Autor Wątek: Smartfon. Android, Bada czy BlackBerry?  (Przeczytany 76996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
Smartfon. Android, Bada czy BlackBerry?
« dnia: Sierpień 19, 2011, 09:51:55 pm »
Smartfona z jakim systemem byście polecili?
Zależy mi głownie na przeglądaniu internetu, odbieraniu poczty i  czytaniu załączników (pdf, doc, odt) oraz synchronizacji kalendarza i kontaktów z komputerem.
openSUSE Leap 42.2

rysic

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • It's not a bug, it's a feature!
Odp: Smartfon. Android, Bada czy BlackBerry?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2011, 11:03:20 pm »
BlackBerry tylko do firm bym polecił...
Zdecydowanie polecam Androida!!! Szukaj telefonu z jego najnowszą wersją, bo nie każdemu producentowi chce się aktualizować (głównie tym słabszym producentom). Jeśli masz na to trochę kasy, to zdecydowanie polecam oczywiście HTC! Jeśli trochę mniej, to może coś Samsungowatgo (dobre modele są warte uwagi w takim stopniu jak HTC) a jeśli jeszcze mniej, to może coś z rodziny SonyEricson (X10 np. - taki mam  :wink: ).

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2011, 01:14:54 am »
kwestia budzetu. bady bym nie bral, samsung w ten sposob bada rynek - softu niewiele i glownie pod model topowy, ktory wcale nie jest taka rewelacja - z winy oprogramowania. sprzet (w przypadku gornej polki) swietny, system niedopracowany. reszta to po prostu lowendy - nic zlego, ale tez nic specjalnego, a z powodu niewielkiej ilosci softu blizej temu do featurephone niz smartphone.

android - coz, jesli niestraszne Ci przegladanie tego co robisz przez wujka google, nie masz nic przeciwko ryzyku instalacji wirusow/malware podczas instalowania legalnej, darmowej aplikacji wprost z marketu, a do tego masz ochote zmieniac telefon co rok 'bo wyszla nowa wersja systemu a producent ujawnil, ze na moj model aktualizacji nie bedzie' - droga wolna.

blackberry - softu moze nie ma zbyt wiele, ale do tego do czego zostal ten sprzet stworzony - sprawdza sie. oczywiscie jak blackberry to brac cos na ich wlasnym systemie i to w jakiejs nowej wersji, a nie przykladowo model z windows mobile, bo i takie sie trafialy. i jeden szczegol - nie mam pewnosci, ale gdzies czytalem ze korzystanie z poczty email na blackberry wymaga wykupienia u nich abonamentu na serwerze - calosc dziala w oparciu o ich wlasne uslugi i szyfrowanie. cos za cos.

nie sadzilem ze to kiedys powiem, ale czemu nie iphone? im nowszy tym lepszy, ze wzgledu na wydajnosc oraz wymagania niektorych aplikacji (w tym aktualizacji samego systemu) wskazany minimum 3gs, ale od biedy to i zwykly 3g da rade - a na allegro kosztuje pare stowek.
PGP:208DAF5448644C0B

zgrupowanie operacyjno-manewrowe obi

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2011, 06:46:47 am »
Ja tam nie wiem, jaki telefon może dać większy komfort w obsłudze poczty niż blackberry :)
usb usb usb usb usb usb usb

xgeneralx

• SUSE User
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2011, 07:46:53 am »
Miałem napisać to samo. Jeśli chodzi o pocztę to nawet starsze blackberry nie ma sobie równych.

3qn

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2011, 08:05:48 am »
Nigdy nie miałem kontaktu z BB więc się nie wypowiem.

Android - miłe wrażenie budził tylko te dziwne zachowanie, czasem problem z dzwonieniem bo jakoś system nie zareagował i nie wyświetlił odpowiedniego menu (SE u20i), na HTC Android zachowuje się o niebo lepiej. Podobno banalnie pisze się aplikacje. Wzorowa obsługa konta Gmail.

Bada - Średnie ja bym czekał przynajmniej do pięciu kolejnych wersji.

