Autor Wątek: Jak oceniacie użytkowość swoich desktopów?  (Przeczytany 1453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Premislaus

• SUSE User
  • *
Jak oceniacie użytkowość swoich desktopów?
« dnia: Czerwiec 23, 2016, 06:36:35 pm »
Obecnie jestem zalogowany na Ubuntu 16.04. Zawsze mnie odpychał ten pasek, dock, z boku. Dzisiaj stwierdzam, że nie jest to głupie. Całkiem fajnie wygląda i komponuje się z oknem aplikacji która jest zmaksymalizowana. Wtedy też dostęp do tego paska z "Plik, Edycja, Widok (...)", obecny po przesunięciu kursora do góry, wydaje się naturalny. Inna rzecz, że jest to irytujące kiedy mamy kilka okien, jakie nie są zmaksymalizowane i np. chcemy, by nam ubuntowy odpowiednik Dolphina wyświetlił ukryte pliki. Żadne okno nie ma tej belki i jest jedna globalna, więc musimy mieć focus na konkretnym oknie... Pomijam, że menusy potrafią się rysować sekundę, czuć laga. Raczej jest to wina Unity, a nie samego Ubuntu, gdyż kiedyś używałem Kubuntu i było OK.

Zupełnie nietrafiony moim zdaniem jest Ubuntu Dash, coś podobnego widziałem wczoraj w Gnome, gdzie musimy gdzieś kliknąć, gdzie rozwiną się nam docki i sugerowane aplikacje. Wolę zwykły pasek Start na dole, bądź na górze, a dock na dole.

W Haiku domyślnie włączony Deskbar jest w prawym górnym rogu i ma kształt prostokąta, ale możemy go przesunąć do pozycji klasycznego paska Start. Zawsze tam korzystałem z domyślnego ustawienia, ale wzbogacałem je aplikacją o nazwie LaunchBox (chyba tak to się nazywało). Jest to taki rodzaj Docka w kształcie małego okienka, jakie jest wąskie i podłużne, zawiera ono ikony. Ustawiałem ja lekko nad lewym dolnym rogiem ekranu, dzięki czemu mogłem szybciej przejść do "ulubionej aplikacji" bez machania po całym ekranie kursorem. Haiku ma kilka ciekawych patentów i chyba da się je osiągnąć na Linuksie, ale nie wiem jeszcze ile trzeba się natrudzić.

Przejdźmy teraz do KDE.

KDE powinno zawierać możliwość która jest w Haiku, ale nie sprawdzałem jeszcze czy wciąż jest to obecne. Stack and Tile służy do łączenia okien w karty i sklejania ich bokami. Dla mnie jest to pożądana funkcja. Kiedyś przeczytałem, w PDFie poniżej, że coś podobnego wprowadzono w KDE.

https://www.haiku-os.org/docs/userguide/pl/gui.html#stack-tile
https://www.cs.auckland.ac.nz/~christof/publications/ZeidlerEtAl2013-StackAndTile.pdf

Wydaje mi się, że czytałem kiedyś PDF z jakiejś konferencji Open Source, temat tyczył się atrybutów w systemie plików i tego, że nie mają one wspólnego interfejsu pomiędzy systemami operacyjnymi - giną one po przeniesieniu, przechowuje je tylko archiwum ZIP. W Haiku paroma kliknięciami mogę dodać dowolne atrybuty i zrobić sobie z poziomu Trackera bazę danych, ale jest to raczej funkcja systemu plików. W każdym razie w tym PDFie stało, że podobne atrybuty ma system plików XFS.

https://www.haiku-os.org/docs/userguide/en/attributes.html

Zapewne da się to zrobić w Linuksie z poziomu konsoli, nie wiem jak wygląda integracja z GUI? Gdyby ktoś miał jakiś tutorial, chętnie spojrzę.

Względem KDE, posiada ono dwie małe opcje które są bardzo wygodne. Możemy w GUI ustawić, że gładzik zostanie wyłączony po podpięciu myszy, w innych desktopach na Linuksie tego nie widziałem, jedynie znajdowałem w internecie instrukcje jak zrobić stosowny skrypt. Tak samo możemy zmienić zachowanie kółka myszy po naciśnięciu jej. Szkoda tylko, że nie ma do wyboru windowsowego zachowania, kiedy mysz szybciej przewija zawartość okna. Obecnie mam najtańsza mysz która ma wolne kółko...

PS. Temat tych atrybutów i jak to fajnie można wykorzystać na desktopie, jest moim zdaniem ciekawy. Możemy sobie zrobić filmotekę i dopisać np. obsadę, a potem szybko przeszukiwać swoje terabajty filmów, po ulubionym aktorze. Ktoś umiejący programować mógłby nawet to zautomatyzować, pobierając obsadę z jakiejś strony.

http://osworld.pl/wywiad-z-pawlem-dziepakiem-deweloperem-haiku/#comment-1367870492 - tutaj parę komentarzy.
http://dcevents.dublincore.org/IntConf/dc-2011/paper/view/53/10 - i PDF z konferencji.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2016, 06:46:28 pm wysłana przez Premislaus »

FraQu

• Początkujący
  • *
Odp: Jak oceniacie użytkowość swoich desktopów?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2016, 12:50:51 pm »
Obecnie jestem zalogowany na Ubuntu 16.04. Zawsze mnie odpychał ten pasek, dock, z boku. Dzisiaj stwierdzam, że nie jest to głupie. Całkiem fajnie wygląda i komponuje się z oknem aplikacji która jest zmaksymalizowana. Wtedy też dostęp do tego paska z "Plik, Edycja, Widok (...)", obecny po przesunięciu kursora do góry, wydaje się naturalny. Inna rzecz, że jest to irytujące kiedy mamy kilka okien, jakie nie są zmaksymalizowane i np. chcemy, by nam ubuntowy odpowiednik Dolphina wyświetlił ukryte pliki. Żadne okno nie ma tej belki i jest jedna globalna, więc musimy mieć focus na konkretnym oknie... Pomijam, że menusy potrafią się rysować sekundę, czuć laga. Raczej jest to wina Unity, a nie samego Ubuntu, gdyż kiedyś używałem Kubuntu i było OK.
Z tego co wiem można przenieść Menu na dekoracje okna i wtedy nie będzie trzeba jeździć kursorem do samego rogu ekranu przy nie zmaksymalizowanym oknie.

KDE powinno zawierać możliwość która jest w Haiku, ale nie sprawdzałem jeszcze czy wciąż jest to obecne. Stack and Tile służy do łączenia okien w karty i sklejania ich bokami. Dla mnie jest to pożądana funkcja. Kiedyś przeczytałem, w PDFie poniżej, że coś podobnego wprowadzono w KDE.
To jest dostępne w KDE 4. W piątce jeszcze nie ma (nie wiem czy w ogóle będzie?).

Względem KDE, posiada ono dwie małe opcje które są bardzo wygodne. Możemy w GUI ustawić, że gładzik zostanie wyłączony po podpięciu myszy, w innych desktopach na Linuksie tego nie widziałem, jedynie znajdowałem w internecie instrukcje jak zrobić stosowny skrypt. Tak samo możemy zmienić zachowanie kółka myszy po naciśnięciu jej. Szkoda tylko, że nie ma do wyboru windowsowego zachowania, kiedy mysz szybciej przewija zawartość okna. Obecnie mam najtańsza mysz która ma wolne kółko...
Szybkość przewijania i wyłączenie touchpada można łatwo ustawić.
Szybkość kółka
Wyłączenie touchpada po podłączeniu myszki