Autor Wątek: SLED 11 SP 1 i hp mini 210-2000  (Przeczytany 11493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gregoriann

• SUSE Power User
  • **
      • Instytut Bezpieczeństwa i Informacji
SLED 11 SP 1 i hp mini 210-2000
« dnia: Styczeń 29, 2012, 01:18:34 pm »
Mam nadzieję, że trafiłem dobrze w dział. Nie znalazłem działu "marudzenie", więc tutaj.

Od piątku walczę z HP mini 210-2000 (skończyła się gwarancja  :evil:). I usiłuje postawić na nim SLED 11 sp 1.

Na pytanie czemu nie open suse - bo do pracy, firma płaci a ja w sytuacji kryzysowej nie chce każdemu naprawiać, tylko ma miec support)

Docelowo ma być 5 maszyn właśnie hp mini lub podobnych (wbudowany modem gsm, bez wystających części - za dużo płaciłem za naprawy). Chodzą jeszcze inne maszyny, ot x61s, na który nie mogę ponarzekać.

Do brzegu jednak. Najważniejszą sprawą jest sieć. Moi konsultanci pracują w całej Polsce, więc siłą rzeczy pracujemy na systemach pracy grupowej, potrzebujemy sieci do działania. Wybór padł na razie na SLED-a, bo to jak pamiętam początki całkiem przyjazny system (mówię jeszcze o suste professional 9.3 a potem sled 10). A do tego całkiem ciekawa informacja wraz ze specyfikacją dość podobnej (w urządzenia)_ maszyny, czyli hp mini5103. Te z ma un2420 na pokładzie i też broadcom tylko trochę inny. Zresztą broadcom już poszedł po rozum do głowy i daje stery do samodzielnej kompilacji (prawie - bo wszystko przygotowane, wystarczy make, make install i modprobe).

Teraz po tym wstępie nad czym się zastanawiam. Otóż zastanawiam się nad tym, czy przypadkiem nie powinno być tak, ze standardowe urządzenia są dostępne już po instalacji? Tym bardziej, że Novell je ma.

Sorki, ja tego nie rozumiem. Nie rozumiem, czemu ubuntu w live, mandriva w live, w sumie większość w live "od kopa" widzi mojego broadcoma 4313. Czemu po instalce ,na czystym systemie sam odnajduje qualcoma, un2420. A w profesjonalnym, biznesowym systemie, tego nie ma?

Uznałem ze warto się podzielić.

PS przeszperałem suppoort novella. DRAMAT. Ja znam angielski, ale czy każdy musi znać? Dwa - patche w subskrypcji dopiero? A do tego czasu? Jak przetestować, czy działa? Założyć, że patche są? Hm.... właściciele spółki, czy rada fundacji za takie podejście sorki, ale z prezesa by mnie zrzucili na pierwszym walnym, czy na pierwszym zebraniu.

Fisiu

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • la manzana
Odp: SLED 11 SP 1 i hp mini 210-2000
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2012, 09:06:06 pm »
Porównaj wersję kernela z SLED 11SP1 a z nowego Ubuntu/Mandrivy (be pewnie najnowsze testowałeś?). Sterownik brcm80211 obsługujący chip bcm4313 pojawił się dopiero w kernelu 2.6.37, a w 2.6.39 jego nazwa uległa zmianie na brcmsmac/brcmfmac (pci/sdio). Wersja SLED11SP2 przyniesie kernel w wersji 3.0 więc i karta powinna zacząć 'sama' działać :wink:
Edycja biznesowa systemu niewiele w tej kwestii znaczy :wink:

zgrupowanie operacyjno-manewrowe obi

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2012, 09:12:24 pm »
Na pytanie czemu nie open suse - bo do pracy, firma płaci a ja w sytuacji kryzysowej nie chce każdemu naprawiać, tylko ma miec support)
Skoro firma płaci, to może wynająć studenta, który to zrobi na openSUSE. Taniej wyjdzie, bo zapewne firma jest na tyle małym klientem N, że będzie równo olewana* :P

* zakładając, że support N jest na tym samym poziomie, co RH przy "malutkich".
usb usb usb usb usb usb usb

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2012, 09:46:30 pm »
Panaceum na wszystko - zatrudnić studenciaka na minimalną krajową ;)
openSUSE Leap 42.2

gregoriann

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2012, 10:09:12 pm »
Porównaj wersję kernela z SLED 11SP1 a z nowego Ubuntu/Mandrivy (be pewnie najnowsze testowałeś?). Sterownik brcm80211 obsługujący chip bcm4313 pojawił się dopiero w kernelu 2.6.37, a w 2.6.39 jego nazwa uległa zmianie na brcmsmac/brcmfmac (pci/sdio). Wersja SLED11SP2 przyniesie kernel w wersji 3.0 więc i karta powinna zacząć 'sama' działać :wink:
Edycja biznesowa systemu niewiele w tej kwestii znaczy :wink:

No tylko jednak od edycji biznesowej trochę więcej by się wymagało, niż kombinacje. Broadcom sam zrobił paczkę do kompilacji, widząc problem, więc wydawało mi się, że spokojnie "wydawca" softu klasy enterprise jest w miarę na bieżąco. Wydawało mi się, bo już mi się nie wydaje.