Symbian ^3 - przed kupnem wszyscy mnie straszyli, że Symbian umiera, że programowanie na Symbiana to katorga w przeciwieństwie do androida a tu taka miła niespodzianka. Nie długo wychodzi kolejny symbian anna to ma być tylko lifting ^3 ale słuchy były też o ^4. Programowanie w QT Creatorze najprostrzej aplikacji ogranicza się do jednego kliknięcia po czym otrzymujemy gotowy plik do instalacji ".sis"  Mail for Exchange Synchronizuje wybrane konto mailowe z telefonem (gmail) kontakty, poczta, kalendarz, notatki <- jak dla mnie rozwiązanie bardzo wygodne i godne uwagi żaden program firm trzecich jest standardowa opcja w telefonie (posiadam N8-00)

iPhone -> jak dla mnie super bawiłem się i bawię tym kiedy tylko mam styczność :)

Ja tam nie wiem, jaki telefon może dać większy komfort w obsłudze poczty niż blackberry :)
Co masz na myśli ? Pisanie/Odczytywanie maili ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2011, 08:08:37 am wysłana przez 3qn »

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2011, 08:35:59 am »
Co masz na myśli ? Pisanie/Odczytywanie maili ?
yep. Z tego co widzę, to część ludzi nawet już nie włącza wstążkowych outlooków, bo po co, BB lepsze. Choć poza pocztą już nie jest tak różowo, ale powiedzmy sobie szczerze - to jest narzędzie do pracy, a nie iandrodio zabawka...

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2011, 08:55:12 am »
w ten sposob patrzac to wszystko co ma fizyczne qwerty oraz rozsadnego klienta poczty, sprawdzi sie tak samo. bo co zlego w chociazby nokii C3 czy E5? ta druga jako pelnoprawny smartphone jest tutaj idealnym rozwiazaniem, zwlaszcza jesli nacisk pada bardziej na poczte, synchronizacje oraz zalaczniki niz na www - ekran 320x240 to nie rewelacja jesli o przegladanie sieci chodzi, ale do przejrzenia pdf czy odpisania na maila sprawdzi sie znakomicie. nie mozna tez zapominac ze ekran niedotykowy w sloncu z reguly spisuje sie znacznie lepiej, a nokia E-series to moze i nie spektakularne, ale solidne telefony biznesowe, pozbawione paru wodotryskow na rzecz funkcjonalnosci.

glownie poczta, zalaczniki: nokia E5 lub cos podobnego, blackberry bold
glownie www oraz szeroko pojete korzystanie z sieci: iphone 3gs/4 (lub 3g na allegro)/blackberry torch

androida oraz bady kijem bym nie ruszal. szczegolnie ze jesli chodzi o androida, pod wzgledem czasu pracy na baterii sa to zdaje sie najgorsze telefony na rynku, a im wyzszy model tym krocej dziala. generalnie telefony z duzymi ekranami dotykowymi sila rzeczy maja o wiele wieksze zapotrzebowanie na energie, ale w stosunku do konkurencji android zostaje w tyle.

co do symbiana, raczej trzymalbym sie z daleka od modeli dotykowych. sa pewne ciekawe przypadki, jak C6 czy E7, ale maja swoje wady, poza tym symbian nie jest tak dobrze przystosowany do obslugi dotykowej jak konkurencja i pod tym wzgledem user experience zostaje nieco w tyle. modele niedotykowe za to to zupelnie inna bajka - to pole symbian ma opanowane od zawsze i gdyby wyeliminowac ze statystyk smartphone telefony dotykowe bez klawiatur qwerty (dla wielu osob telefon bez qwerty to nie smartphone a dumbphone), okazaloby sie ze wiekszosc rynku nalezy do nokii a reszta do blackberry i starego windows mobile.

nie daj sie zwariowac, smartphone na androidzie staly sie tak popularne nie dlatego, ze sa smart, tylko bo sa dumb :azn: 90% ich uzytkownikow nie potrzebuje wcale funkcjonalnosci smartphone - przegladarka www, klient poczty - to wchodzi w zakres kazdego przecietnego telefonu nie bedacego w ogole smartphone - wystarczy spojrzec na nokie C3. owszem, smartphone maja o wiele mocniejsze cpu, dzialaja z reguly sprawniej i generalnie dzieki masie softu oferuja o wiele wiecej - tylko ile z tego tak naprawde sie wykorzystuje? kolorowe widgety z pogoda na pulpicie? gry 3D wykanczajace baterie? przegladarke zdjec z obsluga multitouch, zeby zaszpanowac znajomym jakie to ladne zdjecia robi telefon? apple zrobilo swietny sprzet a nastepnie wszyscy zaczeli kopiowac iphone - z mizernym skutkiem. moze i apple to ZUO, ale iphone dziala dluzej na baterii od androidowej konkurencji, a wygoda obslugi raczej nic go nie przebije. zamkniety rynek aplikacji ma swoje zalety - nie ma bezuzytecznego syfu oraz wirusow jak na androidzie, gdzie nikt niczego nie kontroluje. z jednej strony masz wiec iphone, bedacy jednym z niewielu telefonow dotykowych naprawde nadajacych sie do uzytku, a z drugiej strony nokie z qwerty, bedaca moze odrobine oldschool, za to o wiele lepiej nadajaca sie do codziennej pracy niz cokolwiek innego - bo nie ma co ukrywac, nawet iphone to zabawka. bardzo dobra, ale zabawka. android to miernej jakosci zabawki, a nokie z symbianem oraz blackberry - narzedzia pracy.

