Autor Wątek: Modernizacja komputera  (Przeczytany 57467 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Odp: Modernizacja komputera
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 12, 2013, 08:18:25 pm »
Dzięki @Pangrys za cenną uwagę. (To K miało być tylko nie dopisałem  ](*,).
A co sądzicie o tym wypasionym zastawie? Nie chodzi o cenę tylko o konfigurację i przyszłe możliwości.
Ponoć niezwykle solidna płyta GIGABYTE.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2013, 08:26:57 pm wysłana przez szwagier »

Pangrys

• SUSE Power User
  • **
  • Tak to ja :)
      • Gawra Pangrysa
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 12, 2013, 09:21:51 pm »
Poczekaj do kwietnia, pojawi się nowa rodzina procesorów Intela z rodziny Haswell na podstawkę LGA 1150. Zapowiadają się nieźle a i Sandy Bridge i Ivy Bridge stanieją :)
I`am back
www.pangrys.pl Test :P

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 13, 2013, 03:21:26 am »
obi: spora czesc pingwinow na tym forum korzysta od czasu do czasu z windowsa, chocby po to zeby w cos zagrac. biorac pod uwage statystyczna czestotliwosc encodingu video przez przecietnego usera oraz fakt, ze wynikowy material jest calkiem dobrej jakosci (nie kazdy jest maniakiem i potrzebuje 10bit na skladowa - i daruj sobie komentarze w tym wzgledzie, bo wlasnie pisze soft obrabiajacy grafike na 48 bitach per pixel, wiec wiem jaki to ma wplyw), nie widze sensu w uzywaniu encodingu software'owego, chyba ze ktos chce koniecznie uniknac windowsa. a jesli chce - co z tego? benchmark, ktory przytoczyles, tak naprawde nic nowego nie mowi - wydajnosc amd i intela jest porownywalna, roznice sa na wieksza skale nieodczuwalne, za wyjatkiem specyficznych zastosowan - a ze roznica w cenie jest jaka jest, wie o tym kazdy srednio inteligentny szympans. a uczepilem sie tego benchmarku, gdyz mowi polowe prawdy - bez dedykowanego gpu mozna, bedac okazyjnie na windzie, zrobic intelem reencoding filmu o wiele szybciej niz na amd, a przecietny user z jakosci bedzie w pelni zadowolony.

i zlituj sie i skoncz walkowac to vt-d. sprawdz sobie dokladnie modele intela i co ktory obsluguje. podpowiedz: literka K w nazwie.

http://en.wikipedia.org/wiki/IOMMU_hardware_list#Intel_based

nie jestem slepym zwolennikiem intela i uwazam, ze nie mozna w ciemno polecac jednej czy drugiej marki. i jedne i drugie procesory maja swoje zalety i wady, sporo tez zalezy od systemu operacyjnego i planow co do reszty sprzetu. intel bez watpienia robi wydajniejsze procesory, ale malo komu az taka wydajnosc jest potrzebna. amd ma wydajniejsze gpu - choc roznice tez nie sa jakies gigantyczne w przypadku ivy bridge i hd4000. intelowe hd graphics za to ma otwarte sterowniki - na amd czy nvidii ze sterownikami zamknietymi o dri2 mozna tylko pomarzyc. kwestia wyboru.

szwagier: domyslam sie, ze tekst o wystarczeniu sprzetu na 10 lat to zart, zwlaszcza w kontekscie przytoczonego przez Ciebie podwajania sie wydajnosci sprzetu co 8 miesiecy.
PGP:208DAF5448644C0B

zgrupowanie operacyjno-manewrowe obi

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 13, 2013, 07:24:06 am »
Ty p[atrzysz tylko przez pryzmat kodowania ale patrzę na uniwersalność i tu niestety Intel jest wydajniejszy.
Ta uniwersalność to np brakujące vt-d :) Zresztą, zobaczmy linuksowe benchmarki na lolphoroniksie:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_fx8350_visherabdver2&num=1

Testy wychodzą ciekawie. Oczywiście, większość jest z dupy, ale szybkość kompilacji jest ciekawa.

obi: spora czesc pingwinow na tym forum korzysta od czasu do czasu z windowsa, chocby po to zeby w cos zagrac.
Ostatnio jest to niebezpieczne: http://www.dobreprogramy.pl/Uzywasz-Windows-8-i-Linuksa-na-jednym-komputerze-Uwazaj-by-nie-stracic-danych-przez-Szybkie-uruchamianie,Aktualnosc,38607.html
No i powtarzam - od kiedy popularne programy (bazując na ilości ściągnięć z dobrychprogramów), wspierają jakikolwiek sprzętowy enkoder video? 

i zlituj sie i skoncz walkowac to vt-d. sprawdz sobie dokladnie modele intela i co ktory obsluguje. podpowiedz: literka K w nazwie.

