Autor Wątek: SLED 11 OEM ProBook 4540s  (Przeczytany 21163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mecin

• Początkujący
  • *
SLED 11 OEM ProBook 4540s
« dnia: Marzec 30, 2013, 09:47:15 am »
Witajcie, 
ostatnio kupiłem laptopa HP ProBook 4540s z przeinstalowanym systemem SUSE Linux Enterprise Desktop 11 [SP2], pierwszy raz mam przyjemność spotkania się z systemami SUSE i mam kilka pytań.

Zarejestrowałem, aktywowałem subskrypcje podając swój email, (na który miałem dostać powiadomienie/potwierdzenie - ale to szczegół) i postanowiłem założyć konto używając tego maila aby mieć właśnie dostęp do panelu zarządzania itp - tak wyczytałem z instrukcji że automatycznie mnie skojarzy po adresie mail. Po zalogowaniu na swoje konto i przejściu do zakładki "Moje produkty" portal na siłę mnie blokuje abym uzupełnił informacje o swojej firmie, której nie posiadam gdyż jestem klientem indywidualnym, co zaznaczyłem podczas rejestracji i przy samym zakupie. Można to jakoś obejść? Zmienić preferencje konta? Czy po prostu wpisać fikcyjne informacje?

Druga sprawa to jakieś dodatkowe repozytoria. Spodobał mi się system, tym bardziej że mam wszystko działające od ręki (łącznie z hybrydą Intel/AMD). Jest gdzieś jakiś portal lub forum gdzie mogę dostać paczki pod ten system? Z tego co znalazłem to tylko repozytorium Packman ma to i owo w kwestii multimediów. I tak jest dość ubogie w porównaniu do tego dedykowanego openSUSE. Coś czytałem że paczki można dostawać z jakiś serwisów do budowania SUSE. Nie jestem po prostu w temacie. Brakuje mi tutaj sporo paczek z Debiana lub Archa, oczywiście jestem skłonny na jakieś kompromisy ale z podstawowych repozytoriów nie ma prawie nic...

I ostatnia kwestia chodzi o długość subskrypcji - jak to jest w przypadku systemów OEM? Nie otrzymałem ze sklepu żadnych kluczy aktywacyjnych.

Z góry dziękuje za pomoc, aktualnie postawiłem sobie mojego Debianka ale gdyby udało się "zaprzyjaźnić" z SUSE to bym był bardzo zadowolony.

Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych, Zdrowych i Rodzinnych Świąt!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2013, 07:49:54 pm wysłana przez Mecin »

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
Odp: SLED 11 OEM
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2013, 11:58:42 am »
Dodatkowych pakietów możesz szukać pod adresem: http://software.opensuse.org/search/
Sporo zależy od tego, jakie masz wymagania co do tych brakujących pakietów. SLED jest targetem raczej dla środowisk korporacyjnych i na multimedialny, domowy komputer może się nie do końca nadać (choć i to zależy od użytkownika). Jeśli braki w dodatkowym oprogramowaniu są duże, możesz spróbować zainstalować openSUSE, którego repozytoria są znacznie bogatsze :)

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2013, 12:25:12 pm »
Problem w tym że w SLED działa dosyć fajnie przełączanie grafiki (jak na Linuksa), nie udało mi się natomiast tego uzyskać na reszcie dystrybucji (Debian, Arch, OpenSUSE) jedynie na stałe wyłączanie za pomocą modułu acpi_call ewentualnie vga_switcheroo co i tak daje słabe rezultaty jeżeli chodzi o oszczędzanie energii. Jedynie można używać otwartych sterowników bo zamknięte powodują wysypanie X. No i do tego SLED jest na GNOME2 co mi bardzo pasuje, niestety w z Debiana wyleciał już pulpit wielkiej stopy w wersji 2.x, a 3 odpada, wolę już KDE.

Uruchomiłem sobie live OpenSUSE 12.3 KDE ale były problemy z monitorem baterii, a raczej z czymś głębiej ponieważ nie pokazywał mi wcale stanu baterii tj jeden stan był jakby się zawiesiło. Nawet powertop wskazywał stałe zużycie prądu, mimo iż wyłączyłem dyskretną kartę i chciałem właśnie popatrzyć jak sobie radzi w tej sytuacji.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2013, 12:47:06 pm »
Skoro SLED działa, wliczając przełączanie grafik, to pozostaje szukać pakietów w obs ;)
Czy to przełączanie ma miejsce w panelu sterowania Catalyst? Czy masz tam jakieś inne narzędzie do tego?

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2013, 12:56:23 pm »
Jest chyba w panelu (jak mówiłem: jako tako), chyba że to norma w Catalyst (nigdy nie miałem), trochę czytałem zagraniczne fora i niektórym udaje się postawić wersje beta na *buntu, ale czy i jak to działa - nie wiadomo. Z drugiej strony już mnie nie cieszy ciągle grzebanie i grzebanie w systemie... jak to miało miejsce 'kiedyś'.

