Autor Wątek: [solved] Samba - jak się zalogować na innym komputerze w sieci?  (Przeczytany 3005 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ahhhreccek2710

• Początkujący
  • *
Odp: Samba - jak się zalogować na innym komputerze w sieci?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2017, 05:20:38 pm »
Nie chcę się czepiać ;)
W pliku samba.conf mam taki wpis: security = domain
Ja bym jednak zmienił na security = user, potem restart samby i próba  ;)

neozorro

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2017, 07:40:39 pm »
A więc po kolei.
jacek@linux-gh72:~> smbclient //192.168.1.9/
WARNING: The "idmap gid" option is deprecated
WARNING: The "idmap uid" option is deprecated
Enter jacek's password:
Po wpisaniu hasła : jacek1
otrzymujemy
jacek@linux-gh72:~>
tyle że, jesteśmy dalej na komputerze jacek
Co ciekawsze, po wpisaniu cokolwiek w Enter jacek's password:
w dalszym ciągu otrzymujemy
jacek@linux-gh72:~>

Teraz dopiero zwróciłem na to uwagę. Nieprawidłowo podajesz komendę. Jakbyś się wczytał w stronę man smbclient to byś mógł wyczytać że parametr service przybiera formę //server/service a nie //server/. Dodaj nazwę udziału na końcu i miejmy nadzieję zadziała albo zwróci błąd.
Dodałem i oto co wyszło:
jacek@linux-gh72:~> smbclient //192.168.1.9/agatka
Enter jacek's password:                                                                     
Domain=[WORKGROUP] OS=[Windows 6.1] Server=[Samba 4.4.2-9.1-0-SUSE-SLE_12-x86_64]
tree connect failed: NT_STATUS_ACCESS_DENIED

kpisz?
Nic w tym sensie. Ostatnio kontakt  z SSH miałem jeszcze za czasów studiów. Nie korzystam z niego od tego czasu i przyznam, że za bardzo się na tym nie znam. Dlatego ważne dla mnie jest podanie całej komendy, a nie tylko rada w stylu: "dopisz coś tam gdzieś tam"

l: linux-gh72\agatka
h: agatka1
Wpisałem, niestety bez zmian.

Nie chcę się czepiać ;)
W pliku samba.conf mam taki wpis: security = domain
Ja bym jednak zmienił na security = user, potem restart samby i próba  ;)
Wpis zmieniłem. Niestety dalej bez zmian.

P.S. Dodałem laptop do sieci. Wszystkie ustawienia takie jak na innych komputerach.
Niestety nie da się do niego zalogować, ani z niego na inne komputery.
Na każdym z tych komputerów utworzyłem katalogi z dostępem dla gości.
Do tych katalogów można wejść i zobaczyć co tam jest i ewentualnie można sobie coś skopiować.
Takie rozwiązanie jednak mnie w pełni mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ musiałbym biegać pomiędzy tymi komputerami aby przesyłać różne pliki, a ja chciałbym aby była możliwość kopiowania i zapisywania na każdym i z każdego komputera w sieci.
magnetoit.pl

Sanchez

• Operator #suse.pl
  • Moderator
  • SUSE Guru
  • *
      • #suse.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2017, 09:33:35 pm »
Dodałem i oto co wyszło:
jacek@linux-gh72:~> smbclient //192.168.1.9/agatka
Enter jacek's password:                                                                     
Domain=[WORKGROUP] OS=[Windows 6.1] Server=[Samba 4.4.2-9.1-0-SUSE-SLE_12-x86_64]
tree connect failed: NT_STATUS_ACCESS_DENIED

Czyli wyszło że nie masz praw dostępu do zasobu do którego próbujesz się dostać. Być może to kwestia uprawnień na komputerze agatka.
Czy jacek w ogóle ma swoje hasło/konto samby na komputerze agatka?

