Autor Wątek: Modernizacja komputera  (Przeczytany 57489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
Modernizacja komputera
« dnia: Styczeń 10, 2013, 09:44:10 am »
Przydałoby się wymienić dość leciwa płytę główną. Przyglądam się takiemu zestawowi:
1. Płyta ASUS M5A99X EVO R2.0
2. Procesor AMD x8 FX-8320 3.5 GHz
3. Pamięci CORSAIR DDR3 2x4GB/1600MHz
Co o tym sądzicie? Pytam bo nigdy nie miałem procesora AMD, od zawsze tylko Intele.
Czy taki ośmiordzeniowy procek dobrze współpracuje z Linuxem?
Trudno coś wybrać, bo płyta musi mieć stary slot PCI do karty muzycznej, a w dobrych płytach niestety już nie jest stosowany.
Dzięki za opinie.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
Odp: Modernizacja komputera
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2013, 12:39:13 pm »
Procesor spokojnie będzie działał z openSUSE. A co to masz za kartę na PCI, że warto ją pakować w nową płytę? Zintegrowany ALC892 nie wystarczy?

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2013, 02:31:02 pm »
Jest to świetna karta Audiotrak Prodigy 7.1 HiFi   - muzyka przez nią to bajka.
A dużo jej słucham.  :smiley:

mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
  • openSUSE Tumbleweed
      • Football
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2013, 03:40:55 pm »
Ja bym AMD nie brał, wiele razy spotkałem się z przegrzewaniem procesorów i większość tyczyła się amd.
Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

Marcysia_Z

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2013, 03:51:51 pm »
Ja bym AMD nie brał, wiele razy spotkałem się z przegrzewaniem procesorów i większość tyczyła się amd.

To samo chciałam zasugerować. Na desktopie mam AMD i osiągnięcie przez ten procesor 70 i więcej stopni to dla niego żaden wyczyn. Na innym mam i5 i tu w ogóle przestałam zwracać uwagę na temperaturę bo zawsze mi się mieści w granicach 45 do 55 stopni, czasem w ekstremalnych przypadkach do 65 podskoczy. Całe lata użytkowałam AMD i nie żałuję że zamieniłam na intela.

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2013, 03:58:11 pm »
Nieśmiało nie chciałem o tym wspominać ale to mnie najbardziej martwiło. Na intelu zestaw podobny, ale o 1k droższy.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2013, 04:20:41 pm »
Przegrzewanie się? A może działanie z wyższą (niż konkurencja) temperaturą jest 'by design'?

mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
  • openSUSE Tumbleweed
      • Football
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2013, 06:05:24 pm »
Przegrzewanie się? A może działanie z wyższą (niż konkurencja) temperaturą jest 'by design'?
No ja miałem na myśli restarty, zawieszenia systemu z powodu temp. nie to, że amd osiągają wyższą temp niż intele (jeśli tak jest). Jeden procek może przegrzewać się przy 60, a drugi przy 80 nawet nie (zapewne od technologi zależy, no bo im mniejsza to i wydzielanie ciepła mniejsze).

Intel wiadome, droższe, ale ja bym brał coś z intel Core, np. i3, i5 trzeciej gen.

Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2013, 06:41:08 pm »
Restarty, zwiechy to nie zawsze wina procesora, przegrzewanie też.
Ja mam pozytywne doświadczenia z AMD - długo męczyłem płytę z podstawką AM2 i tylko procesory zmieniałem, a potem płytę, bo padła (był o tym post).
Jedyne co przemawia przeciwko AMD to skopane sterowniki do Radeonów ;)
No i trzeba przyznać, że czasy kiedy AMD przeganiały Intele w testach minęły (jak na razie) bezpowrotnie.

