Autor Wątek: Jaki telefon??  (Przeczytany 6854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ipos

• SUSE Guru Apprentice
Jaki telefon??
« dnia: Maj 03, 2015, 07:31:28 am »
Witajcie,

proszę Was o poradę dot. telefonu. Od roku jestem użytkownikiem Lumii 520. Jest to mój pierwszy smartfon w ogóle, do tej pory uważałem je za zabawki :)

Na początek określę moje wymagania:
1) telefon do dzwonienia i smsowania;
2) mail;
3) notatki i zadania koniecznie z synchronizacją z komputerem;
4) nawigacja GPS;
5) aplikacja bankowa; skype;
6) przeglądanie internetu ale raczej czytanie niż filmy;
7) odtwarzacz muzyczny;
8 ) aplikacje biurowe do synchronizacji z komputerem.

Moje doświadczenia z Lumią nie są zachęcające aczkolwiek trudno określić, na ile wynikają ze specyfiki systemu WP 8 (aktualnie 8.1) a na ile z marnej specyfikacji sprzętowej (512 MB RAM).

Ad 1) Może to wada mojego aparatu ale spotkały mnie już przykre niespodzianki:
- samoistna utrata zasięgu (zawsze na noc włączam „tryb samolotowy“, bo nie chcę żeby ktoś mnie budził w nocy poza budzikiem; inaczej się tego ni da zrobić; rano wyłączyłem „tryb samolotowy" i pojechałem do pracy, gdzieś po drodze zasięg się urwał - jeżdżę z Yanosikiem, więc zauważyłem - i nie mogłem podnieść szlabanu na parkingu :) - pomogło wyjęcie baterii;
- zniknął głos po wybudzeniu telefonu - ze względu na oszczędzanie energii ekran wygasza się po minucie, raz zdarzyło się, że ktoś zadzwonił, po odebraniu ja go słyszałem a on mnie nie - sprawdziłem dzwoniąc z innej komórki i ze stacjonarnego - to samo - pomogło wyjęcie baterii;
- telefon nie chce się wybudzać - można to zrobić przez przycisk albo 2 tapnięcia na ekranie - najczęściej są to raczej 22 tapnięcia, zwłaszcza jeśli ekran wygasił się na jakiejś mocarniej aplikacji - nie chce się wybudzać, długo to trwa a raz czy dwa nie doczekałem się - pomogło wyjęcie baterii.

Ad 2) Raczej bez zarzutu,  jedno konto imap zsychnronizowane bezproblemowo. Ludzie piszą, że nie da się wysyłać niektórych załączników w prosty sposób ale jeszcze nie miałem potrzeby wysyłać nic innego poza zdjęciami. Dlatego ocena dobra.

Ad 3) OneNote - fajna sprawa, niestety dostęp z poziomu kompa tylko przez aplikację webową; szkoda trochę, bo mój samsung solid synchronizował również notatki via Memotoo (serwer zewnętrzny) z Evolution. Niestety, nie mam już solida a Gnome nie da się obecnie używać. Można tu rzeźbić z Evernote ale chyba szkoda nakładu pracy... Jeśli nie ma szansy na notatki w Kmailu to trudno....

Ad 4) Na co dzień Yanosik, za granicą Here Drive. Zacznę od Here Drive - ogólnie fajna aplikacja, doskonale działa z samochodowym zestawem głośnomówiącym - można słuchać radia albo nawet muzyki z telefonu (via BT) a na czas podawania komunikatu telefon wyciszy wszystkie źródła dźwięku, poda komunikat głosowy nawigacji i za chwilę znów puści radio lub muzykę. Tego nie potrafi ani Yanosik, ani Naviexpert, bo albo wycinają radio zupełnie albo gadają równocześnie z muzyką. Jedyny minus - 512 MB RAMu to za mało, na jednoczesną obsługę A2DP, Here Drive i muzyki - odtwarzacz otwiera się minutę, potem ze 2 minuty czyta zawartość karty pamięci, potem można włączyć wybraną muzykę, uruchomić Here Drive i cieszyć się  z jazdy :) Ale wszystko trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności przed ruszeniem z miejsca i poświęcając 5 minut. Niestety, w takim układzie nawigacja połyka słowa i dłuższe komunikaty są pourywane. Ale obstawiam, że to wina słabych bebechów Lumii.
Yanosik - żyje własnym życiem, nie wiem, czy to kwestia niedopracowania wersji na WP czy znowu telefon mam za słaby - często rwie połączenie z serwerem w trybie nawigacji - pokazuje poprawnie mapę, prędkość ale nie może „policzyć“ trasy i czasu dojazdu do miejsca docelowego.