Nie lubię kupować nowego sprzętu bo trzeba trochę poczekać aż to wszystko zostanie ogarnięte pod GNU/Linuksem.

Poczekam może jeszcze ktoś się wypowie odnośnie spraw Novell. A w miedzy czasie może pobawię się z OpenSUSE, poczytam z tym zarządzaniem energią - być może to jakiś BUG, przypadłość Live.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2013, 01:25:19 pm »
Niedawno sprawdzałem przełączanie grafik Intel (HD3000) i AMD (Radeon HD6630) na openSUSE 12.2 i działało to znośnie. Co prawda aby przełączyć kartę, konieczne było ponowne uruchomienie systemu. Na 12.3 jeszcze fglrx nie instalowałem na laptopie (Dell Vostro 3450) ale podejrzewam, że problemów nie będzie. Póki co, radeona mam wyłączonego za pomocą vga_switcheroo.

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2013, 01:45:02 pm »
U mnie jest podobnie, HD3000 + HD7650m, ale i tak nie udało mi postawić Catalyst, w sensie wysypuje się na starcie na fglrx.
Nie wspominając o pracy na baterii, nawet po wyłączeniu dyskretnej trzyma średnio poło tego co na W8.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2013, 03:30:07 pm »
Nie mam na nim Windowsa więc nie mam do czego porównać. Ale praca na baterii jakoś nie stwarza problemów. 3h spokojnie działa. Ale to pewnie zależy od sposobu korzystania z komputera. Ktoś może mieć okno przeglądarki otwarte i odtwarzacz audio a ktoś może kompilować jakieś źródła, montować wideo z komunii czy obrabiać zdjęcia z ferii.

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2013, 03:55:25 pm »
Windowsa używam z konieczności, a i grzechem by było nie skorzystać za darmo, student.

Udało mi się dobić w panelu Novell do informacji:
Typ: FULL
Data wygaśnięcia: 17 Mar 2016
Zakupione/Przysługujące: Zakupione
Niestety mimo zmieniana w ustawieniach profilu że nie jestem powiązany z żadną firmą i jestem osobą prywatną, nadal Novell się upierał przy swoim więc podałem wszędzie mój adres email.

Bardzo mnie to cieszy że mam od razu do 2016 subskrypcje! I przejrzałem sobie też paczki z software.opensuse.org, znalazłem tam dużo interesujących mnie pakietów (octave, sporo bibliotek python mam nadzieje na wersje 2.7 itp. O ile nie ma ich w domyślnym repozytorium) ale oznaczone jako unstable. Mam nadzieję że to tylko dlatego że nie pochodzą z "oficjalnego" repozytorium.
Wydaje mi się że takie podstawowe pakiety jak kompilatory do popularnych języków będą dostępne od razu (c/c++, java itp)
Wyczytałem również o Open Build Service, dokładnie nie wiem co i jak, ale dużo osób napisało że można za pośrednictwem OBS właśnie pożądane paczki uzyskać. Może mi ktoś coś powiedzieć na ten temat, bo szczerze to pierwszy raz słyszę ten termin.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2013, 05:05:47 pm »
Pakiety z software.opensuse.org oznaczone jako unstable po prostu pochodzą z innego repozytorium niż oficjalne.
Podstawowe wsparcie dla multimediów dostarcza repozytorium Packman Essentials: http://pmbs.links2linux.org/download/Essentials/SLE-11-SP2/
Niestety jest jakiś błąd na pmbs i mirrory nie posiadają tego drzewa... Więc dostępne jest tylko z linku powyżej. Zgłoszę błąd gdzie trzeba.

Kompilatory dla c/c++ powinny być w repozytorium oficjalnym. Java pewnie też, ale pewnie będziesz chciał aktualną wersję to sposób instalacji znajdziesz na wiki.
Przy instalacji programów/bibliotek z obs wybieraj takie, które zostały zbudowane dla SLE11SP2.

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2013, 01:59:57 pm »
Nareszcie udało mi się już ogarnąć ze wszystkim, miałem problem oczywiście z Windowsem 8 na rozszerzonej partycji (a niby miał działać), trochę musiałem pomachać partycjami i wydzielić trochę podstawowej przestrzeni. Gdyby nie fakt że SLED 11 (Recovery DVD) czyści cały dysk i robi trzy partycje podstawowe, jedną rozszerzoną i nie można tego w żaden sposób zmienić - nie było by problemów z Windowsem. Najważniejsze że już działa.

Co do SLED, bardzo ładnie chodzi, śmiga jak trzeba - do tego GNOME 2. Jako ciekawostkę podam że bateria trzyma tak samo jak nie lepiej w porównaniu do Windows - niesamowita sprawa (niespełna 5 godzin)! Podejrzewam że można ten czas jeszcze wydłużyć ale to już sztuka dla sztuki, może jak znajdę chwilkę czasu na jakiś mini skrypt...

