Autor Wątek: Podświetlenie klawiatury na zasilaniu sieciowym "nie działa"  (Przeczytany 4331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mkurzeja

• Gość
Witam wszystkich serdecznie,
Piszę z świeżo instalowanego Susła w wersji 42.2 Leap (gdzie byłem zmuszony podnieść wersję kernela do 4.10 z racji na (absolutny) brak płynności grafiki)

A teraz do rzeczy -> mój laptop to Dell Vostro 5568, ze wszystkim jest wszystko OK, z jednym wyjątkiem - pod kontrolą Linux podświetlenie klawiatury wariuje i nie działa jak trzeba w trakcie działania "na kablu".
Generalnie klawiatura na każdym Linux zaczyna świecić tylko w momencie dotykania touchpad i gaśnie natychmiast po puszczeniu. Daje to bardzo irytujący efekt dyskoteki (przy mniej lub bardziej celowych dotknięciach touchpada) co bardzo negatywnie wpływa na "usability". Całość zaczyna się po zablokowaniu ekranu... - jeśli laptop był wyłączony to problem nie występuje do pierwszego zgaśnięcia ekranu. Wypięcie kabla pozwala normalnie korzystać z podświetlenia, ale podpięcie go przywraca stan poprzedni.

Wierzę ,że problem da się rozwiązać, ponieważ przeniosłem się do was z Fedora, gdzie problem ten nie występował przez okres kilku updatetów... i niestety zaczął występować ponownie.

Problem występuje w Ubuntu oraz jego licznych mutacjach, Fedorze oraz niestetyw OpenSuse. Z Fedora uciekłem z racji na absolutną niestabilność + brak profitu po update.

Prośba o pomoc, o wskazówki jak to zdebugować i jak się do tematu zabrać, bo jest to ostatnia rzecz, która aktualnie nie działa jak trzeba.
Tutaj link do video mojego autorstwa z przedstawieniem problemu: https://www.youtube.com/watch?v=L0ROin8gYwk

Z góry dziękuję za wszystkie wartościowe odpowiedzi.

unic0rn

• SUSE Guru
Odp: Podświetlenie klawiatury na zasilaniu sieciowym "nie działa"
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2017, 12:43:40 am »
ewidentnie power management zmienia cos i nie przywraca tego do stanu wyjsciowego jak nalezy. co dokladnie - nie mam pojecia.

moja sugestia: jezeli w fedorze problem nie wystepowal przez okres kilku aktualizacji, po czym powrocil, to zorientuj sie dokladnie ktora aktualizacja wyeliminowala problem, tudziez spowodowala jego nawrot, i sprawdz liste wprowadzonych zmian - zwlaszcza pod katem zmian konfiguracji power management. namierzenie zmiany, ktora wyeliminowala problem/spowodowala jego nawrot, i wprowadzenie tej zmiany na suse, to najprostsze wyjscie. nie powinno byc problemu z przesledzeniem listy zmian za posrednictwem www + wypakowania pakietow odpowiedzialnych za zmiany w konfiguracji, wiec calosc jest do zrobienia z poziomu suse.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 12:46:26 am wysłana przez unic0rn »
PGP:208DAF5448644C0B

mkurzeja

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2017, 01:56:17 am »
Proszę o bardziej szczegółowe instrukcje, bo Linux używam bardziej jako developer niż jako admin czy spec od wszystkiego. :P

Gdzie zajrzeć, co zrobić, co ściągnąć, co przejrzeć, co rozpakować ? :P

Dobrać się do pakietów Fedora z poziomu OpenSuse ? To może być ciężkie... zważywszy, że zmiany były z 3-4 tygodnie temu pozytywne, a ja nie pamiętam dokładnie kiedy...  :-\

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2017, 12:28:27 pm »
to trzeba sobie bedzie przypomniec, albo sprawdzic na forach fedory czy ktos zaraportowal kiedy dokladnie problem sie pojawil - badz wczesniej, zostal wyeliminowany.