Ad 5) mBank - szału można dostać w wersji na WP - wolno się otwiera, długo myśli w czasie wstukiwania PINu przez co zamienia cyfry na kropki z opóźnieniem i widać 2-3 cyfry na raz. Deweloper - idiota uznał, że ekran logowania to najlepszy moment, żeby pobierać kursy walut i mapę bankomatów (taki komunikat się wyświetla) przez co spowalnia proces logowania. Z 30 osób, włącznie ze mną, zgłosiło bezsens defaultowego pobierania kursów walut i bankomatów ale zostaliśmy olani, zgodnie z polityką mBanku, który wie lepiej.
Widziałem wersję aplikacji na Androida i jest dużo bogatsza w funkcje.

Skype - jak na produkt M$ działa całkiem fajnie. Szkoda, że Lumia nie ma kamery z przodu, bo bez tego skype jest tylko telefonem VoiP ale z drugiej strony przy tak małej ilości RAMu....

Ad 6) Męczarnia. Lagi, zawieszanie. Jeszcze jak wygaśnie ekran, to ciężko Lumię dobudzić - można pukać i stukać a swoje trzeba odczekać....

Ad 7) Dno i 5 metrów mułu. Otwiera się toto godzinami, gubi pliki - jeśli nie czyta plików flaac to nie widać ich w telefonie - pojawia się tylko durny komunikat, że znaleziono pliki w nieznanym formacie i należy zarządzać nimi przez podłączenie do komputera. Niestety, moje KDE (Dolphin) nie jest w stanie „wejść“ do pamięci telefonu, próbowałem jakichś programików z egzotycznych repozytoriów ale efekt był niezadowalający (niekompletne kopiowanie). Windowsa nie mam, tak że jedyną metodą jest wyciąganie karty pamięci z telefonu i podłączanie jej do komputera. Porażka na całej linii. Systemowy odtwarzacz nie pozwala zarządzać plikami w jakiś rozsądny sposób - listę odtwarzania trzeba lepić ręcznie, dodając plik po pliku, dla mnie awykonalne przy kilku GB plików a lsty z poziomu komputera nie jestem w stanie zrobić. Próbowałem kiedyś na pożyczonym laptopie z windą ale nie dałem rady :) Odtwarzacz nie ma też wyłącznika czasowego, np. do zasypiania ;) Trzeba zainstalować ze sklepu, taki, który ma...

Ad 8) Mam jakieś aplikacje biurowe na Lumii (Office) ale nie ma szans na synchronizację z kompem - jeśli stworzę arkusz excela w telefonie, to na kompie otworzę go przez aplikację webową (Firefox odpali sobie LibreOffice Calc) ale edycja pliku nie wchodzi w grę - można coś zmienić ale nie chce się zapisać czyli nie działa.

Ogólnie jestem z telefonu bardzo niezadowolony. Jest za słaby na funkcje, które ma niby spełniać - nawet wbudowane natywne aplikacje jak Here Drive zamulają telefon. Smartfon tylko do dzwonienia? Bez sensu, do tego wystarczy zwykły, w którym bateria wytrzyma z tydzień. M$ po prostu dał ciała, nie da się zrobić smartfona z tak słabymi parametrami - to nie działa. W mojej Lumii nawet dzwonienie nie działa za dobrze :)

Dlatego zastanawiam się nad zmianą telefonu. Nie jestem fanem Androida, miałem kiedyś chińskiego tableta z tym systemem w jakiejś starej odsłonie i mam traumę do dziś (zamulanie, mało opcji konfiguracji). Żona miewała telefony z Androidem i ciągle narzekała, dziś ma srajfona i jest amejzing :)

Ale wczoraj potestowałem sobie pożyczonego HTC Desire (czyli niska półka):
- dużo więcej aplikacji, np. do sterowania dekoderem Ariva (na WP nie ma i nie będzie) - nie jest mi niezbędna do życia ale fajnie, że jest;
- te, które mam na WP są jak wersje darmowe - okrojone z połowy funkcjonalności - sprawdziłem mBank czy Yanosika - dużo więcej funkcji;
- jest Here Drive, jest Office; jest OneNote, jest OneDrive na Androida;
- testowałem krótką chwilę z zestawem głośnomówiącym - działą podobnie, tzn. Here Drive radzi sobie z dźwiękiem jak na WP, Yanosik nie radzi sobie tak samo jak na WP :) Nie wiem, jak z połykaniem wyrazów, testowałem w garażu a nie w trasie :)
- nie testowałem synchronizacji danych ale konto gmaila z kalendarzem i kontaktami mogę synchronizować i teraz, na WP;
- po mocniejszym katowaniu widać było spowolnienie systemu ale nie tak dramatyczne jak na Lumii;
- Dolphin widzi wszystkie bebechy telefonu;
- bateria znika równie szybko :)

