Autor Wątek: Instalacja win 7 obok opensuse leap  (Przeczytany 572 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

luksus

• Początkujący
  • *
Instalacja win 7 obok opensuse leap
« dnia: Grudzień 03, 2016, 04:46:43 pm »
Witam,
jestem zmuszony zainstalować win7 obok mojego opensuse 42.1 leap.
Planuję wydzielić wolny obszar z /home i na nim zainstalować win 7.
Boję się tylko, że instalacja rozwali mi gruba i nie dostanę się już do żadnego systemu.
Czy taki przypadek może nastąpić ? ewentualnie jak się przed tym zabezpieczyć ?

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Odp: Instalacja win 7 obok opensuse leap
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2016, 05:01:07 pm »
Nie rób tak. Wydziel oddzielną podstawową partycję dla win i na niej instaluj.
Boję się tylko, że instalacja rozwali mi gruba i nie dostanę się już do żadnego systemu.
Niekoniecznie, Zawsze możesz użyć Super grub2 z płyty i wystartować każdy system.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2016, 05:07:09 pm wysłana przez szwagier »

luksus

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2016, 08:06:08 pm »
Nie rób tak. Wydziel oddzielną podstawową partycję dla win i na niej instaluj.

tak właśnie zamierzałem. W końcu i tak trzeba sformatować miejsce pod ntfs a na /home mam ext4 ;)

Niekoniecznie, Zawsze możesz użyć Super grub2 z płyty i wystartować każdy system.

w sumie, tak sobie myślę, że skoro grub jest u mnie zainstalowany na osobnej partycji - / a win instaluje na zupełnie innej to jedyne czego powinienem się spodziewać to ręczne dodanie win do gruba

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2016, 07:51:35 am »
a nie lepiej postawić win7 na virtual ???

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2016, 09:07:10 am »
w sumie, tak sobie myślę, że skoro grub jest u mnie zainstalowany na osobnej partycji - / a win instaluje na zupełnie innej to jedyne czego powinienem się spodziewać to ręczne dodanie win do gruba
Jak zainstalujesz windowsa to potem przeinstaluj gruba z poziomu Yasta. Windows zostanie dodany do menu gruba.

luksus

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2016, 09:21:38 pm »
Ok teraz mam nową zagwostkę.
Jak zmniejszyć /home i z zaoszczędzonego miejsca stworzyć nową partycję dla win ?
Chciałem skorzystać z narzędzia Partycjonowanie w yast ale partycja nie może zostać odmonotwana (ostrzeżenie: system plików jest aktualnie zamontowany w /home)

Device     Boot    Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1           2048   4208639   4206592     2G 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda2  *     4208640  88100863  83892224    40G 83 Linux
/dev/sda3       88100864 488396799 400295936 190,9G 83 Linux

Chce zmniejszyć sda3 do 100GB a z reszty utworzyć partycję dla win (przypuszczam, że obszar ten zostanie oddany jako niepodzielony i przy instalacji będe mógł go wybrać, stworzyć partycję i sformatować pod ntfs). Da się to zrobić z desktopu ? Próbowałem odmonotwać jako root w terminalu ale nie dało rady.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2016, 09:27:53 pm wysłana przez luksus »

gryzon96

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2016, 10:07:49 pm »
Musisz uruchomić partycjonowanie z innego systemu. Na przykład pamięci USB z instalką suse

CameronPoe

• SUSE Root
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2016, 10:12:48 pm »
Wyloguj się i spróbuj wtedy lub uruchom w ogóle system w trybie tekstowym (init 3) i zaloguj się od razu na konto administratora. Wtedy powinieneś móc odmontować partycję i ją zmniejszyć.

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2016, 11:06:15 pm »
Raczej odpuść sobie takie kombinacje.
1 Przed ingerencją w tabele partycji i tak powinieneś zrobić kopię najważniejszych danych. (jak już kopiujesz dane to....)
2 win 7 będzie potrzebował 2 partycji 100MB niewidocznej i min "c" co da pięć partycji podstawowych z aktualnymi linuksowymi (niedobrze)
3 instalacja win 7 zawsze nadpisze sektor startowy bootsector i nie uruchomisz linuksa (załaduje się winda) czekałaby cię naprawa gruba
4 instalator windy czasami nie zmieni aktywnej partycji (ta jest teraz linuksowa /) i wtedy mamy problem który opisujesz nie uruchomi żadnego systemu

Wszystko to powoduje że jeśli nie chcesz skorzystać z pomysłu @Wolare to powinieneś formatować dysk zainstalować win 7 a następnie na wolnym miejscu Leap nawet 42.2
Tak bym zrobił. Ewentualnie spakował tarem partycje home i po instalacji na czysto 42.1 rozpakował jeśli chcesz mieć te same programy to w Yast jest taka możliwość zapisania aktualnie wgranych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2016, 11:10:36 pm wysłana przez Kalisto »
Oby słodka mgiełka nie przysłoniła palącym zioło , przepalonych obwodów.

luksus

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 06, 2016, 06:29:52 pm »
witam,
zrobiłem tak jak mówiłem i wszystko działa ok.
W skrócie:
- resizing partycji w gparted pod systemrescuecd
- instalacja win7 na uwolnionym obszarze (nowa partycja)
- instalacja gruba (win go wywalił)  + update by dopisać win do opcji startu

;)

CameronPoe

• SUSE Root
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2017, 12:08:35 pm »
Wgrałem ostatnio openSUSE 42.2 na sda1 (partycja rozruchowa). Na sda2 ustawiłem SWAP, a na sda3 katalog domowy. Utworzyłem w sumie 4 podstawowe partycje MBR. Po wgraniu susła zapisałem sobie MBR na wszelki wypadek i zmieniłem rozruch na sda4 i tam wgrałem windowsa 7, który uruchamiał się bez kłopotów. Następnie zmieniłem z powrotem rozruch na sda1 i okazało się, że wcale nie trzeba było nic przywracać, ani zmieniać - Grub2 sam zaskoczył i uruchomił openSUSE ;D