Autor Wątek: [ROZWIĄZANY] Jak wyłączyć wykrywanie wadliwego JACKa w openSUSE Leap?  (Przeczytany 3356 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

CameronPoe

• SUSE Root
Mam laptopa Asus z zepsutym gniazdem słuchawkowym lub ogólnie dźwiękiem na płycie głównej i dźwięk wychodzi tylko ze słuchawek.

Gdy wejdę w ustawienia dźwięku KDE, to pomimo wyciągniętych słuchawek dźwięk domyślnie próbuje wydostać się z gniazda JACK, które nie wygląda na fizycznie uszkodzone. Jeżeli przełączę wyjście na głośniki, to niestety również nie ma dźwięku w laptopie. W pavucontrol pokazuje cały czas "Głośniki (unavailable)", a "Słuchawki (plugged in)", nawet jeżeli słuchawki są wyciągnięte.

Kiedyś miałem taki przypadek, że gniazdo JACK źle zwierało i jak wymusiłem wyjście na głośniki przy włożonych słuchawkach w gnieździe, to dźwięk wychodził z laptopowych głośników, ale tym razem ten sposób nie działa, więc zapewne coś innego jest zepsute.

We windowsie głośniki działają jednocześnie wraz ze słuchawkami, gdy w rejestrze wyłączę wykrywanie JACKa (ForceDisableJD -> 01) dla karty oraz sterownika Realtek.

Czy istnieje taka możliwość na nowym openSUSE z PulseAudio, aby dźwięk wydostawał się bezwzględnie z głośników wbudowanych laptopa?
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2016, 03:12:42 pm wysłana przez CameronPoe »

CameronPoe

• SUSE Root
Odp: Jak wyłączyć wykrywanie wadliwego JACKa w openSUSE Leap?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2016, 03:00:42 pm »
Jest taka możliwość i działa wyśmienicie  \:D/

Trzeba tylko w konsoli uruchomić alsamixer, następnie nacisnąć F6 i wybrać odpowiednią kartę dźwiękową.
Pojawią się wtedy wszystkie możliwe suwaki odtwarzania, a jak nie, to trzeba przestawić widok na [Playback] naciskając F3.
Następnie należy klawiszem strzałki w prawo przejść na Auto-Mute Mode i teraz strzałkami góra, dół zmienić wartość Enabled na Disabled :lol:

Dźwięk będzie wtedy wydostawał się stamtąd skąd go puścimy, czyli nawet można puścić dźwięk tylko z głośników wbudowanych lub przestawić na tylko słuchawki lub jak ktoś chce to z obu jednocześnie :smt020 :-({|=

Używacze windowsów mogą jedynie pozazdrościć nam Linuxowym użytkownikom, gdyż na microsoftowym g***** :bootyshake: nie da się tego zrobić :icon_fU: :laughing6:
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2016, 03:09:39 pm wysłana przez CameronPoe »