http://en.wikipedia.org/wiki/IOMMU_hardware_list#Intel_based

Starość nie radość, wcześniej linkowałem dwa z tych procesorów:
http://ark.intel.com/products/65523/Intel-Core-i7-3770K-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz
http://ark.intel.com/products/52214/Intel-Core-i7-2600K-Processor-8M-Cache-up-to-3_80-GHz
http://ark.intel.com/products/65520/Intel-Core-i5-3570K-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz
http://ark.intel.com/products/52210/Intel-Core-i5-2500K-Processor-6M-Cache-up-to-3_70-GHz
Producent podaje, ze nie ma, wikipedia podaje, że ma.  Często wydajesz 1/x pensji na coś, co może działać w zależności od fazy księżyca? Na np. gigabyte g1.sniper m3 z i7-3770k nie ma vtd.

(spoiler alert: Nigdy nie pisałem, dlaczego Szwagier ma kupic FXa, pisałem dlaczego ja lub znajomi kupili.)

22:30 < kazehakase> amd? pewnie przez brak iommu na z77? :)
22:31 < kazehakase> ale grzejnik fajny
22:32 < ar> kazehakase: tak, glównie z tego powodu
22:33 < ar> kazehakase: tzn, sa jakies kombinacje plyt glównych/biosów które maja vt-d, ale nie chcialo mi sie szukac
usb usb usb usb usb usb usb

3qn

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 13, 2013, 09:30:13 am »
Ponieważ ubzdurałem sobie, że posiedzę na S775 jeszcze jakiś czas poluje na Q6600 :)
Potem jeżeli będę musiał bez apelacyjne bez brania pod uwagę intela bo już dawno to rozpatrzyłem FX! :)

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 13, 2013, 09:54:43 am »
Poczekaj do kwietnia, pojawi się nowa rodzina procesorów Intela z rodziny Haswell na podstawkę LGA 1150. Zapowiadają się nieźle a i Sandy Bridge i Ivy Bridge stanieją :)
I to jest bardzo dobra wiadomość - a wiosna niedługo.  :wink:

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 13, 2013, 08:44:06 pm »
Producent podaje, ze nie ma, wikipedia podaje, że ma.  Często wydajesz 1/x pensji na coś, co może działać w zależności od fazy księżyca? Na np. gigabyte g1.sniper m3 z i7-3770k nie ma vtd.

Zdażyło mi się uczestniczyć w zajęciach, w których korzystaliśmy z pracowni komputerowej, w której były intele c2d s775 na budach z napisem hp ze wsparciem byznesowym i inne cuda wianki. I wyszło, w trakcie zajęć, że prowadzący nie jest w stanie pokazać nam paru knyfów związanych z wirtualizacją, bo albo coś "się wykastrowało" w płytach głównych albo w procesorach, co w domu - na leciwym AM2+ wtedy - akurat mi działało i nie zastanawiałem się dlaczego, tylko zająłem się tym, czym miałem się zająć.

P.S. To się nazywa "autentyczny" dowód anegdotyczny. ;-)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2013, 09:05:46 pm wysłana przez Stefan »
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 31, 2013, 03:46:17 pm »
No i po ciężkich konsultacjach z samym sobą wybrałem:
Płyta Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Procesor Core i7 3770K 3,5Ghz
Pamięć 8GB Trident X F3-2400MHz
Pamięć kupiłem okazyjnie, teraz reszta - może być?

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 31, 2013, 09:46:00 pm »
No to będzie nas dwóch... :love4: moja konfiguracja to:
Płyta Gigabyte GA-Z77X-UD5H
Procesor Core i7 3770S 3,1Ghz  (TYLKO TEN I7 MA VT-D) te z literką "k" go nie mają, dodatkowo to wersja 65W rewelacja, chłodniutki, energooszczędny demon
DDR3  HYPER-X 2133MHz PREDATOR

Oby słodka mgiełka nie przysłoniła palącym zioło , przepalonych obwodów.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 01, 2013, 08:01:04 am »
@Kalisto, zmieniałeś wentylator na procesorze?

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 01, 2013, 08:19:13 am »
Tak jest fatalnej jakości w intelu tzn. Jeśli porównać z AMD to jest to porażka. Mam wyciszonego kompa i ten terkot intela był nie-do-z-nie-sienia a potem buczenie na high
Ale do mojego proca wystarczył malutki pasujący do obudowy i jej wiatraków Freezer PRO 7 i mam 29  stopni teraz jak to pisze.

