Autor Wątek: Samba vs FTP - siec 1000Mb  (Przeczytany 43985 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Genowef

• Początkujący
  • *
Odp: Samba vs FTP - siec 1000Mb
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2013, 09:41:26 am »
Dzięki wszystkim - już z Sambą testowałem i nic nie wyszło. DO przerzucania mam pliki ze studia muzycznego do beckupu z suse na synology i muszę mieć transfer, bo na 100, to mnie qu..ca bierze z czekaniem.
Więc, żeby nie tworzyć odrębnego tematu - Waszym zdaniem jakich narzędzi do transferu plików oraz uwierzytelniania powinienem użyć aby mieć  transfery ok 1GBits/s i w miarę bezpieczeństwo. Najchętniej po NFS. DO celowo będzie kilka komputerów - u mnie 2-3 windows XP i 7 oraz serwery nas+jakiś linux (suse mi odpowiada). Będą również podłączali się inni userzy( zapewne po windzie). Chciałbym niektórym udostępnić zapis - niekoniecznie w ich katalogach domowych (np w moim domowym). Jaki układ uwierzytelniania proponujecie.
Pozdrawiam.

mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
  • openSUSE Tumbleweed
      • Football
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2013, 10:26:57 am »
Zauważ, że sieć 1 Gigabit/s to jest 125 Megabajtów/s. Prędkość zależy od przewodów (jakość, długość), obciążenia systemu, odczytu z dysku, więc te 90MB/s, które uzyskujesz przy FTP jest wg mnie zadowalająca.
Proponuję FPT i uwierzytelnianie kontami użytkowników.
Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 05, 2013, 12:05:22 pm »
Nie mam linuksa z odpowiednio szybkim dyskiem, na którym mógł bym potestować sambę.
Udostępnianie z OSX 10.9 -> sieć 1Gbps -> OSX 10.9 -> Maszyna Virtualna (Windows XP) i wynik taki oto:
http://img38.imageshack.us/img38/1148/od6d.png

To by było chyba na tyle, jeśli chodzi o stwierdzenie, że na sambie się nie da.
Just because I don't care doesn't mean I don't understand.

Genowef

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2013, 07:12:12 pm »
Generalnie z szybkością samby będzie bardzo ciężko. Jest to szczególnie związane ze specyfiką protokołu i przyjętych rozwiązań.
Nie chciałem się mieszać ale serwery NAS są tu przyzwoicie testowane, twój też. Słowa @mastala i wątpliwości @snickersa są uzasadnione.  :(
Nic więcej nie wydusiłem z niej w wewnętrznych testach samba - win, samba-samba było bez optymalizacji dużo wolniejsze.
http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds211j/index.php
    Kalisto możesz rozwinąć temat z synology i windows? Masz synology? Benchmarki podają przyzwoite prędkości dla samby.
Jaki masz transfer między przez sambe między win a linux
http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds213/strona6.php
To by było chyba na tyle, jeśli chodzi o stwierdzenie, że na sambie się nie da.

Gdybym miał taki transfer, pewnie nie byłoby tematu ;) Czy się da, czy nie da - nie wiem z MAc'iem miałem mało do czynienia i nie testowałem. Mam Jedną mocną maszynę z dyskiem raptorem corei7 i dużo ramu - WIn7 ( do muzyki) - samba działa tak jak na innych, czyli wolno.Być może chce odpowiedniej konfiguracji, a może sprzęt jej nie odpowiada (switch?). Może linuksy tak mają -  a może ktoś miał podobny problem i rozwiązał go  :lol:, w każdym razie dzięki za info.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 07:39:40 pm wysłana przez Genowef »