zreszta, jak ktos uwaza ze iphone to mniejszosc dla fanatykow apple, a symbian umiera - radze dobrze sie zastanowic. to sa statystyki z zeszlego roku, a ludzie nie zmieniaja telefonow co tydzien: http://metrics.admob.com/wp-content/uploads/2010/06/May-2010-AdMob-Mobile-Metrics-Highlights.pdf

na koniec dorzuce jeszcze dwie ciekawostki: nokia E90 oraz nokia N900. ta pierwsza to symbian, dluzszy czas pracy na baterii oraz wygodna klawiatura, ta druga ma mniej wygodna qwerty (choc pewnie kwestia gustu), ekran dotykowy oraz maemo zamiast symbiana - duzo bardziej przypomina to linuxa niz android. minus - krotszy niz w przypadku E90 czas pracy na baterii. E90 ma juz swoje lata i generalnie jest do dostania tylko na allegro, ale do poczty, z duza, wygodna klawiatura raczej nic lepszego sie nie znajdzie - minusem jest to ze ten telefon to cegla, ale cos za cos :azn:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2011, 09:01:11 am wysłana przez unic0rn »

begginer

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2011, 09:22:00 am »
na dzień dzisiejszy polecam nokie e52 (jednym z plusów jest to, że dopiero po jakimś tygodniu zaczynam szukać w domu ładowarki;), a w październiku mam nadzieje, że godna polecenia będzie N9;)
nie wiem osobiście co ludzie chcą od Symbiana, ja nie mam z nim problemów od dobrych 7 lat ( fakt, że czasami warto poczekać na aktualizacje firmware, ale to chyba w przypadku każdego OSu ma miejsce).
Poza tym, nowa e52, nie brandowana operatorem kosztuje mniej niż 800zl.
"Żeby zepsuć system Linux trzeba nad tym popracować; żeby zepsuć system Windows wystarczy popracować na nim."

3qn

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2011, 09:22:56 am »
co do symbiana, raczej trzymalbym sie z daleka od modeli dotykowych. sa pewne ciekawe przypadki, jak C6 czy E7, ale maja swoje wady, poza tym symbian nie jest tak dobrze przystosowany do obslugi dotykowej jak konkurencja i pod tym wzgledem user experience zostaje nieco w tyle. modele niedotykowe za to to zupelnie inna bajka - to pole symbian ma opanowane od zawsze i gdyby wyeliminowac ze statystyk smartphone telefony dotykowe bez klawiatur qwerty (dla wielu osob telefon bez qwerty to nie smartphone a dumbphone), okazaloby sie ze wiekszosc rynku nalezy do nokii a reszta do blackberry i starego windows mobile.
Nie ma sprzętu pozbawionego wad! Polityka firm wprowadzająca nowy sprzęt pomija już testy produktu (nie całkowicie ale ogranizca) teraz najczęściej to klient jest testerem sprzętu. Touch w zasadzie trzeba pamiętać by nie brać tych "oporowych" co się je naciska a "pojemnościowy" które się dotyka ze względu na żywotność. Symbian nie jest przystosowany dlaczego ? gdzie ma braki ?

rilicek

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:12:19 am »
Kiedyś wybór telefonu był prostszy  :grin:

Dlaczego nie:
1. Bada - jeszcze mało dopracowany soft, brak opery mobile.
2. Android - konieczność założenia konta na gmail
3. Blackberry - taka sobie przeglądarka, brak oper mobile
4. Nokia nie, bo nie - ale cholera wie  :wink:
5. Iphone patrz Nokia, za filozofię i brak flash'a (choć można go zainstalować po jailbreaku)

Tak naprawdę moim C901 wykorzystuję więcej funkcji niż większość w macanych telefonach. Jak się uprzeć to nawet z Linuxem można go by było zsynchronizować.
Najbardziej brakuje mi flash'a. Czasami chcę coś na szybko sprawdzić i niestety w operze mini strony oparte na flashu zazwyczaj są bezużyteczne.

