Autor Wątek: [solved]prośba o poradę i informacje w sprawie migracji sieci biurowej na suse  (Przeczytany 7706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
Przepraszam że w tym miejscu zadaję pytanie , ale przeszukałem forum i nie znalazłem innego
Temat banalny pewno, mam niedużą sieć w biurze na windowsach , ale dojrzałem do migracji na linuxa
Podstawowy problem to moja niewiedza /ostatnio na rodzinie unixa pracowałem 20 lat temu - Amiga  :love4:/

założenie jest takie :
problem płatnika sam się rozwiązał - jest epłatnik webowy
podobno w MF jest dostępna wtyczka edeklaracji na linux - niesprawdzone ale damy rade
reszta to problem wewnętrzny sieci i prawdopodobnie zakup podstawowej aplikacji na linux - ok to załatwi dostawca
ale niestety kilka programów windows musi pozostać

i tutaj zaczyna się mój problem niewiedzy /braku konkretnych informacji o linuxie  ](*,)
zainstalowałem sobie do testów ubuntu na laptopie i już pogubiłem się
jakby wszyscy mówili w innym języku

widzę to tak :
1. mam niezły router , DHCP - bramka - printserwer   =  zostaje bez zmian
2. ustanawiam jeden serwer na linuxie = fileserwer wyłącznie do obsługi sieci wewnętrznej
3. reszta kompów pracuje naprzemiennie linux/windows  jako klienci

pytania :
1. czy linuxowemu serwerowi będzie obojętne spod jakiego systemu wchodzi klient
2. czy mogę na serwerze umieścić programy windowsowe (głownie bazy dbf) i klient spod windowsa będzie mógł na nich pracować
3. albo serwer+klient na linuxie i pracują w trybie "emulacji win" ??? - czy to możliwe ???
4. jak pogodzić udziały i prawa dostępu do katalogów i plików jeżeli klienci wchodzić będą naprzemiennie linux/windows

Proszę mi wybaczyć powyższe pytania , ale po wielodniowej obserwacji na forach linuxa zauważyłem że jest tu poważna luka w informacjach , jest masa porad dla początkujących jak zainstalować linux , potem długo nic ......
i doskonałe dyskusje o konkretnych tematach na wysoce zaawansowanym poziomie
natomiast brakuje tego, czego szukam -  co dalej po instalacji  :-k
Proszę zrozumieć moje przerażenie, kiedy po instalacji ubuntu próbowałem podłączyć swój laptop do sieci firmowej
ubuntu zobaczył wszystko, ale reszta sieci nie widziała go wcale
kiedy chciałem siebie na ubuntu podłączyć do grupy roboczej w firmie - to nagle w network manager wywaliło mi kilkadziesiąt już zdefiniowanych grup /po co i przez kogo?/ i wyszedłem na idiotę nie wiedząc co dalej
a to jest sytuacja niemożliwa dla działającej na bieżąco firmy - jeżeli ustanawiać nową sieć to bezbłędnie

dlatego zwracam się z prośba o pomoc i poradę
przede wszystkim gdzie szukać potrzebnych informacji, z jakich rozwiązań skorzystać
bo myślę, że z czasem sam jakoś sobie poradzę

pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2014, 12:02:48 am wysłana przez wolare »

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
Odp: prośba o poradę i informacje w sprawie migracji sieci biurowej na suse
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2013, 12:21:01 am »
wolare, spróbuj poszukać jakiegoś prostego tutoriala dotyczącego Samby z jakąś nieskomplikowaną konfiguracją, którą zrobisz na zasadzie copy&paste i spróbuj powiedzieć, czego Ci brakuje albo co Ci w niej nie pasuje.
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

terminus

• SUSE User
  • *
  • Tau te nu motu atea
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2013, 02:51:03 pm »

1. czy linuxowemu serwerowi będzie obojętne spod jakiego systemu wchodzi klient
Tak, ale prawidłowe i pełne ustawienie wymaga kilku procesów samby, rozgłaszania itp, potrzebne usługi uruchomione na serwerze to: smb, nmb, winbind : znajdziesz w YAST->Zarządzanie usługami, ale to że będzie świeciło to nie wszystko, trzeba ustawić, też można YASTEM, choć odnoszę wrażenie że czasem prościej poustawiać w smb.conf

