Autor Wątek: Program księgowy dla jednoosobowej firmy.  (Przeczytany 23349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
Program księgowy dla jednoosobowej firmy.
« dnia: Wrzesień 23, 2012, 07:25:13 pm »
Czy znacie jakiś w miarę tani program do obsługi jednoosobowej firmy? Potrzebuję program do wystawiania faktur, rozliczania VAT i PIT oraz samochodu prywatnego w firmie.
Najlepiej jakby był na Linux'a ale może też być na Windowsa.
Do tej pory używałem SBMPro, ale jak widać pod koniec roku skończy się wsparcie programu i nie wiadomo co będzie z nim dalej.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
openSUSE Leap 42.2

mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
  • openSUSE Tumbleweed
      • Football
Odp: Program księgowy dla jednoosobowej firmy.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2012, 07:35:08 pm »
Ja używałem Left Hand Mała Księgowość (na linux'ie).
Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

Gotar

• Początkujący
  • *
  • http://suse.itmake.pl
      • SUSE Linux
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2012, 09:50:39 am »
Sam sobie prowadzisz księgowość? Czyli chcesz, żeby na podstawie faktur zakupu itd. generował Ci VAT 7 i dochodowy. Dodatkowo, żeby miał ewidencję przebiegu pojazdów, tak?

Czy tylko może być tylko wystawianie faktur?

Nie wiem czy lubisz wyprowadzać dane poza firmę, ale są teraz aplikacje webowe do wystawiania faktur, np. fakturownia.pl
z magazynem, jakieś zestawienia pod VAT 7 np. można tam generować.

*Link Removed*

Kanet

• Początkujący
  • *
  • Jest między nami gra. Gra jak świat stara.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2012, 01:54:58 pm »
Jak najbardziej można wyprowadzać dane poza firmę, w końcu to samo robisz, jeśli decydujesz się na współpracę z tradycyjnym biurem rachunkowym:) Poza tym dobre internetowe biura rachunkowe, jak  Superksięgowa, wdrożyły system bezpieczeństwa wg normy ISO:27001, takiej samej, jakie stosują banki, firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe. Wejdź na stronę http://superksiegowa.pl/ i sprawdź ich ofertę.
Jest między nami gra. Gra jak świat stara.

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2012, 09:57:17 pm »
Czy ktoś z Was testował w praniu księgowość internetową?
Cenowo wygląda to całkiem ciekawie, tylko jak to się sprawdza w rzeczywistości?
Może możecie coś polecić?
openSUSE Leap 42.2

momomi

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2014, 03:35:46 pm »
Ja używam programu Płatnik - prosty w obsłudze, na moje potrzeby idealny :)

ikey

• SUSE Guru
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2014, 06:57:58 pm »
Ja używam programu Płatnik - prosty w obsłudze, na moje potrzeby idealny :)

momomi powiedz mi jak chcesz tym Płatnikiem robić księgowość, vaty itd?
Swojego czasu używałem Lefthanda z reklamami za free (były takie wersje).

Ale swoją drogą to zrobienie takiego otwartego programu byłoby super.
Lenovo Think Pad Yoga 14. openSUSE Leap 42.3

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2014, 11:35:13 pm »
jako księgowy starej daty poradzę jednak tradycyjną metodę......  naprawdę są w Polsce tysiące małych a kompetentnych biur, które za nieduże pieniądze zrobią co trzeba i uchronią wasze d...  od mocnego lania !
sam program= choćby genialny= sprawy nie załatwi :)  / oczywiście unikać należy dużych biur; szczególnie z kapitałem zagranicznym; bo te potraktują was per "tani frajer" /
I radzę kolegom posłuchać tej rady...  prowadzę biuro od 1989r. i prowadziłem już tysiące spraw, kiedy komuś się wydawało, że wystarczy dobry program (ewentualnie kuzynka Tola zrobi bo przecież ma maturę) - bo przecież mam "tylko" 10 faktur , a potem musieli mi płacić dużą kasę żebym wybronił ich przed wyrokiem.

Druga kwestia to niestety uboga oferta w Polsce jeżeli chodzi o oprogramowanie. Faktycznie jedyny sensowny program na linuxa to Lefthand (sensowny bo spełniający wymagania merytoryczne), reszta to niebezpieczny chłam. Tutaj jednak powstaje sprzeczność, ponieważ wymogi merytoryczne powodują olbrzymie rozbudowanie funkcji tego programu, więc jego obsługa jest skierowana do profesjonalnych księgowych, którzy wiedzą o co chodzi. Natomiast "przeciętny" użytkownik może mieć kłopoty ze zrozumieniem "o co chodziło autorowi".

Kilka miesięcy temu analizując tą lukę rynkową nawet nabrałem ochoty na stworzenie takiego programu = typu prosty program dla średnioobeznanych  :-k
Mam w tym praktykę...  kiedyś z kolegą taki napisaliśmy, ale to było dawno (clipper na dbf) choć służyło dobrze 15 lat  :love4:
Niestety za cienki jestem w linuxie, żeby samemu zrobić teraz coś takiego  ](*,)  a tu trzeba zrobić dobry fundament, czyli multiplatformowo na firebirda i na chmurę.
Chyba że starsi w linuxie koledzy byliby zainteresowani współpracą  :love4:
wtedy chętnie służę wiedzą księgową i doświadczeniem....  niestety jednym z problemów tworzenia takich programów jest bariera mentalna koderów, którym też się wydaje że "najlepiej jak" , a potem użytkownicy klną i się męczą. Prawidłową drogą jest stworzenie wymagań przez użytkownika, a koderzy niech wykonają.
Oczywiście jest to temat rzeka, niemniej jestem otwarty na dyskusje i propozycje...   
zainteresowanych zapraszam na PW
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2014, 12:27:59 am wysłana przez wolare »

ikey

• SUSE Guru
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 25, 2014, 11:59:32 am »
Najprościej zacząć od pkpir potem do tego dorzucić vat (oj tu już robi się gęsto) spinając to klamrą stosownych druków/zestawień.

