Autor Wątek: [SOLVED] Dziwny wpis w firewall  (Przeczytany 11122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mr_brunatny

• Początkujący
  • *
[SOLVED] Dziwny wpis w firewall
« dnia: Październik 07, 2013, 08:21:58 pm »
Witam

"Odziedziczyłem" administrację serwerem na Suse, którego jednym z zadań jest firewall. I tu pytanie co w iptables oznacza taki zapis:
[$# -eq 1] && [`echo $1` = "stop" ] && exit 0
Przed tą linią jest wyłączenie forwarding'u
a po niej włączenie ip_forward.

Z góry dziękuję za pomocną odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2014, 09:25:55 pm wysłana przez mr_brunatny »

mastal

• Moderator działu
  • SUSE Root
  • *
Odp: Dziwny wpis w firewall
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2013, 09:15:31 pm »
1. To nie problem sieciowy tylko znajomość programowania w powłoce bash
2. Nie można całkowicie powiedzieć co dokładnie autor miał na myśli gdyż nie widać skrypt ale na podstawie tego co piszesz to jest on dziwny - sama logika
3. RTFM. A jak z tym sobie nie poradzisz to http://www.linux.org.pl/PLUG/susebook/tekst_suzie_6bashprogrammc.pdf albo inny dokument traktujący o programowaniu w bash.
1. Zapoznaj się ze stroną http://www.linux-tips-and-tricks.de/quickstart#English i wykonaj tam zawarte punkty
2. Przyślij wynik skryptu collectNWData.sh

mr_brunatny

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2013, 09:59:23 pm »
Można zamknąć temat.
Już znalazłem rozwiązanie.

mastal

• Moderator działu
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2013, 11:00:21 pm »
To się pochwal tym rozwiązaniem.
1. Zapoznaj się ze stroną http://www.linux-tips-and-tricks.de/quickstart#English i wykonaj tam zawarte punkty

mr_brunatny

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 10, 2013, 09:40:05 pm »
RTFM. A jak z tym sobie nie poradzisz to http://www.linux.org.pl/PLUG/susebook/tekst_suzie_6bashprogrammc.pdf albo inny dokument traktujący o programowaniu w bash.

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2013, 11:01:38 pm »
brunatny: http://rtfm.killfile.pl/

najpierw to przeczytaj ze zrozumieniem a pozniej docinaj komus za to, ze wytknal Ci iz pytasz a nawet nie wiesz o co. forum to nie zbiegowisko wrozek, fragment skryptu wyrwany z kontekstu niewiele mowi.

a sugestia bys sie pochwalil rozwiazaniem miala jak sadze na celu wyjasnienie w czym byl problem i jak go rozwiazales, bo zawsze ktos moze trafic na podobna badz identyczna sytuacje i zamiast szukac po omacku, znalezc na forum gotowe rozwiazanie. zapewniam Cie, ze mastal jest jedna z ostatnich osob na tym forum, ktorej potrzebne by byly manuale badz pomoc w rozwiazywaniu problemow.
PGP:208DAF5448644C0B

mr_brunatny

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2013, 07:35:09 pm »
Nie chcę wszczynać dyskusji bo to nie miejsce na to ale wpis:
3. RTFM. A jak z tym sobie nie poradzisz to http://www.linux.org.pl/PLUG/susebook/tekst_suzie_6bashprogrammc.pdf albo inny dokument traktujący o programowaniu w bash.

jest dla mnie nie na miejscu  i nie ja tu docinam. Co znaczy akronim RTFM powszechnie wiadomo. Nie uważam żebym nie umiał sobie poradzić z przeczytaniem danej dokumentacji. O co pytałem dokładnie wiem. Nie wymagam żeby ktoś znał na nie odpowiedź ale wystarczy napisać: za mało informacji, nic to nie znaczy bądź nic nie pisać. Na każde, nawet najtrudniejsze pytanie zadane na forum można pytającego wysłać do Google, manual'a lub książki. Ale czy o to tu chodzi? Co do logiki mojego zapisu to jest jak najbardziej w porządku. Wpis pozwala na wyłączenie firewall'a uruchamianego z pliku z parametrem stop o czym poinformowano mnie bez problemów tylko szkoda że gdzie indziej.

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2013, 08:40:20 pm »
podales zbyt malo danych i gdybys sie nad tym zastanowil, sam doszedlbys do takiego samego wniosku. z tego co wkleiles, nic nie wynika. wniosek: nie myslales zadajac pytanie, wiec prawdopodobnie nie myslales tez przed jego zadaniem. kolejny wniosek: RTFM.

podalem Ci link, przeczytales to co tam jest? widac ze nie. domyslam sie, ze 'tam gdzie udzielono Ci odpowiedzi', podales znacznie wiecej informacji, a tutaj strzeliles focha z powodu RTFM. mastal zasugerowal Ci odrobine myslenia, wiec sie oburzyles, po czym majac odpowiedz na wlasne, nieudolne pytanie, probowales jemu dociac (tak, probowales), tak jakby to on byl tym, ktory potrzebuje pomocy i wskazowek. nie tedy droga.