Jak już wydam parę złotych na telefon to dobrze by było, bym mógł puścić na nim jakiś film dziecku w samochodzie.

Wstępnie myślałem o Bada, jak będzie już wersja 2.0 z obsługą flasha.

Albo tel za 1 zł do dzwonienia + tablet 7" - tylko nie mam takich dużych kieszeni ;)
openSUSE Leap 42.2

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:29:20 am »
w ten sposob patrzac to wszystko co ma fizyczne qwerty oraz rozsadnego klienta poczty, sprawdzi sie tak samo. bo co zlego w chociazby nokii C3 czy E5?
Ale wiesz, że tutaj mowa o BES, a nie jakiś zabawkach na odbieranie poczty z wakacyjnymi zdjęciami?

3qn

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:33:46 am »
1. Bada - jeszcze mało dopracowany soft, brak opery mobile.
Brak dużo więcej niż tylko samej opery.

2. Android - konieczność założenia konta na gmail
Konieczność ? Nie wiem pierwsze słyszę :) Gmaila używam bo to bardzo dobry produkt.

4. Nokia nie, bo nie - ale cholera wie  :wink:
Dla zasady!

Tak naprawdę moim C901 wykorzystuję więcej funkcji niż większość w macanych telefonach. Jak się uprzeć to nawet z Linuxem można go by było zsynchronizować.
Najbardziej brakuje mi flash'a. Czasami chcę coś na szybko sprawdzić i niestety w operze mini strony oparte na flashu zazwyczaj są bezużyteczne.
Skoro jesteś przyzwyczajony do braku flash'a bierz iPhone sprzęt pierwsza klasa mimo tego co się psioczy na apple.

Jak już wydam parę złotych na telefon to dobrze by było, bym mógł puścić na nim jakiś film dziecku w samochodzie.
Mój telefon mało że odtwarza HD to jeszcze ma wbudowany transmiter i w aucie ustawiam sobie odpowiednie fale FM cieszę się filmem, muzyką a dźwięk z nagłośnienia auta :)

Wstępnie myślałem o Bada (jakiś samsung), jak będzie już wersja 2.0 z obsługą flasha.
Jakieś 2-3 miesiące temu bawiłem się właśnie Bada w wersji 1.4/1.6 nie pamiętam mają tam swój sklepik aplikacjami gro aplikacji było nie dostępnych ze względu na brak kompatybilności tego egzemplarza który miałem z aplikacjami dostępnymi już na wersję 2.0 to jak ten system już jest czy jeszcze nie ma ale oferują już programy na niego?