Ehhhhh, faktycznie. Był kiedyż dostępny program qfaktury, może to da się wykorzystać?

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2014, 08:11:22 am »
generalnie masz rację... aczkolwiek niekoniecznie  :wink:
raczej miałem na myślą koncepcję programu mocno sparametryzowanego = sorki za słowo, ale dokładnie chodzi o możliwość samodzielnego definiowania przez użytkownika funkcji i zachowania programu
podpowiedzią jest nasz stary, branżowy dowcip:
są trzy stopnie wtajemniczenia zawodowego księgowych:
1. kontysta - który wie jak zaksięgować każdy dokument
2. główny księgowy - który wie, że każdy dokument można zaksięgować inaczej
3. biegły rewident - który wie, dlaczego można inaczej

największą wadą oprogramowania dostępnego na rynku jest właśnie "sztywne" ustawienie przez informatyków zasad zachowania ( jest to zrozumiałe patrząc na fakt, że firmy zarabiają najwięcej na aktualizowaniu oprogramowania uzależnionych i zrozpaczonych klientów )  :evil:
podchodząc zaś do tematu tworzenia prostego i wygodnego programu opensource  nie mamy takiego interesu  :thumleft:
można więc stworzyć program bardzo elastyczny, nie wymagający aktualizowania - bo w razie potrzeby użytkownik sam dokona zmian edytując parametry
właśnie 20 lat temu stworzyliśmy taki programik i zmuszeni byliśmy aktualizować go tylko 2 razy przez 15 lat pracy = kiedy weszła denominacja złotego i kiedy wszedł podatek vat
takie podejście powoduje trochę inne spojrzenie zarówno na architekturę systemu jak i na wymagania interfejsu
po prostu "księgowy" ma swoją wiedzę i potrzebuje zrozumiałego narzędzia, i nie ma czasu żeby uczyć się informatyki i zastanawiać "co autor miał na myśli"

ikey

• SUSE Guru
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 26, 2014, 09:53:50 am »
1. kontysta - który wie jak zaksięgować każdy dokument
2. główny księgowy - który wie, że każdy dokument można zaksięgować inaczej
3. biegły rewident - który wie, dlaczego można inaczej
4. Ci których sąd nie do końca zrozumiał i mają wyrok z kks :D

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2014, 07:59:22 pm »
hmmm , odpowiem z doświadczenia
przypadków uchylenia przez sąd opinii biegłego rewidenta to tak raz na 3 lata - bo komu sędziowie mają wierzyć jak nie biegłemu ?

natomiast masz rację jeżeli chodzi o postępowania KKS przed sądami rejonowymi z oskarżenia Urzędu Skarbowego
takich spraw są tysiące i orzekają młodzi sędziowie lub nawet referendarze :)
oni mają wszystko w d...  i mało czasu, przyjmują założenie że Urząd jako organ ma zawsze rację a obrona kręci....
jest to patologia niestety - o której mówimy od lat i wszyscy mają to gdzieś
mógłbym książkę napisać o sprawach, kiedy jako pełnomocnik próbowałem coś takiemu "sędziemu" wytłumaczyć
kończyło się to salomonowym wyrokiem 3 miesiące w zawiasach - bo winny być musi, ale lepiej niech nie siedzi bo potem mogę wygrać wyżej i będzie afera z odszkodowaniem  ](*,)

beata.barszcz

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 28, 2014, 04:58:09 pm »
Sama prowadzę jednoosobową firmę i mogę polecić z całego serca e-księgowość. Oczywiście na początku nie byłam do niej przekonana, bo jak Internet może zastąpić człowieka ;) Ale naprawdę sprawdza się w praktyce. Dobre porównania księgowości online są w tym serwisie jakby ktoś był zainteresowany www.i-malaksiegowosc.pl/automatyzacja-procesow-ksiegowych-w-przedsiebiorstwie/ .

Added by Stiopa:
Ja mam świadomość, że to jest reklama. Niemniej zostawiam to tutaj - samo kliknięcie urlu wymoderowałem - żeby można było się z myślą jako taką o księgowości online oswoić. Zwłaszcza, że jak kto mądry będzie, to co najmniej przeczyta drugi raz to, co napisał wolare - polecam, również jako świadek pracy księgowych.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2014, 12:01:06 am wysłana przez Stefan »

milena29

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2015, 03:07:03 pm »
Ja podobnie jak kolega mam już od pół roku ten http://www.lefthand.pl/pl/subsites/lefthand_mf_cbs/ i faktycznie bardzo sprawna obsługa. Poza tym oszczędności zawsze się przydają:)

wolare

• Geeko's friend
  • SUSE Power User
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2015, 07:18:50 pm »
wbrew głoszonym tutaj komercyjnym poglądom LeftHand nie jest dla małej firmy :)    =   a tym bardziej nie jest jedynym jakoby w Polsce na linuxa
nie mogę podać szczegułów, ale obecnie testuję program innej firmy
jak zakończę testy to dopiero z pełnym sumieniem podzielę się wiedzą :D