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 05, 2013, 08:04:49 pm »
Nie posiadam teraz żadnego NAS, testowałem komputery, lan-lan 100Mb/s, wifi 300 Mb/s routery, niestety tylko 3 miały USB+sambę i tylko ze 100Mb/s switchem, NAS RAID-0 /vista seven opensuse/
w takiej konfiguracji by dyski nie były wolniejsze od łącza.
Poddałem się w momencie gdy nie poradziłem sobie z transferami samba->samba (znaczy linux->linux lub router) max jaki osiągnąłem dla dużych plików avi to 70% łącza 100Mb/s przy przesyłaniu kilku plików transfery potrafiły pływać i nagle spaść o połowę wartości łącza (podejrzenie padało na sterowniki linuksowe sprzętu/jakość kart sterowniki windowsowe też nie osiągały max). Tylko nieliczne karty są w stanie utrzymywać max 1Gb i tylko na portach PCI-E/osobne lub nowsze płyty, bo gniazdo PCI miało max przepustowość 128 MB/s
Cała masa wniosków testów itd (własne robione kable skrętka małe odległości )ręce mi opadły gdy nie uzyskałem max transferu na kompach podpiętych bezpośrednio, a w necie znalazłem testy z których wynika że mając wirtualizowany system na dwóch dyskach wtedy nie osiągnięto max
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 08:15:54 pm wysłana przez Kalisto »
Oby słodka mgiełka nie przysłoniła palącym zioło , przepalonych obwodów.

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 05, 2013, 08:40:13 pm »
Zrobiłem test na szybko OS 12.3 -> Windows XP (stary dysk ma już z 5 lat). Wynik w załączniku.

Z mojego doświadczenia powiem tyle, że samba wymaga by wszystkie  elementy sieci miały dużą wydajność.
Kiedyś męczyłem się z transferami samby, gdy mój router robił też za serwer.
http://forum.suse.pl/index.php/topic,24246.0.html
Nawet gdy testowałem połączenie komputer -> laptop , wyniki były takie same.
Odkąd odciążyłem router (nie jest zawalony różnymi usługami i robi tylko za router) transfery samby po Wi-Fi wzrosły dwukrotnie.

@Genowef
Jeżeli masz dwa komputery, odłącza NAS, na jednym z komputerów udostępnij katalog i sprawdź transfery.

PS.
Pamiętaj, żeby dyski w obu komputerach były szybkie, żeby nie zaniżać nimi transferu.

openSUSE Leap 42.2

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 05, 2013, 08:40:30 pm »
Kalist bo na karcie 100Mbps nie uzyskasz transferu na poziomie 12,5 MB/s

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 05, 2013, 09:20:31 pm »
Chciałbym mieć te 9MB jakie utrzymuje samba->windows a niestety tak nie było pomimo wysiłków. Na 300Mb/s wifi N z dedykowanym sprzętem miałem 13-15 MB średniego transferu.
To były stare czasy, po wyjściu 13.1 zrobię testy ale wątpię by coś się zmieniło a może....

@rilicek te wyniki u mnie to w iperf były osiągnięte gdy starałem się maksymalizować prędkość połączenia
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 09:31:17 pm wysłana przez Kalisto »

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 05, 2013, 09:31:28 pm »
13-15 MB/s na wifi które zlinkowało się na 300Mbps to jest bardzo dobry wynik.

Genowef

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 05, 2013, 09:37:44 pm »
Zrobiłem test na szybko OS 12.3 -> Windows XP (stary dysk ma już z 5 lat). Wynik w załączniku.

@Genowef
Jeżeli masz dwa komputery, odłącza NAS, na jednym z komputerów udostępnij katalog i sprawdź transfery.

PS.
Pamiętaj, żeby dyski w obu komputerach były szybkie, żeby nie zaniżać nimi transferu.

OK- ten transfer byłby może nawet w pewnych warunkach do przyjęcia - po testuję i pokażę wyniki -SUSE ma dysk WD serii black, a winda raptora-IMHO wydajne
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 09:39:16 pm wysłana przez Genowef »

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 05, 2013, 09:38:47 pm »
Hmm nie byłem zachwycony. Bo ten sprzęt kosztował trochę. Teraz mam do dyspozycji internet 100/50 Mb/s na światłowodach i router daje rade na pełnym transferach "N" z openwrt dualband ale jak widać na win, ciekaw jestem jak będzie na suse. 