unic0rn

• SUSE Guru
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:44:31 am »
gdzie ma braki? to sobie wez dowolny telefon nokii z symbianem, ekranem capacitive, i porownaj wygode obslugi z androidem, o iphone nawet nie wspominajac. series60 bylo od poczatku projektowane z mysla o fizycznej klawiaturze. symbian ma sie dobrze w sektorze biznesowym, gdzie potrzebne sa smartphone sluzace jako narzedzia pracy, z dlugim czasem pracy na baterii, wygodna klawiatura oraz masa funkcji niejednokrotnie niedostepnych u konkurencji bez instalacji softu 3rd party, ktory to bywa marnej jakosci - ale prawa rynku sa jakie sa, ludzie wpatrzeni sa w reklamy i chca dotykowych zabawek zamiast solidnego smartphone - i dlatego wlasnie nokia w ogole wskoczyla na 'touchscreen bandwagon'. dlatego tez partnerstwo nokii z microsoftem oraz plany zwiazane z windows phone 7 - jest to imho jedyny system dla smartphone z ekranem dotykowym, bedacy w stanie zagrozic iphone i jego iOS - wlasnie dzieki nokii. dotychczasowe telefony z windows phone 7 to kropla w morzu sprzetu z androidem, a ich producenci czerpia spore zyski ze sprzedazy telefonow na androidzie wlasnie, wiec traktuja WP7 po macoszemu. inna sprawa ze WP7 ma okreslone wymagania minimalne ustalone przez microsoft - wcale nie narzucone przez sam system - po prostu zostalo okreslone, ze kazdy telefon z tym systemem ma posiadac minimum taka a taka specyfikacje - przez co ciezko mu sie przebic na rynku zalanym masa taniego sprzetu z androidem, ktory specyfikacje techniczna ma o wiele slabsza, ale dzieki temu jest tanszy. nokia dzieki WP7 moze odzyskac pozycje lidera - bo choc smartphony na symbianie, zwlaszcza niedotykowe, sprzedaja sie dobrze dzieki wiernemu gronu uzytkownikow, ktorzy korzystaja z tego systemu od lat, to rynek jest zawalony dumbphonami na androidzie, ktore przyciagaja szarego uzytkownika telefonow duzymi ekranami i stosem bajerow, nadajacymi sie do wszystkiego tylko nie do pracy - i ludzie to kupuja, 'bo fajnie wyglada', nie majac czesto pojecia o tym jak to dziala od strony technicznej i jakie posiada wady. zupelnie jak z kde4, tylko tutaj ludzie musza jeszcze za wlasna naiwnosc bulic kase :azn: dlatego wlasnie nokia dogadala sie z microsoftem - windows phone 7 to dobry system, dopracowany tak samo jak iOS, z interfejsem ktory wielu osobom podoba sie o wiele bardziej niz kolejne klony nadgryzionego jablka. symbiana nie zostawia - moze raczej zepchna do poziomu low/middle-end, wynalazki pokroju N8 czy E7 zamieniajac na podobne modele ale z duzo mniejsza iloscia bajerow (slabszy ekran, mniejsza matryca aparatu fotograficznego) celem obnizenia ceny do poziomu swoich smartphones na symbianie bez ekranow dotykowych - a gorna polke zajmie WP7, gdyz po pierwsze, ograniczenia nalozone przez microsoft nie pozwalaja na stworzenie low-endu z tym systemem, a po drugie ludzie rzucajacy sie na androida z reguly sa przyciagani przez kolorowe ekrany i specyfikacje techniczne ('nowy, jeszcze wiekszy ekran! mnostwo duzo pikseli! aparat 12mpix oraz gps pozwalajacy nam Cie sledzic! cale 12 godzin pracy na baterii!'), a cena nie gra dla nich roli - to w wiekszosci klienci szukajacy drogiej zabawki a nie smartphone - i to do tej wlasnie grupy nokia z microsoftem i jego WP7 chce dotrzec - symbian z series60 zostal zaprojektowany dla telefonow majacych byc narzedziem pracy, a nie dla zabawek z ekranem dotykowym - i w przypadku ekranu dotykowego nie sprawdza sie poki co idealnie. WP7 ma pomoc nokii zmiesc androida z rynku - sporo osob jest 'nie do konca zachwyconych' jakoscia systemu od google (wieczna beta), a z drugiej strony nie do konca odpowiada im polityka cenowa i marketingowa apple - i to jest target dla nokii i WP7.

pozwole sobie zabawic sie w prognoze rynkowa:
tanie zabawki dotykowe: featurephones
drogie zabawki dotykowe: iOS, windows phone 7, android
tanie smartphones: symbian
drogie smartphones: blackberry, meego

ps. film? to kup od razu zapasowa baterie. eh, Ty zabawki szukasz. w takim razie tylko iphone - najlepiej 3gs albo 4 (w appstore jest adobe air - na 3g nie pojdzie, na 3gs i owszem). jesli koniecznie chcesz flasha na www, pozostaje Ci android - ale wez pod uwage ze flash player wymaga procesora cortex A8 i wyzej oraz androida w wersji 2.2 lub nowszej - o ile to drugie to nie problem, o tyle sam system to nie wszystko - praktycznie sprowadza sie to do tego, ze flash dziala tylko na najbardziej high-endowych zabawkach. jak lubie flasha w zastosowaniach typu desktop, tak jesli chodzi o swiat mobilny, bleh. przerost formy nad trescia. po co Ci to? do youtube? bo jesli tylko do youtube, to przeciez zarowno pod iOS jak i symbiana sa dedykowane aplikacje.

obi: E5 to nie zabawka, E jest od Enterprise :wink:
3qn: telefon z androidem musi byc powiazany z kontem gmail. MUSI. a gmail to slowo w kokainowo-alkoholowym belkocie szefow google oznaczajace 'my wam damy za darmo poczte, wy nam dacie za darmo wasza prywatnosc'.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2011, 10:46:18 am wysłana przez unic0rn »

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 20, 2011, 10:54:20 am »
ps. film? to kup od razu zapasowa baterie. eh, Ty zabawki szukasz.
Po co baterie, lepiej do filmów kupić telewizor ;)
obi: E5 to nie zabawka, E jest od Enterprise :wink:
Fakt, sprawdzałem tylko, czy C3 ma wsparcie enterprajsowych skrzynek :D