Mam teraz problem z wyborem, bo być może wystarczy zmienić Lumię na mocniejszą i skończą się problemy z zamulaniem. Z drugiej strony, na słabym HTC Desire system działał płynniej, komputer widział pamięć telefonu, a w Google Play jest masa aplikacji od M$.

Czytałem też narzekania na zamulanie Androida, zwłaszcza z nakładkami od producentów, brak aktualizacji...

Dlatego mam do Was pytanie - zmienić Lumię na mocniejszą czy szukać jakiegoś Nexusa?
Chciałbym przeznaczyć ok. 500 zł na telefon, więc w grę wchodzą telefony używane a w tym budżecie da się znaleźć Lumię 920 czy Nexusa 4. Są też Nokie N9 ale bez oficjalnego wsparcia, choć widziałem na YT film z triplebootem - MeeGo, Android i Sailfish :) Ale to raczej jako ciekawostka - MeeGo bez wsparcia (moje aplikacje!!), Sailfish pozwala na instalację aplikacji androidowych ale... lepiej po prostu kupić telefon z Androidem...

Stawiam zatem ostatni raz pytanie: Co kupić?

Dzięki i pozdrawiam
Niedzielę spędzam w Czechach, na zakupach

mastal

• Moderator
  • SUSE Root
  • *
Odp: Jaki telefon??
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2015, 06:32:39 pm »
Sailfish pozwala na instalację aplikacji androidowych ale... lepiej po prostu kupić telefon z Androidem...

Bzdury piszesz, Nie Sailfis tylko Jolla z Sailfishem pozwala na używanie aplikacji androidowych - to jest zasdniczna różnica. Na żadym innym sprzęcie z sailfish nie uruchomisz apek androidowych. Poza tym Jolla nie spełnia twoich wymagań tak więc temat sam zamknąłeś.

Jak dla mnie jest jednym z lepszych telefonów jakie znam.
1. Zapoznaj się ze stroną http://www.linux-tips-and-tricks.de/quickstart#English i wykonaj tam zawarte punkty
2. Przyślij wynik skryptu collectNWData.sh

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2015, 07:12:03 pm »
Czytałem też narzekania na zamulanie Androida, zwłaszcza z nakładkami od producentów, brak aktualizacji...
Brak aktualizacji w Androidzie? A to wymyśliłeś. Ja narzekam na ich nadmiar.  :wink:
Nakładki producenta? To pierwsze czego się pozbywam. Zresztą zawsze korzystam z romów modyfikowanych oczywiście zrootowanych. Pierwsze słyszę o zamulaniu.
Za wyjątkiem aplikacji bankowych korzystam z wszystkiego o czym piszesz.
Nawigacja? - oczywiście najnowsza Automapa i iGO. Działa też Sygic, TomTom, Garmin i wiele innych.
Do tego aplikacje do skamowania, wydruk po wi-fi bezpośrednio do drukarki, fotki i filmy HD i wiele wiele innych rzeczy.
Mój fonik to Samsung Galaxy S4.

ipos

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2015, 03:50:40 am »
Dzięki za komentarze.

Nokia N9 - niestety, potrzebuję dostępu do współczesnych aplikacji i bez rzeźbienia.
Jolla - trzymam kciuki ale jeszcze nie teraz - potrzebuję dostępu do współczesnych aplikacji i bez rzeźbienia. Poza tym - nie stać mnie na nowy a używek nie widziałem.
Lumia - ogólnie nieco się przyzwyczaiłem ale jakoś nie ufam, że zmiana 512 MB RAMu na 1 GB poprawi sytuację :) Poza tym wkurza mnie brak dostępu do telefonu z kompa, rzeźbić mi się nie chce, ma działać od kopa. Ludzie się podniecają, że WP działa płynnie - nieprawda, przynajmniej nie na 512 MB RAMu. Mam ustawione wygaszanie ekranu po minucie, po kwadransie ekran blokuje się pod PIN - aplikacje po wybudzeniu telefonu również się wybudzają, czasami wręcz nie da się wybudzić telefonu, tapping nie działa, budziki kilka razy mnie zawiódł. Najbardziej irytująca jest praca nawigacji, np. Yanosika - muli niemiłosiernie jak trzeba coś przeklikać. No i wiele aplikacji działa niestabilnie - Yanosik, Naviexpert - wyłączają się często, NE to po kilka razy mi się wyłączał. Kiilka razy miałem autentyczną ochotę wyrzucić tę Lumię przez okno....