Skorzystałem z tego:
http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php

I działa. Łącznie 4 komendy. Dla mnie nie problem, ale dla klikacza, co świeżo z windy przechodzi?

Skoro firma płaci, to może wynająć studenta, który to zrobi na openSUSE. Taniej wyjdzie, bo zapewne firma jest na tyle małym klientem N, że będzie równo olewana* :P

Nie testowałem supportu, poza tym co prawie udało mi się na stronie znaleźć. Zastanawiam się, czy nie poczuć się gorzej niż klienci anglojęzyczni, bo większość (prawie wszystko) jest w języku Szekspira. Co moim zdaniem nie jest już porażką, tylko kpiną.

Panaceum na wszystko - zatrudnić studenciaka na minimalną krajową ;)

I tłumaczyć mu, że system w komputerze nie jest po to, żeby mi udowadniał, że się zna? :D

Sorki, mam pewne doświadczenia ze studenciakami, czy też przedstawicielkami tej "rasy". Szczerze - to wolę się osobiście pomęczyć (dla zabawy) albo zmienić system. Bo zanim wytłumaczę, że nie pisze się skryptu do wydrukowania dwóch identyfikatorów - to mija dobra godzina. :D

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2012, 10:18:29 pm »
Sorki, mam pewne doświadczenia ze studenciakami, czy też przedstawicielkami tej "rasy". Szczerze - to wolę się osobiście pomęczyć (dla zabawy) albo zmienić system. Bo zanim wytłumaczę, że nie pisze się skryptu do wydrukowania dwóch identyfikatorów - to mija dobra godzina. :D
To w sumie na rozgarniętych trafiłeś. U mnie nie mogli sobie poradzić z monitorem w sekretariacie. Zlitowałem się nad sekretarką i kabel od monitora sam jej wymieniłem :)
Generalnie czerpią garściami "wiedzę" od swojego szefa, który podciera się raczej nie samodzielnie ;)
openSUSE Leap 42.2

zgrupowanie operacyjno-manewrowe obi

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2012, 11:15:51 pm »
To w sumie na rozgarniętych trafiłeś. U mnie nie mogli sobie poradzić z monitorem w sekretariacie. Zlitowałem się nad sekretarką i kabel od monitora sam jej wymieniłem :)
Generalnie czerpią garściami "wiedzę" od swojego szefa, który podciera się raczej nie samodzielnie ;)
"wziąć studenta" nie znaczy wyciągnąć go pijanego z akademika :P
usb usb usb usb usb usb usb

gregoriann

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2012, 05:48:25 am »
Poczekać jak wytrzeźwieje? :D

gregoriann

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2012, 01:13:18 pm »
Dalszy ciąg historii...

opensuse 12, za ciężki był z gnomem 3 (a może to moja awersja). Postawiłem 11.4 i... CUD. Prosi o pin :D

Kernel też nie jakiś super świeżak - 2.6.37. Ale mimo wszystko, to przecież nie jest jakiś super nowy kernel, skoro juz są distra na 3.1.

Ogólnie - SLED wypada z kompów. I koniec smutnej poniekąd historii.

gregoriann

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2012, 06:34:17 pm »

Obyło się bez studenta. Browarek stawiam za przekonanie mnie. 11.4 lata jak marzenie, SLED wyleciał z hukiem. Wszystko gra, stabilne, nie ma problemów. Jak na razie.

I zgubiłem gdzieś po drodze ideę płatnego linuksa ze wsparciem.

A co do maluczkich, to trzeba sie przyzwyczaić. Choć dla mnie zawsze pytanie - kto jest maluczki? Ja mam 17 ludzi w firmie i serwer. prowadzę do tego fundację - tam ma być do końca kwartału 12 maszyn. I nowa firma rusza, tu na razie skromnie - 5. Plus to co można polecić, bo w sumie dla biznesu pracuję. Takie tam korpo dośc znane z marek, a czasem pytają...

Cóż... Dalej polityki nie rozumiem. Ale dzięki, bo mi się podoba to co teraz mam.