2. czy mogę na serwerze umieścić programy windowsowe (głownie bazy dbf) i klient spod windowsa będzie mógł na nich pracować
Tak, możesz, choć bez względu czy serwerem jest M$ czy Linux, przy plikach DBF i innych tego typu zadbałbym o codzienną kopię, brak zaufania=brak zawału

3. albo serwer+klient na linuxie i pracują w trybie "emulacji win" ??? - czy to możliwe ???
Tak możliwe, poczytaj o programie wine. Generalnie wiele na nim chodzi ładnie, eksperymenty zacznij od czegoś prostego, co nie używa dodatkowych bibliotek (typu odbc najprzyjkład), i na pewno eksperymentuj na kopiach plików baz danych. Robiłem takie rzeczy na bazach DB (Paradox) i było nieźle. Nieźle takie środowisko dla programów M$ tworzy PlayOnLinux, pozwala doinstalować i udostępnić dodatkowe elementy programowi takiej jak .NET różnych wersji czy ODBC właśnie.

4. jak pogodzić udziały i prawa dostępu do katalogów i plików jeżeli klienci wchodzić będą naprzemiennie linux/windows
Konta, konta, konta - logują się do serwera i to on ma ustawione co komu wolno.

UWAGA!! YAST występuje tylko w dystrybucji SuSE (otwartej i komercyjnej)  i w sumie polecam do eksperymentów, szczególnie na początku dużo ułatwia
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2013, 02:52:47 pm wysłana przez terminus »
Panie Boże Spraw abym nie odzywał się i mordy nie otwierał, jeśli nie mam nic ciekawego do powiedzenia.

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2013, 05:09:44 pm »
dziękuję kolegom - właśnie najbardziej brakuje mi informacji gdzie czego szukać i jakich narzędzi używać
dobrałem się już do samby i jej konfiguracji - ostro testuję

ale zastanawia mnie jedno....  taka dygresja
kilka dni zajęło mi poszukiwanie na forach linuxa listy poleceń
żeby dowiedzieć się w końcu że mam u siebie manual od ręki :embarrassed:
choć trochę niewygodny, bo daje się wylistować tylko do konkretnej podanej komendy
no a jeżeli ktoś nie zna tej komendy to niby jak??
kiedy dowiedziałem się o aplikacji wine , to spędziłem 2 godziny na jej poszukiwaniu
aby dowiedzieć się w końcu, że mam ją zainstalowaną od ręki w ubuntu
ale uważam, że panel główny jest strasznie niewygodny w sytuacji kiedy nie zna się nazwy aplikacji i trzeba się przebijać przez kilka tysięcy zainstalowanych

najważniejsze, że już wiem - jednak na serwerze postawię SUSE - ukłony dla firmy novell
a reszta to kwestia czasu i uporu
i muszę przyznać, że praca na terminalu po tak długiej przerwie sprawia mi niezłą frajdę
/nareszcie drukarka sieciowa ustawiona "ręcznie" pracuje w normalnym tempie  :evil: /

pozdrawiam kolegów
i myślę że jeszcze nie raz poklikamy

adasiek_j

• Moderator
  • SUSE Root
  • *
  • NIE JESTEM WRÓŻKĄ !!!!! Podawajcie konkrety !
      • Linuksowe Systemy Wspomagania Biznesu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2013, 01:39:07 am »
Ja tylko dodam, że aplikacja pracująca z DBF w środowisku win-win może nie do końca poprawnie działać na serwerze samby (blokady plików).

(wyciąłem Fisiu ;-)

Adam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 02:06:51 pm wysłana przez adasiek_j »
Uwaga! - z chęcią pomogę tym, co czytają moje posty do końca i stosują się do moich próśb o informacje.
=
Ważne INFO => http://forum.suse.pl/index.php/topic,22357.0.html
=
http://cyfrowaszkola.waw.pl