Autor Wątek: [DYSK] [solved] Instalacja OpenSUSE 42.2 x64 na macierzy Raid HW  (Przeczytany 3477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Doombringerpl

• Gość
[solved] Instalacja OpenSUSE 42.2 x64 na macierzy Raid HW
« dnia: Grudzień 28, 2016, 10:14:06 pm »
Witam wszystkich.
Długo szukałem odpowiedzi na mój problem, ale nie znalazłem go.
Zacznę od tego, że wersję 42.2 testowałem na wirtualnej maszynie na dysku 100GB. Wszystko szło normalnie. Miałem problemy z poprawnym skonfigurowaniem domeny ale to osobny temat. W końcu dostałem serwer, na którym chcę zainstalować system.
Serwer to: DELL R510 2x QUAD 16GB 8x 600GB SAS H700
Na serwerze ma działać serwer plików, kontrola domeny, serwer mail i baza danych.
Nie jestem kompletnie zielony z linuksa ale uczono mnie raczej obsługi Okien(Win). Tak więc wygodniej mi poruszać się i konfigurować możliwie wiele przez interfejs graficzny.
Chciałbym więc aby na serwerze był działający tryb graficzny.
Niestety ale problemy zaczynają się podczas instalacji z płyty. O ile na wirtualnej maszynie nie było problemu z instalacją, o tyle na serwerze mniej więcej w połowie instalacji wywala okno z komunikatem, że nie może zainstalować niektórych pakietów. W gruncie rzeczy nie może zainstalować większości pakietów graficznych (Yast2 itp) i pakietów perl. Jest ich sporo więc nie wymienię wszystkich. Dzieje się tek niezależnie jak uformuję macierz. Próbowałem na RAID6 z 8 dysków, próbowałem zrobić RAID1 z 2 dysków na system i RAID5 z 6 dysków na dane. W końcu zostawiłem tylko RAID1 na dwóch dyskach, a resztę chciałem dodać po instalacji. Niestety za każdym razem efekt jest ten sam. Znalazłem w prawdzie artykuł/poradęhttps://en.opensuse.org/SDB:Installing_on_LARGE_disks ale nie jest raczej rozwiązanie mojego problemu, poza tym zalecany jest tam system 32bit, a ja nie bawiłem się do tej pory w rekompilacje plików związanych z linuksem i nie chciałbym czegoś spierniczyć dodając te patche.
Ma ktoś z Was pomysł jak to ugryźć? Będę próbował jeszcze zainstalować czysty tryb tekstowy i zobaczę co się stanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2017, 08:09:44 pm wysłana przez Stefan »

gryzon96

• SUSE Power User
  • **
Odp: Instalacja OpenSUSE 42.2 x64 na macierzy Raid HW
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2016, 06:11:57 am »
Sprawdziłeś poprawność pobranego obrazu?

Doombringerpl

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2016, 07:59:28 am »
Tak, sprawdziłem, ale po wczorajszej próbie instalacji czystego trybu tekstowego, zaczynam się zastanawiać, czy płyta jest dobrze wypalona. Do tej pory nie miałem problemów z instalacją czegokolwiek po nagraniu ISO na DVD. Spróbuję skopiować to na pendrive i z niego zainstalować.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2016, 10:13:04 am »
Jeśli suma kontrolna pliku .iso była prawidłowa, to pozostaje jeszcze weryfikacja nośnika. Albo utworzenie instalatora na nośniku usb: https://en.opensuse.org/SDB:Create_a_Live_USB_stick_using_Windows

Doombringerpl

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2016, 08:12:31 am »
Ano sprawa się rozwiązała. Musze wymienić nagrywarkę, bo mnie zawiodła. Niestety fakty zacząłem kojarzyć zbyt późno i w gruncie rzeczy stworzyłem wpis zanim sprawdziłem wszystko. Z USB poszło bez problemu. Dzięki za podpowiedzi bo bez nich szukałem problemu tam, gdzie go nie ma.