@Szwagier
W sumie nie napisałeś do czego Ci potrzebny komputer.
Jak do muzyki i netu to przegrzewania AMD nie uświadczysz.
Jak masz zamiar kompilować lub grać 24h/dobę to bierz intela :)

Nie AMD ale z tego co widać 60stC to dopiero początek zabawy:
sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +56.0°C  (crit = +111.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +51.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:       +50.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2013, 06:45:08 pm wysłana przez rilicek »
openSUSE Leap 42.2

xorock

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2013, 06:54:59 pm »
Osobiście z Intela zrezygnowałem za czasów Pentiumów 133 :) Od tego czasu kupowałem już tylko procesory AMD. Wyższe temperatury to norma na tym sprzęcie ale nie przypominam sobie zbyt wielu sytuacji by powodowała ona wieszanie komputera (a te pozostałe wynikały z podkręcania i testowania możliwości). Pod linuksem nigdy nie doświadczyłem zawieszenia z powodu temperatury. Poza tym za cenę intela możesz dokupić świetne dedykowane chłodzenie i jeszcze zostanie.
Dla Phenoma X4 po całym dniu pracy:
k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +30.4°C  (high = +70.0°C)

szwagier

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2013, 02:41:31 pm »
Poza tym za cenę intela możesz dokupić świetne dedykowane chłodzenie
Polecałbyś coś konkretnego?

Stefan

• Moderator
  • Maniak SUSE
  • *
  • Moderator kuwety
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2013, 02:45:24 pm »
Od jakiegoś czasu wymieniam gdzie się da pasty - czipsety, procesory, karty graficzne, notebooki - i nie zdarzyło mi się, żeby efekt nie był co najmniej zauważalnie korzystny - zwłaszcza przy stockowym chłodzeniu.

W teksty - zwłszcza sympatyków nVidii - że "układy lubią temperaturę", bo "ten typ tak ma", jakoś nie bardzo wierzę.

szwagier, jeżeli chcesz mieć zewnętrzną grafikę to chyba raczej szukaj Intela. Zwłaszcza przy cenie ok 650 PLN za sam procesor. Jeżeli wydajność grafiki w APU by Ciebie zadawalała, to może poszukać czegoś na FM1/FM2.

Sam sobie będę szukał w nieco dalszej przyszłości czegoś pod śmiganego Thubana. ;-)
T60: SXGA+ T5600 3GB DDR2 SSD:60GB OS:jessie || Pomiędzy prezentacją siebie, a reklamą istnieje zasadnicza różnica. Konta z linkami są usuwane.

WitekCh

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2013, 02:51:53 pm »
Czytam ten wątek i znalazłem porównanie procków i3 z AMD APU http://www.frazpc.pl/artykuly/923282-1,intel-core-i3-3225-i-i3-3240---test-i-nasza-opinia.html może pomoże w wyborze. Tak w skrócie, niski pobór prądu (wydzielanie ciepła) to intel, wydajna grafika w procesorze to AMD.

Pangrys

• SUSE Power User
  • **
  • Tak to ja :)
      • Gawra Pangrysa
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2013, 06:56:51 pm »
http://www.proline.pl/?p=PLYASR1550053
http://www.proline.pl/?p=CORE+I5-3570

Jakby nie patrzyć, zestaw z Intelem wyjdzie ciebie tylko o 200 zł drożej. Ten procek jest bardziej wydajny niż 6 i 8 rdzeniowe procki AMD. Tak twierdzą wokół mnie ...
I`am back
www.pangrys.pl Test :P

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2013, 09:49:35 pm »
mam starego semprona 1,83ghz na socket a, zwykly wiatrak, pasta nie zmieniana od lat, ot odkurzylem go jakis czas temu. i psu tez slabe. wynik? mniej wiecej 55C przy pelnym obciazeniu, 60C raczej nie przekracza, w tej chwili 47C.

ze procki amd zwykle osiagaja wyzsze temperatury niz intele, to jedno, ale w to ze sie tak strasznie przegrzewaja to bym zbytnio nie wierzyl. no chyba ze ktos ma syf na chlodzeniu, wzglednie jakies mocne gpu i kiepska wentylacje w budzie, to co innego - ale tego ludzie jakos czesto nie biora pod uwage.
PGP:208DAF5448644C0B