Uważam, że 512 MB RAMu w smartfonie to kiepski żart, nadaje się toto tylko do dzwonienia ale po co smartfon wyłącznie do dzwonienia? Błąd w założeniu.

Kupiłem używkę nexusa 4, już do mnie jedzie. Nie jestem fanem googla i jego szpiegomanii ale dostanie ode mnie szansę. Mam nadzieję, że zanim padnie nexus (albo mnie wkurzy) to Jolla wyjdzie na prostą a na aukcjach będzie pełno używek :)

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2015, 05:25:02 am »
budziki kilka razy mnie zawiódł.
Ten feture był już w Windowsie 6.5 ;)
Just because I don't care doesn't mean I don't understand.

ipos

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2015, 03:43:52 am »
Nexus dotarł. Trafił mi się bardzo zadbany egzemplarz. Z grubsza sobie wczoraj pokonfigurowałem i poinstalowałem aplikacje. Mam trochę obawy o baterię, bo jest niewymienna (oczywiście da radę wymienić ale trzeba się napracować) a telefon nowy nie jest.

Tak na szybko, to trochę szkoda, że nie mogę sobie wybrać, do której chmury trafiają moje zdjęcia :) M$ jest bardziej łaskawy i można - zamiast OneDrive - wybrać GDrive albo Dropboksa :)

Google Docs - na szybko - działa, można spokojnie edytować w dwie strony z kompa i telefonu, także 1:0 dla Androida.

Zaraz jadę do roboty, to sprawdzę czy Yanosik daje radę :)

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2015, 02:38:26 pm »
trochę szkoda, że nie mogę sobie wybrać, do której chmury trafiają moje zdjęcia
Na tle culonimbus najładniej się prezentują.  :wink:

ipos

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2015, 04:39:56 pm »
Głównie fotografuję telefonem materiały budowlane w marketach więc nie ma strachu. Do gołych bab mam cyfroka ;)

Nie wiem, czemu ja się przez rok męczyłem z tą goownianą Lumią - beznadziejny telefon, beznadziejny pomysł - okrojenie RAMu do 512 MB a potem napakowanie funkcji i aplikacji, których ta bida nie da rady uciągnąć... GPS + Yanosik i takie zamulenie, że trzeba po kilka razy klikać w ekran zgłaszając zdarzenie drogowe, bo ekran/system nie reaguje... Do tego crashowanie na bardziej zasobożernych aplikacjach typu właśnie Yanosik czy Naviexpert, problemy z wybudzaniem telefonu, kiedy ekran zablokuje się na odpalonej aplikacji...

Nawet odpalenie domyślnie zainstalowanego Here Drive, do tego BT i zestaw głośnomówiący i telefon jest skutecznie zamulony.

Odradzam każdemu budżetowe biedafony z WP - to nie działa. Chyba że chcecie tylko dzwonić ale do tego smartfon nie jest potrzebny. A biorąc pod uwagę sporadyczne problemy z zasięgiem czy budzikiem, to lepiej omijać szerokim łukiem. Może mocniejsze Lumie z 1 GB RAMu sobie lepiej radzą ale ja na razie podziękuję.

Edyta

Zdążyłem już poznać słabe strony Androida... W tle hulają sobie jakieś aplikacje, które nie wiadomo co włącza. Zamykam je a po chwili znowu działają... Pozamykałem znowu, zrestartowałem telefon - cisza i spokój. Wsiadam do auta włączam lokalizację bo chcę włączyć Yanosika a w tle znowu z 5 niepotrzebnych aplikacji, w tym Here Drive - ona się chyba uruchamia automatycznie po włączeniu GPSa.
Dla mnie to jest ogromny minus dla androida - żeby z poziomu użytkownika nie można było skutecznie ubić durnej aplikacji? Nie mówię o jakiejś krytycznej usłudze ale o zwykłych aplikacjach. IM+ (multikomunikator) musiałem wyjeb.ć z telefonu, bo się nie dało mendy wyłączyć :)
Teraz robi się jasne, po co w telefonie 2 GB RAMu żeby działał :P
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2015, 05:37:04 pm wysłana przez ipos »