Edit
Zauważyłem teraz że masz w konfiguracji
passdb backend = smbpasswd:jacek
Co w sumie jest (chyba) błędem i sprawia że nie masz żadnej działającej bazy użytkowników samby. Jeżeli chcesz korzystać z pliku smbpasswd to podaj tu pełną ścieżkę do pliku na przykład
passdb backend = smbpasswd:/etc/samba/jacek
Następnie dodaj użytkownika jacek i dopiero próbuj się logować. W tym momencie jakąkolwiek kombinację użytkownika i hasła nie podasz będziesz mieć odmowę dostępu.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 09:47:35 pm wysłana przez Sanchez »
xchat --url irc://irc.freenode.net/#suse.pl

neozorro

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 10, 2017, 01:29:25 pm »
Edit
Zauważyłem teraz że masz w konfiguracji
passdb backend = smbpasswd:jacek
Co w sumie jest (chyba) błędem i sprawia że nie masz żadnej działającej bazy użytkowników samby. Jeżeli chcesz korzystać z pliku smbpasswd to podaj tu pełną ścieżkę do pliku na przykład
passdb backend = smbpasswd:/etc/samba/jacek
Następnie dodaj użytkownika jacek i dopiero próbuj się logować. W tym momencie jakąkolwiek kombinację użytkownika i hasła nie podasz będziesz mieć odmowę dostępu.
To właśnie było to o czym piszesz.
Po dodaniu tych zmian wszystko działa jak należy.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

P.S. Poradnik opisujący konfigurację samby w poprzednich wersja susła widocznie nie całkiem się zgadza z najnowszymi wersjami. Nic tam nie było na temat smbpasswd w katalogu etc, stąd moje problemy.
magnetoit.pl

Sanchez

• Operator #suse.pl
  • Moderator
  • SUSE Guru
  • *
      • #suse.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 11, 2017, 01:05:47 pm »
P.S. Poradnik opisujący konfigurację samby w poprzednich wersja susła widocznie nie całkiem się zgadza z najnowszymi wersjami. Nic tam nie było na temat smbpasswd w katalogu etc, stąd moje problemy.

Właściwie to zastanawiające skąd u Ciebie w konfiguracji smbpasswd. Projekt samba zaleca raczej tdbsam, jest to predefiniowane ustawienie w Leap 42.2 i w linkowanym wątku z pierwszego postu w konfiguracji jest właśnie to wpisane. Co prawda konfiguracja tego parametru w YaST jest bardzo nieintuicyjna i sam się zastanawiałem dłuższą chwilę jak mam rozumieć ten dialog, ale fakt faktem że z tdbsam konfiguracja wydaje się być prostszą, bezpieczniejszą i bardziej niezawodną.

Ostatecznie jednak cieszę się że udało Ci się rozwiązać ten problem z powodzeniem :)
xchat --url irc://irc.freenode.net/#suse.pl

neozorro

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2017, 04:22:42 pm »
Właściwie to zastanawiające skąd u Ciebie w konfiguracji smbpasswd. Projekt samba zaleca raczej tdbsam, jest to predefiniowane ustawienie w Leap 42.2 i w linkowanym wątku z pierwszego postu w konfiguracji jest właśnie to wpisane. Co prawda konfiguracja tego parametru w YaST jest bardzo nieintuicyjna i sam się zastanawiałem dłuższą chwilę jak mam rozumieć ten dialog, ale fakt faktem że z tdbsam konfiguracja wydaje się być prostszą, bezpieczniejszą i bardziej niezawodną.

Ostatecznie jednak cieszę się że udało Ci się rozwiązać ten problem z powodzeniem :)
Kiedy  robiłem konfigurację  po raz pierwszy, nic nie zmieniałem i jak sprawdziłem później domyślnie było ustawione na " tdbsam".
Niestety, ale w takiej postaci  nie działało mi to.
Wyczytałem gdzieś na jakimś forum, aby ustawić "smbpasswd." - też bez pozytywnego rezultatu.
Dopiero jak zastosowałem Twoje wskazówki, wszystko zaczęło działać.
Jeszcze raz dzięki  :)
magnetoit.pl