Jeżeli chodzi o pakiety: kilka rozczarowań jest, repozytorium nie jest tak rozległe jak np w Debianie, ale nie ma co narzekać. Jak na razie nie byłem zmuszony do instalacji czegoś z innych źródeł - kwestia czasu, jednakże dostępność pakietów jest całkiem dobra (z innych źródeł rzecz jasna).

Podsumowując: polecam wszystkim zestawienie HP ProBook 4540s + SLED 11 SP2 (preinstalled), sprzęt jest w pełni certyfikowany: https://www.suse.com/nbswebapp/yesBulletin.jsp?bulletinNumber=137684 co sprawia że wszystko działa pięknie. Sam bym lepiej nie zrobił.
Zobaczymy jak się będzie sprawował po spersonalizowaniu go odrobinkę, i aktualizacjach. Zadowolony jestem, gdybym kupił sprzęt bez SUSE i nie posiadał subskrypcji, naprawdę bym był skłonny kupić ją.

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2013, 05:09:48 pm »
@Mecin
Testowałeś ostatnio może openSuse? Jak wypada w porównaniu do SLED'a?
Już poprawna obsługa dwóch kart graficznych jest w sumie dużym plusem dla SLED'a.
openSUSE Leap 42.2

Mecin

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2013, 06:39:02 pm »
Testowałem trochę OpenSUSE najnowszego, aczkolwiek jestem raczej "Debian guy" i ten sprawował się dobrze, po za wymienionymi wyżej problemami. Nie wchodziły wcale Catalyst, przez co nie działała wcale druga grafika lub też chodziła na otwartych sterownikach pożerając baterię. Da się ją wyłączyć vga_switcheroo lub acpi_call ale zużycie energii nadal na wysokim poziomie (coś około 2,5 godziny gdzie na SLED jest 3,5-5 godzin, lepiej niż W8).

W SLED 11 działa mi wszystko od razu - system dopieszczony, mam oddzielne repozytoria dodatkowe dla grafiki, wi-fi i parę innych (zamkniętych). Jeżeli jesteś typem człowieka który nie przepada za nowym GNOME i do tego tęskni za KDE3 to SLED 11 jest genialny (wersja przygotowana pod tego notebooka). GNOME 2 jest świetne, spartańskie ale świetne. Wiadomo, każdy system dedykowany sprzętowi będzie działał bardzo dobrze, to tak jakbyś dostał spin OpenSUSE przygotowany pod swój sprzęt: wszystkie stery, dodatkowe autorskie aplikacje itp. trochę czuć ten komfort :-). Ciekaw jestem jak to będzie do tego 2016 roku - pewnie nie wytrzymam tak długo albo sprzęt padnie.

Ciężko porównać SLED 11 z OpenSUSE 12.3, do tego lepiej nadawałaby się wersja OpenSUSE z GNOME 2. Co mogę powiedzieć, wiadomo że GNOME2 z compizem jest szybsze niż KWIn. KDE w OpenSUSE za to prezentuje się ładnie, tyle tylko że JUŻ mi nie zależy na wyglądzie. Czasy gdy godzinami dopieszczałem środowisko zbędnymi pierdołkami żeby pokazać ładną zrzutkę przeminęły :-).
SLED to takie fajne połączenie, GNOME2 z przyzwoitym jajkiem (3.xx), nowe główne aplikacje typu LibreOffice - który najwyraźniej jest ten sam co w OpenSUSE (ten sam ekran uruchamiania), to samo z Gimpem itp.

Dużo można by pisać, powiem tak: sporo przerobiłem dystrybucji - skacząc ze skrajności w skrajność - aż doszedłem do kilku wniosków:
- bezsensowne jest dążenie za każdym razem do uzyskania najwyższej wartości numerka wersji danego pakietu (chyba że NAPRAWDĘ jest niezbędny);
- system operacyjny jest dla człowieka narzędziem a nie odwrotnie;
- nigdy nie pozbywaj się działającego systemu.

Gdyby Debian 7 Wheezy działał podobnie nie było by mnie na tym forum :-).

Gotar

• Początkujący
  • *
  • http://suse.itmake.pl
      • SUSE Linux
Odp: SLED 11 OEM ProBook 4540s
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 03, 2013, 06:19:31 am »
A jak multimedia, znaczy się kodeki, nie miałeś problemów?
*Link Removed*

Mecin

• Początkujący
  • *
Odp: SLED 11 OEM ProBook 4540s
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 03, 2013, 09:11:01 am »
Wystarczy repozytorium: http://packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/SLE_11/.

Jednak się dziś wpieniłem, stary python to jeszcze przeżyje, ale nie mogę instalować bibliotek/skryptów bo zjada mnie piekło zależności ... niektóre pakiety są wręcz muzealne - nie wiem jakim cudem ma to być system dla firm, ale spoko. Musiałem pracować na Windows.