Autor Wątek: Optymalne partycjonowanie i systemy plików (128 GB SSD, 500 GB HDD)  (Przeczytany 4149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
Odp: Optymalne partycjonowanie i systemy plików (128 GB SSD, 500 GB HDD)
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 05, 2017, 08:03:08 pm »
Wejdź do yast, zrób zrzutki, załącz i pokaż jak u Ciebie wygląda dysk. U mnie wygląda, jak w załączeniu.

X220: WXGA  i5-2520M 8GB DDR3 SSD:60GB OS:buster/sid || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane

kacior

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 05, 2017, 08:16:02 pm »
Pozwolę sobie zadać pytanie w tym wątku, ponieważ wiąże się ono z tematem wątku i dotyczy wielkości partycji systemowej.
Przy instalacji systemu instalator zaproponował mi 10GB. Wydało mi się to trochę mało, ale pomyślałem że instalator "wie lepiej" .
Niestety po pewnym czasie miejsce dla root się skończyło i muszę teraz jakoś powiększyć tę partycję.
Podobno można to zrobić za pomocą Yast bez konieczności formatowania?
Czy ktoś mi może doradzić coś w tym temacie:
1. - jaką wielkość partycji ustawić?
2.- czy partycja home z której chcę wykroić te kilka GB nie zostanie przy tej okazji sformatowana?
Zależy jaki system plików masz ustawiony. Ext można dowolnie zmieniać, ale podejrzewam że masz btrfs, a takiej partycji nie zmienisz rozmiaru. Może migawki trochę zapchały dysk partycję. Zobacz ten wątek
https://forum.suse.pl/index.php?topic=27288.msg191626#msg191626
1- ja wydzieliłem 25 gb i mam zapełniony w 60%
2- domyslnie w opensuse dla partycji home jest xfs, nie pamiętam dokładnie czy można zmieniać rozmiar tej partycji, ale wydaje mi się że tak. Obeszłoby się bez formatowania, chociaż nie wiem jak wygląda sprawa z fragmentowaniem. W dyskach ssd chyba nie stwarzałoby to problemu, ale przy hdd mogłoby to znacznie opóźnić sczytywanie danych. Może parted jest na tyle mądry, że zapobiega takim sytuacjom, ktoś bardziej doświadczony niech się wypowie.
Napisz jaki masz system plików, jeżeli jest btrfs na / to spróbuj migawki wyczyścić.
@Stefan, leap432 to literówka czy masz jakąś nową wersję? :)

ipos

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 06, 2017, 03:27:22 am »
Ja robię to z jakiegokolwiek live cd z gparted. Mimo, że program ostrzega o możliwej utracie danych, to jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło.

Aha, ważna informacja - od zawsze siedzę na ext. Z innymi systemami plików nie eksperymentowałem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2017, 03:29:56 am wysłana przez ipos »
Nie kupię niczego, co reklamuje Szymon Majewski

neozorro

• SUSE User
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 06, 2017, 03:02:20 pm »
Ja również od zawsze stosuję system plików ext. Kiedyś eksperymentowałem z xfs, ale po instalacji system w ogóle się nie uruchomił, więc przeinstalowałem ustawiając ext4.
Poniżej zrzuty ekranu pokazujące mój rozkład partycji.
Mam zamiar wykroić z /home(sda8) 10 GB i dodać do / (sda7). Mam nadzieję że wystarczy?
Co proponujecie?
Druga sprawa to jak to zrobić? Czy za pomocą Yast z uruchomionego systemu?
Zacząłem nawet tak robić, ale jak dostałem komunikat że : nastąpi od montowanie /home, to się wycofałem.
Czy ktoś wie co się dzieje później?

magnetoit.pl

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 06, 2017, 07:02:43 pm »
neozorro, w Twoim wypadku zrobisz tak, tak jak mówi ipos. Uruchamiasz komputer z livecd, odpalasz gparted, w którym wygodnie suwakami sobie pozmieniasz rozmiary. Skracasz z przodu /dev/sda8 i wydłużasz z tyłu /dev/sda7.

Dyski masz talerzowe, więc będzie to trochę trwało. Nic nigdy nie zgubiłem zmieniając rozmiar partycji w jedną czy w drugą stronę, z początku, czy z końca partycji, ale dla świętego spokoju zrób kopię najważniejszych plików.

A wszystkim czytelnikom polecam korzystanie z lvma, więcej możliwości jest w tego typu sytuacjach.

Ja korzystam z gparted zawartego w systemrescuecd:
http://www.system-rescue-cd.org/
X220: WXGA  i5-2520M 8GB DDR3 SSD:60GB OS:buster/sid || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane

neozorro

• SUSE User
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 13, 2017, 07:41:39 am »
neozorro, w Twoim wypadku zrobisz tak, tak jak mówi ipos. Uruchamiasz komputer z livecd, odpalasz gparted, w którym wygodnie suwakami sobie pozmieniasz rozmiary. Skracasz z przodu /dev/sda8 i wydłużasz z tyłu /dev/sda7.
Dzięki za rady  :)
Tak też zrobiłem. Trwało to około 3 godzin i kilka razy musiałem odmontowywać zmieniane partycje, ( pomimo tego że na samym początku to zrobiłem, ale gdzieś po jakimś czasie samo się ponownie zamontowało), ale wszystko dobrze się udało :)
Mam nadzieję że 22 GB już teraz wystarczy na ./
magnetoit.pl