Mam tą płytę od prawie roku, jakoś tak. Moje uwagi co do gigabyte, plusy:
1 UEFI Dual bios (możesz się bawić biosami do woli a w chipsecie z77 bardzo przydatne )
2 Świetne wykonanie i rozmieszczenie (ultra durablle) http://www.gigabyte.pl/microsites/77/data/ud4.html zapewnisz dobre warunki  i masz kompa zimną-skałe
3 Mnie pasował czarny laminat z niebieskimi wstawkami (a tak, cieszy me oko)
Dodatkowo:
4 Port mSata, PCI, HDMI 1.4 (ivy) DP i D-SUB w jednym na płycie
5 PCI-E 3.0 ale tylko w połączeniu z nowym procem intela ivy bo na sendy masz tylko 2 
6 Sekcja zasilania (w tej klasie cenowej bardzo przyzwoita)
7 Podwójny LAN intela i atherosa
8 W wersji z dopiskiem WB masz WI-Fi i sinozębego na PCI-X karta zgodna z linuksem jak podają fora, pewnie dokupię sobie
9 Kodek dźwiękowy ale to już wiesz
10 zgodność biosu z VT-D pełna !!! tylko z odpowiednim procem "S"
11 zestaw czujników
Na minus na początku po premierze masa problemów
1 Kolejne biosy do wersji F14 usunęły większość problemów ale nie wszystkie
- większość rozżalonych nie rozumie co kupowali tzn np port mSata używa lini PCI-X drugiego slotu PCI-E 16x co praktycznie wyklucza  SLI lub Crossfire przy obsadzeniu portu mSata
- stosowanie pamięci zwłaszcza bardzo szybkich bez uwzględnienia dokumentacji zgodności do pobrania na stronie GB (ilość zwiększa się wraz z aktualizacją biosów) moich też nie ma ale profile działają jak trzeba uff
- karta LAN intela ma wciąż problem z działaniem (bez szczegółów) czasami nie wstaje (w rewizji tej płyty 1.1 chyba nie istnieje problem)
- osławiony port PCI chipset z77 ich nie obsługuje (dlatego ich nie ma u innych producentów) to jest dzieło gigabyte ale na biosie stabilnym F14 jest masa kart która nie działa, komp nie dygnie po obsadzeniu PCI
(w zeszłym roku pisałem do serwisu gigusia w tej sprawie odpowiedź była kulturalna tzn kup se pan nową karte) jednak zastosowanie dual biosu pozwoliło na bezpieczną zabawę BETA BIOSEM i do dziś komp pracuje na biosie oznaczonym F15R a wieżaj mi idą alfabetycznie literkami "R" na serii F15 moje dwie karty PCI działają poprawnie !! a nie chiały na F14   
-problem z hubem USB znośny !!
Warto się zaznajomić i zaprzyjaźnić z tymi ludzikami
http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18396884

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2013, 10:31:39 am wysłana przez Kalisto »

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 01, 2013, 02:43:05 pm »
A to mi ćwieka zabiłeś. Ten PCI jest mi bardzo potrzebny ze względu na moją ulubioną kartę muzyczną.
Trzeba będzie ryzykować.

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 01, 2013, 04:08:22 pm »
Pamiętam, pamiętam.. AUDIOTRACK  :wink: Dlatego wybrałem właśnie tą płytę dla siebie tzn z portem PCI
Ogólnie płyta jest ok u innych producentów są większe lub mniejsze kłopoty z biosem UEFI, giguś stara się trochę powoli bo od stycznia nie było nowego beta biosu ani oficjalnego choć wcześniej były co 2 tygodnie, czekam na F15. Przetestowałem 5 kart PCI i wszystkie działają na beta F15r od kart Wi-fi przez tv i lan to dobrze wróży.
Testowałem mojego radeona 6850 a po opchnięciu go też i nowej nvidii w baaaardzo !! mocnej konfiguracji wszystko działało na dwóch raidach i z ssd choć tu pojawiły się kwiatki które jednak dało się podlać i nie uschły. :lol: 
Sam 3D UEFI wygląda przyjemnie (praca z myszką w biosie ) instalacja testowa systemu kubuntu z win 8 na UEFI działa dobrze suse 12.3 oczywiście nie ruszył 
W sumie po wydaniu oficjalnego biosu będę usatysfakcjonowany
Decyzja należy do ciebie  aaaa

PS
Ta płyta nie jest mała wiem że masz antca bierz poprawkę na rozmiar !!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2013, 04:25:14 pm wysłana przez Kalisto »

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 01, 2013, 06:49:29 pm »
Zrobiło się bardziej optymistycznie i decyzja zapadła. Pewnie trochę przez mój sentyment do Gigabyte.
W razie problemów wiem do kogo się zwrócić.  :notworthy:
Dzięki za odzew i linki - bios już ściągnięty.  :occasion5:

Kalisto

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 01, 2013, 09:10:42 pm »
Wspólnymi siłami damy radę  :cool: a z ciekawości zapytam jaki proc wybrałeś "k" bez czy "s"