Autor Wątek: Nawigacja- aktualizacja z linuxa  (Przeczytany 5440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kacior

• SUSE Power User
  • **
Nawigacja- aktualizacja z linuxa
« dnia: Grudzień 31, 2016, 10:39:57 am »
Witam
Ostatnio zacząłem myśleć o zakupie nawigacji do samochodu i taka pierwsza myśl padła na nawigację którą posiada mój tata firmy tomtom. Zależy mi abym mógł zaktualizować z poziomu linuxa bo innego systemu nie mam zainstalowanego. Jakie było moje zdziwienie, że firma która tak ochoczo wykorzystuje jądro linuksa w swoich urządzeniach nie daje możliwości aktualizacji map z poziomu tego systemu. Wiem, że wcale nie muszą tego robić(idea wolnego oprogramowania) no ale chyba to tak wielki wydatek nie byłby dla tak dużej firmy. Napisałem do supportu czy jakoś wspierają może aktualizację z poziomu linuksa to otrzymałem krótką odpowiedź "
Uprzejmie informuję, iż program MyDrive Connect jest kompatybilny wyłącznie z systemami operacyjnymi Windows oraz macOS. Niestety nie ma wersji programu dla Linuxa."
No nic, pozostaje machnąć ręką i nie interesować się zakupem takiego urządzenia. Może ktoś polecić jakąś nawigację którą mógłbym aktualizować z poziomu linuxa?
Wyprzedzę co poniektórych którzy napiszą "google" że już szukałem i bezowocnie.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Odp: Nawigacja- aktualizacja z linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2016, 12:36:35 pm »
Ostatnio zacząłem myśleć o zakupie nawigacji do samochodu
Sprecyzuj co kupujesz - czy navi fabryczne dla danego samochodu czy jako oddzielne urządzenie.
Nim coś kupisz parę uwag.
Na każdym telefonie z androidem praktycznie działa każda nawigacja.
Jeżeli chcesz kupić navi dla samochodu - nie kupuj z winCE to już przeszłość, kupuj z androidem.
I moja porada - kup taniego phableta 6'' z andkiem - i wszystkie programy navi śmigają jak marzenie.
Oczywiście wszystko możesz aktualizować i kombinować z poziomu Linuksa, bo przecie andek to też linuks.
Ale niestety to jest forum suska a nie navi, więc cię naprowadzę na właściwe tory.  :smiley:
http://www.my-navia.pl/index.php?c=49
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2016, 12:47:32 pm wysłana przez szwagier »

provayder

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2017, 12:42:19 pm »
Ja od wielu już lat korzystam z Larka 35.0 z MapaMap. Aktualizacje wychodzą w formie pliku zip, który wystarczy wypakować na kartę pamięci. Jest też tradycyjny exe pod Windę ale Lark ma USB1.0 i aktualizacja na urządzenie trwa ponad godzinę. Wybór sposobu aktualizacji jest więc jednoznaczny.
provayder
Zielony Użytkownik Linuksa
Lenovo G580 Intel i3-3110MTM Dual-Core CPU 4GB DDR3 GeForce GT710M openSuSE Leap 42.2 4.4.36-5-default x86_64 KDE5.26.0

zgrupowanie operacyjno-manewrowe obi

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2017, 08:33:43 pm »
I moja porada - kup taniego phableta 6'' z andkiem - i wszystkie programy navi śmigają jak marzenie.
Zadnych smieci na androidzie nie kupuj, http://www.dobreprogramy.pl/Witamy-w-erze-smart-niewspierany-juz-SmartTV-padl-ofiara-starego-ransomware,News,78170.html :P
usb usb usb usb usb usb usb

ikey

• SUSE Guru
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2017, 09:28:22 am »
Zadnych smieci na androidzie nie kupuj, http://www.dobreprogramy.pl/Witamy-w-erze-smart-niewspierany-juz-SmartTV-padl-ofiara-starego-ransomware,News,78170.html :P
Podejrzewam, że aktualizacja przez sklep googla jednego programu raz na miesiąc przez wifi raczej nie będzie groźna :P
Lenovo Think Pad Yoga 14. openSUSE Leap 42.3

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2017, 09:52:51 am »
A kto aktualizuje navi przez sklep google?
Ja zawsze aktualizuję Krusaderem i nie narzekam.  :lol:

kacior

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2017, 10:39:52 am »
Trochę zdania podzielone patrzę. Nie chciałem za bardzo telefonu traktować jako nawigacji bo trochę bateria eksploatuje się kiedy jest podłączony telefon stale do ładowania. Tablet dla mnie zawsze był bezużytecznym urządzeniem, ale jako nawigacja to nie jest zły pomysł. Ale trzeba byłoby mieć dostęp do internetu czyli kartę sim na stałę.
Kilka pomysłów mi tu podsuneliście, jeżeli się na coś zdecyduję to poinformuję tutaj.

Marcysia_Z

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2017, 11:32:33 am »
Na tablet z Androidem zawsze można zainstalować Offline Maps lub Sygic, lub jeszcze inne nawigacje, które instalują się razem z mapami, byle by był tablet z lokalizacją

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2017, 02:35:33 pm »
Ale trzeba byłoby mieć dostęp do internetu czyli kartę sim na stałę.
Dostęp do internetu jest potrzebny wyłącznie do tego by na bieżąco mieć informacje o korkach czy aktualnych remontach dróg. A i tak nie wszystkie programy nawigacyjne to obsługują a jak już to zwykle koślawo.
Do działania każdej profesjonalnej nawigacji potrzebny jest tylko moduł nawigacyjny w urządzeniu. Zwykle starsze urządzenia obsługują amerykański GPS i ruski Glonass, najnowsze to także aktualnie wprowadzany europejski Galileo.
Potrzebna jeszcze przeglądarka aby zassać programy i mapy oraz Dolphin by je umieścić w urządzeniu.
Potem już tylko trzymać się prawej strony i uważać na info o radarach.  :grin:

Tablet dla mnie zawsze był bezużytecznym urządzeniem, ale jako nawigacja to nie jest zły pomysł.
Taaa, też kiedyś miałem takiego pomysła, kupiłem Asusa 7", wgrałem oprogramowanie zaniosłem do samochodu i....... - gdzie to bydlę umieścić? Przecież nie na szybie bo zasłoni widoczność. Na kokpicie też się nie da. To jest dobre dla tirów ale nie dla osobówek. I leży w szufladzie jako przeglądarka zdjęć.
Optymalnym rozwiązaniem okazał się phablet 6" umieszczony w uchwycie na kokpicie. U mnie to Asus Fonepad Note FHD6.
A awaryjnie telefon SGS6 z pełnym kompletem programów nawigacyjnych. Mogę go umieścić na tym samym uchwycie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2017, 02:59:11 pm wysłana przez szwagier »