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 05, 2013, 10:04:21 pm »
Kalisto, tak wifi w N może ci się linkować do 600Mbps więc 100Mbps łącza możesz wykorzystać, ale dużo więcej nie poleci. Ja u siebie doszedłem do jakiś 170Mbps realnego transferu po Wifi.
BTW, zawsze bawi mnie to stwierdzenie, że "ten internet jest na światłowodach" ;) i tak do komputera czy routera idziesz po miedzi. Jeśli masz GPON/GEPON to faktycznie światłem ISP wchodzi aż do twojego mieszkania, jeśli jest to Docsis/ADSL to światło kończy się jedynie kilkadziesiąt metrów wcześniej. Co by było śmieszniej to w technologi Docsis(obecnie prędkości do 400/120 Mbps, nowe modemy mają obslugiwać 1,3 Gbps/240Mbps) która oparta jest na sieciach HFC też możliwe jest zrealizowanie usługi w strukturze FTTx(FTTB, FTTC, FTTH),  np RFoG - światło wchodzi do twojego mieszkania później masz mini węzeł optyczny za nim kawałeczek koncentryka, modem i komputer lub router, lub całkowicie miedzianej. Z punktu widzenia klienta będzie to niezauważalne, jedynie dla ISP sieć deep fiber będzie łatwiejsza do utrzymania.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 10:06:21 pm wysłana przez Snickers »

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 05, 2013, 10:34:44 pm »
A nieeee do samego modemu w domku mam po świetle trochę kłopotu z delikatnym kabelkiem ale daje radę. GPON/GEPON.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2013, 10:37:14 pm wysłana przez Kalisto »

mastal

• Moderator działu
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 05, 2013, 10:38:40 pm »
Dzięki wszystkim - już z Sambą testowałem i nic nie wyszło.
Co testowałeś i co nie wyszło. Wg mnie nie zrobiłeś testu jaki przedstawiłem. Zrobił go Snickers.

DO przerzucania mam pliki ze studia muzycznego do beckupu z suse na synology i muszę mieć transfer, bo na 100, to mnie qu..ca bierze z czekaniem.
Więc, żeby nie tworzyć odrębnego tematu - Waszym zdaniem jakich narzędzi do transferu plików oraz uwierzytelniania powinienem użyć aby mieć  transfery ok 1GBits/s i w miarę bezpieczeństwo. Najchętniej po NFS. DO celowo będzie kilka komputerów - u mnie 2-3 windows XP i 7 oraz serwery nas+jakiś linux (suse mi odpowiada). Będą również podłączali się inni userzy( zapewne po windzie). Chciałbym niektórym udostępnić zapis - niekoniecznie w ich katalogach domowych (np w moim domowym). Jaki układ uwierzytelniania proponujecie.
W tej wypowiedzi jest lekki chaos. Wg mnie stosowanie jednego typu rozwiązania do wszystkiego nie ma sensu - użytkownicy będą zagubieni.

Sądzę iż w zależności co chcesz wykonać i jakie dane synchronizować warto rozważać kilka sposobów działania. Najbardziej optymalny do synchronizacji byłby rsync. Oczywiście do pełnej wymiany dwustronnej można było by zastosować NFS lub FTP. Jednak w przypadku windowsa najbardziej sensownym było by stosować programy od synology. Jednak w dalszym ciągu pozostaje pytanie co chcesz mieć osiągnięte i co udostępniać potencjalnym użytkownikom.
1. Zapoznaj się ze stroną http://www.linux-tips-and-tricks.de/quickstart#English i wykonaj tam zawarte punkty
2. Przyślij wynik skryptu collectNWData.sh

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 05, 2013, 10:57:06 pm »
A nieeee do samego modemu w domku mam po świetle trochę kłopotu z delikatnym kabelkiem ale daje radę. GPON/GEPON.
No przeca mówię, wchodzi Ci światło do mieszkania, ale ani twój komputer ani router nie potrafi działać jako ONU GPONowe(niektóre ONU mogą być od razu routerami - ale mają wtedy problem z ogarnięciem prędkości jakie umożliwia xPON - no chyba, że się coś w ciągu ostatniego roku zmieniło), więc i tak ostatecznie korzystasz z miedzianej sieci, która jak widać nie powoduje żadnego uszczerbku na transferach.

Wracając do tematu, możesz też pomyśleć o webDAVie na linuxach podmountujesz katalogi, a na windowsach da się z niego mapować dyski sieciowe.