Autor Wątek: Komputer sam się włącza  (Przeczytany 22 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ipos

• SUSE Guru Apprentice
Komputer sam się włącza
« dnia: Dzisiaj o 05:28:55 pm »
No dobra, nie do końca sam ale jednak samowolnie. Mam nieoryginalną stację dokującą do telefonu. Podpięta jest pod gniazdo USB blaszaka ale nie to z tyłu, tylko takie zapasowe, w czołowym panelu obudowy (front panel USB 2.0 header).

Zauważyłem dzisiaj, że jak mam wyłączony komputer i włożę telefon do stacji, to komputer reaguje zupełnie tak, jakbym nacisnął przycisk power - uruchamia się. Gdy wyłączam komputer przez softwarowy "Wyłącz" w Plasmie, to komputer rebootuje - wyłącza się i natychmiast włącza - rozwiązała się w ten sposób zagadka sprzed paru dni, dlaczego komputer mi się nie wyłącza. Ale wtedy nie skojarzyłem tego z obecnością telefonu w stacji, po prostu zauważyłem, że "losowo" się rebootuje.

Co ciekawe, jeśli podepnę stację dokującą w tylne gniazdo USB, to nie dzieje się nic niezwykłego. Sztuczka nie działa też na zwykłym kablu USB - w tym przypadku nie ma znaczenia, gdzie podepnę - nie działa też na USB na frontowym panelu.

Zajrzałem z ciekawości do BIOSu ale tam jest tylko WoN włączone, nie ma opcji Wake on USB :)
Nie kupię niczego, co reklamuje Szymon Majewski

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
Odp: Komputer sam się włącza
« Odpowiedź #1 dnia: Dzisiaj o 05:50:53 pm »
A na klawiaturę, którą podłączasz po czym?
X300: WXGA+ L7100 2x2GB DDR2 SSD:60GB OS:stretch/sid || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane

ipos

• SUSE Guru Apprentice
Odp: Komputer sam się włącza
« Odpowiedź #2 dnia: Dzisiaj o 06:06:38 pm »
A jednak znalazłem w instrukcji:

Power Management
Power management is implemented at several levels, including software support
through the Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) and the following
hardware support:
- Power connectors
- Fan headers
 - LAN wake capabilities
- Instantly Available PC technology (Suspend to RAM)
- +5 V standby power indicator LED
- Wake from USB
- PCI Express WAKE# signal support
- Wake from serial devices
 - Wake from PS/2 devices

W BIOSie nie jest to tak czytelnie rozpisane, raczej poziomami S1, S3 itp, chociaż klawiaturę kojarzę ale akurat była wyłączona. Wszystko mam "disabled" poza WoN, jeszcze jedna opcja ma jakiś inny status ale na pewno nie "enabled".

Poza tym ciekawe jest, że nie włącza się jeśli zamienię stację dokującą na kabel albo podepnę stację do portu tylnego.

Edyta:

Klawę mam na USB (tył). Jak zmieniłem w Biosie "Alt+PrtScr" to nie zadziałało ;)

Niestety, załącznika (fotki z BIOSa) nie mogę dodać  >:( .

W BIOSie wszystko jest "disabled" poza:

After Power Failure <Stay Off>
Wake on LAN from S4/S5 <Power On>
S3 State Indicator <Blink>
Wake on PS/2 Keyboard from S5 <Stay Off>

Tę ostatnią opcję zmieniałem ale nie zadziałało :)

Aha, nie jest to jakiś problem do rozwiązania, po prostu taka ciekawostka :)
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 06:34:44 pm wysłana przez ipos »
Nie kupię niczego, co reklamuje Szymon Majewski