majac date, wystarczy przejrzec oficjalne repo z poziomu przegladarki www pod katem pakietow odpowiedzialnych za power management i sprawdzic roznice miedzy dwiema wersjami wybranych pakietow - wprowadzajacej zmiane i poprzedniej. wypakowanie pakietow rpm do dowolnego folderu i porownanie zawartosci plikow konfiguracyjnych, ktore te pakiety instaluja w /etc, to zaden problem.

calosc moze sie wydawac mozolna metoda, ale jesli w fedorze problem zostal w ktoryms momencie wyeliminowany, to jest to najprostsze pewne rozwiazanie.

alternatywnie, mozna przekopac konfiguracje suse pod katem wszelkich dzialan systemu w sytuacjach takich jak wygaszanie ekranu, odlaczenie/podlaczenie zasilania itd.

w pierwszej jednak kolejnosci sprawdzilbym dwie rzeczy:
- czy odpowiedni modul kernela (dell-laptop lub podobny) jest domyslnie zaladowany
- http://en.community.dell.com/techcenter/enterprise-client/f/4448/p/19589784/20676244#20676244

ciezko cos wiecej doradzic, bo nie wiadomo tak naprawde co probowales zrobic, by wyeliminowac problem - poza zmiana distro.

mkurzeja

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2017, 07:58:20 pm »
Używałem wcześniej na Ubuntu narzędzia właśnie niby od Della, smbios-utils bez skutku. Teraz próbowałem użyć i... stało się coś dziwnego, ale problemu nie rozwiązało... do końca. Ale jest dużo lepiej. Aktualna wersja tego narzędzia wygląda inaczej niż ta którą ja pamiętałem. (możliwe ,że wyszła nowa wersja jak patrzę po forach)
Do rzeczy - w konsoli mam narzędzie smbios-token-ctl, za jego pomocą znalazłem token w pamięci który odpowiada za kontrolę klawiatury.
smbios-token-ctl -d | grep -A 10 -B 10 illumination
Niestety ręczna próba przestawienia tokena nic nie dawała - jego aktywacja przez --set-string true nie dawała efektu (zwracało ,że nowa wartość to false :( ), co by było śmieszniej... jak już było true (na wyłączonym podświetleniu się dało) to przestawić na false można było bez problemu w każdej sytuacji. Niestety zmiana ustawienia podświetlenia z klawiatury powodowała zmianę flagi a więc miganie...

Okazało się ,że jest jeszcze inna opcja:
smbios-token-ctl -i 0x01e1 --activate
I to zmieniło mi token i klawiatura w tej chwili pięknie świeci... no pomijając ,że problem się powtarza natychmiast po zablokowaniu komputera + po użyciu komendy powyżej, klawiatura włącza się w status -> nie świecę, ale jak klikniesz na klawiaturze funkcyjny to zacznę. (tzw. pozwala się klawiaturze świecić, ale domyślnie wyłącza świecenie)

Napomknę dla potomnych, że żeby użyć narzędzia musiałem zrobić hot-fix opisany tutaj: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1235061
Mówię o fragmencie:
if not isinstance(c,unicode): c = unicode(c,errors='ignore')
Około linii 111 w pliku /usr/share/smbios-utils/cli.py tak jak jest opisane w wątku. Inaczej narzędzie od Della wali błędami ,że mu się ASCII nie zgadza. Anyway jestem programistą Python i ta linijka konwertuje napisy na obiekt unicode... i tyle. Więc polecam sobie wrzucić.

1. Jak ktoś ma teraz pomysł -> jak zrobić, żeby zmieniało mi ten token za każdym odblokowaniem profilu ? :D (ewentualnie w innym właściwym momencie)
2. Do kogo uderzyć, żeby poprawili obsługę w standardzie ? Jest jakiś mechanizm który ogarnia to w OpenSuse/innych Linuksach, gdzie należałoby zrobić fixa ? Jak ktoś mi pokaże może nawet sam to zrobię...
3. Dziękuję unic0rn za pomoc.

PS. na to, że przestawić flagę pozwala mi --activate wpadłem raz przez przypadek i raz skutecznie już w trakcie pisania tego posta.  8)
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 08:03:04 pm wysłana przez Iraetyrr »

unic0rn

• SUSE Guru