szkoda to tego, ze najwiecej leniwych, oczekujacych wrozenia z fusow i rozwiazan podanych na zlotej tacy, uzytkownikow, trafia wlasnie na to forum, a jak zasugeruje im sie odrobine samodzielnego myslenia, bo pomimo najszczerszych checi z tego co wypisuja nie da im sie udzielic jednoznacznej odpowiedzi, jeszcze maja pretensje. na szczescie ostatnio trafilo sie pare osob, ktore ewidentnie staraja sie rozwiazywac problemy samodzielnie. Ty sie do nich nie zaliczasz. chcesz to zmienic? http://rtfm.killfile.pl/
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2013, 10:41:23 pm wysłana przez unic0rn »
PGP:208DAF5448644C0B

mastal

• Moderator działu
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 11, 2013, 08:49:52 pm »
Nie chcę wszczynać dyskusji bo to nie miejsce na to ale wpis:

jest dla mnie nie na miejscu  i nie ja tu docinam. Co znaczy akronim RTFM powszechnie wiadomo. Nie uważam żebym nie umiał sobie poradzić z przeczytaniem danej dokumentacji. O co pytałem dokładnie wiem. Nie wymagam żeby ktoś znał na nie odpowiedź ale wystarczy napisać: za mało informacji, nic to nie znaczy bądź nic nie pisać. Na każde, nawet najtrudniejsze pytanie zadane na forum można pytającego wysłać do Google, manual'a lub książki. Ale czy o to tu chodzi?
Jak najbardziej RTFM odnosił się to lenistwa. A to że podałem jak abyś zrozumiał na przyszłość to jest kolejna sprawa. Zapomniałeś jeszcze że napisałem wcześniej pkt nr 2 gdzie stwierdziłem iż nie wiadomo co dokładnie autor miał na myśli.

Co do logiki mojego zapisu to jest jak najbardziej w porządku. Wpis pozwala na wyłączenie firewall'a uruchamianego z pliku z parametrem stop o czym poinformowano mnie bez problemów tylko szkoda że gdzie indziej.

Ale pewnie nie wytłumaczyli ci dlaczego to umieścił w środku skryptu. Im też nie pokazałeś tylko jedną linijkę to jedno a całość skryptu to drugie. Jak najbardziej mogłem napisać dokładnie:
gdy liczba parametrów wejściowych jest równa 1 i (wynika poprzedniego polecenia jest prawda) sprawdź czy parametr wejściowy jest "stop"  (wynika poprzedniego polecenia jest prawda) zakończ skrypt z kodem wyjścia 0.
Nie zrobiłem tego właśnie specjalnie. abyś uruchomił szare komórki włączył myślenie i zrozumiał jak to działa - jest z tego większy pożytek niż dawać rozwiązanie na tacy. Nauczysz się na sobie a nie będzie to tylko lenistwo

Powtórzę, zapomniałeś jednego - że nawet jak dasz "stop" do skryptu to wszystko co było przed tą linijką wykona się - ale tego to pewnie nie będziesz wiedział bo lenistwo cię zgubi.

mr_brunatny

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 11, 2013, 11:43:37 pm »
gdy liczba parametrów wejściowych jest równa 1 i (wynika poprzedniego polecenia jest prawda) sprawdź czy parametr wejściowy jest "stop"  (wynika poprzedniego polecenia jest prawda) zakończ skrypt z kodem wyjścia 0.

I tylko o to mi chodziło. Co jest przed i po tym wpisie jest dla mnie zrozumiałe. Gdyby nie było i nie znalazł bym tego to dopisałbym to również do pytania.
.
Powtórzę, zapomniałeś jednego - że nawet jak dasz "stop" do skryptu to wszystko co było przed tą linijką wykona się - ale tego to pewnie nie będziesz wiedział bo lenistwo cię zgubi.
Na podstawie jednego pytania wyciągasz takie wnioski?
Zastanawiam się jakie musiałbym zadać pytanie aby otrzymać normalną odpowiedź.
Szkoda że w taki sposób zaczynam "przygodę" z tym forum. Ale mimo wszystko dzięki za naukę sposobu traktowania użytkowników.

mastal

• Moderator działu
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2013, 12:15:38 pm »

I tylko o to mi chodziło. Co jest przed i po tym wpisie jest dla mnie zrozumiałe. Gdyby nie było i nie znalazł bym tego to dopisałbym to również do pytania.

[cut]
....
[/cut]
Na podstawie jednego pytania wyciągasz takie wnioski?
Zastanawiam się jakie musiałbym zadać pytanie aby otrzymać normalną odpowiedź.
Szkoda że w taki sposób zaczynam "przygodę" z tym forum. Ale mimo wszystko dzięki za naukę sposobu traktowania użytkowników.

Na podstawie wypowiedzi wynika iż zrozumiałeś co zawierał cały skrypt a jedną linijkę nie - to już jest dla mnie potwierdzenie iż się nie pomyliłem. Na tej podstawie wynika iż wogóle pytania nie powinno być. Jeżeli już to powinno trafić do działu - programowanie w bash.
Dzieciom neostrady w każdej postaci mówimy nie.

Snickers

• Moderator Kosza
  • Moderator
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2013, 04:40:55 pm »
Robi się z tego wątku śmietnik to raz, dwa człowiek zadał normalne pytanie a dostał głupią odpowiedź. Biorąc pod uwagę, że tego typu wpis w niemal wszystkich tutorialach odnośnie programowania byłby zapisany w bardziej przejrzysty sposób z instrukcją warunkową if, to można pytanie w 100% zrozumieć.
Podkreślam kolega nie wrzucił całego skryptu, żeby ktoś za niego go przerabiał tylko zadał jedno, bardzo konkretne pytanie, na które można dać bardzo konkretną odpowiedź, lub jej nie dawać w ogóle i zachować odrobinę kultury.
Just because I don't care doesn't mean I don't understand.