej listy tylko od razu Windows startuje.
Z tego co rozumiem to aktualizacja Windowsa w jakiś sposób zmieniła system plików rozruchu z Btrfs na inny. Czy coś da się z tym zrobić? Czy muszę instalować na nowo OpenSuse? z tego co pamiętam to właśnie podczas instalacji Btrfs się "ustawiał". Czy da się tylko to naprawić?

Czy może lepiej użyć jakiegoś programu np. rescatux-0.40b11 lub super_grub2_disk_hybrid_2.02s9 ? Ktoś zna te programy?

Taka rada dla innych: nie zezwalajcie na "aktualizacje dla twórców" na Windowsie :-/

unic0rn

• SUSE Guru
Odp: GRUB2 - problem po aktualizacji Windows10
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2017, 10:14:11 pm »
taka rada dla userow windows 10: interesowac sie tym, czym sa duze aktualizacje - jak creators update wlasnie. to nie jest zwykly update, a praktycznie reinstall windowsa z zachowaniem ustawien (nie wszystkich) i aplikacji. tak wiec nie zwalaj na windowsa - nie wiedzac co robisz, przeinstalowales windows i wywalilo Ci gruba, ot cala historia. kazda duza aktualizacja win10 tak dziala.

co do konkretnego problemu natomiast, zbyt malo danych podales. z Twojej wypowiedzi mozna wnioskowac, ze masz dwa dyski, ale co gdzie siedzi i jak to bylo skonfigurowane? bootowales z dysku z windowsem i na nim byl grub, a obecnie probujesz bootowac z dysku z opensuse (z ktorego wczesniej nie bootowales)?
PGP:208DAF5448644C0B

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2017, 03:14:15 pm »
Czy może lepiej użyć jakiegoś programu np. rescatux-0.40b11 lub super_grub2_disk_hybrid_2.02s9 ? Ktoś zna te programy?
Może nie lepiej a najłatwiej. Najnowszy super grub2 bez problemu uruchomi każdy system.
Startujesz Suska, a potem Yastem nadpisujesz gruba i po problemie.
U mnie zawsze najnowsze wydanie supergruba2 jest pod ręką.  ;)

Otis

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2017, 02:25:20 pm »
Dzięki za podpowiedzi ale niestety sprawa zakończyła się ponownym instalowaniem wszystkiego od nowa (Windowsa 10 a później OpenSuse). Także temat zamykam.