Autor Wątek: [HowTo] wlassistant 0.5.7-- jak konfigurować WLAN i różne profile (usera)?  (Przeczytany 19406 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

macias

• SUSE Root
      • Wyprzedaż "garażowa"
Hej,

To cd. poprzedniego watku. O ile KnetworkManager po prostu pokazuje mi sieci i moge je sobie dodefiniowac (podac haslo), to wlassistant pokazuje mi po prostu na sztywno siec, do ktorej jestem juz podlaczony (konfiguracja w yast). Probowalem poklikac, zeby znalezc gdzies opcje dolozenia sieci, ale nigdzie tego nie widze.
  Jak zdefiniowac wiec w wlassistant te druga siec, na ktora latwo i przyjemnie chce sie przelaczyc?

milego dnia zycze
hej
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2007, 07:10:14 am wysłana przez dariuszmarek »
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

dariuszmarek

• Gość
Odp: wlassistant -- nowe sieci - jak konfigurować?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2007, 01:56:01 pm »
Jednoznacznie stwierdzam, że wlassistant to najlepszy tool do WLANu, jaki udało mi się okiełznać.

Tutaj są paczki do ściągnięcia.
http://linux01.gwdg.de/~pbleser/rpm-navigation.php?cat=/Network/wlassistant
W repozytoriach dla SMARTa dla SuSE 10.2 jest ta paczka również.
W repozytorium YAST również.  (@macias)

1. Na początku trzeba zauważyć, że wlassistant pracuje w trybie ifup - czyli klasycznym, a to oznacza, że ewentualnie inna karta sieciowa w systemie (aczkolwiek w innej podsieci) może też jednocześnie pracować.

2. Knetworkmanager sypie mi się przy starcie, jeżeli karta sieciowa ethernet jest skonfigurowana i nie jest podniesiona (alias wtyczka od kabla sieciowego nie jest podłączona). Gdy kabel jest podłączony, wszystko się ładnie odpala - jak wyciągnę kabel, ładnie przełącza na Wlan - no problem, ale jak przy starcie nie ma wspomnianego kabelka - nic z tego. Dlatego wszyscy radzą wyłączyć kartę ethernetową - no co z tego, jeżeli chcę, aby działała. Knetworkmanager nie zdaje więc egzaminu. Zaletą jest konfiguracja sieci przez USERA.
BTW: Komuś pada?

3. Stary poczciwy kinternet, jest o tyle "upierdliwy", że konfiguruje TYLKO 1 profil, do tego trzeba znać hasło roota i mozolnie zmieniać ustawienia.

Więc "lekkie przełączanie" nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Wlassistent w najnowszej wersji łączy w sobie cechy łatwiejszego przełączania pomiędzy profilami.
Mówiąc profil, mam tu na myśli:
- zmiany własnego IP lub na DHCP
- zmiany serwera nazw
- zmiana gatewaya i domeny
- zmiany nazwy ESSID
- zmiany klucza i szyfrowania

Przesiedziałem nad tym popołudnie i udało mi się skonfigurować wlassistenta dla USERA. :cool:
Chodzi suuuper - jak w windzie!

Przykleję wątek, zapraszam chętnych do zainstalowania u siebie i wywalenia knetwormanagera.

Dlaczego jako root?
Teoretcznie można się pytać - po co mi ustawienia na prawach usera, skoro jedynie i wyłącznie 1 osoba korzysta z notebooka i zna wszystkie hasła. No właśnie to jest argument za rootem. Poza tym, jak ktoś jest maniakiem bezpieczeństwa, to nie musi dawać uprawnień userom na zmianę pliku serwera nazw resolv.conf, jak również praw wykoanania komend: route, iwconfig itd. Jeżeli nie denerwuje go upierdliwość wklepywania hasła root ;-), to wlassistent jest (moim zdaniem) numerem 1.

Dlaczego USER ma mieć dostęp (jako root) do zmiany konfiguracji sieci?
Może się zdarzyć, że nasza lepsza połowa zabiera nam notebooka "na wyjeździe" u znajomych albo chce się zalogować do Wlanu u koleżanki. I tu przestrzegam przed ujawnianiem hasła roota ;-)
Dalej - uciążliwe jest zwłaszcza przy starcie systemu dla jakiegokolwiek usera wpisywanie hasła roota i uruchamianie wlassistanta w jego trybie, bo miliony innych aplikacji (superkaramba z pogodą, clamav etc.) nie mają dostępu do sieci. Na ustawieniach usera można to pięknie zautomatyzować.

Następujący scenariusz:
Mamy w domu jedną sieć WLAN, z której najczęściej korzystamy, ponadto wychodzimy my, lub ktoś inny z naszym notebookiem i każdy na własnym profilu chciałby skonfigurować sobie niezależnie sieć - nie mówiąc sobie nawet nawzajem haseł dostępu do własnych sieci i nie używając hasła roota.
Wlassistant ma jeszcze tą własność, że respektuje ustawienia Yasta przez ifup :-)
Czyli: przy starcie sprawdza, czy jest sieć (najpierw "sieć domowa" ustawiona w Yast próbuje się uruchomić - więc wlassistant nie jest wogóle potrzebny), jeżeli NIE ma sieci domowej (bo jesteśmy poza zasięgiem sieci domowej), to uruchamia się wlassistent w trybie użytkownika i szuka czy w zasięgu nie ma innych sieci. Jeżeli takowa sieć jest znaleziona, można przystąpić do jej konfiguracji (całego profilu!) - i to jako USER bez podawania hasła root. Jeżeli ponownie się logujemy do sieci już skonfigurowanej, wlassistent uruchamia się (bo ustawienia w Yast sieci domowej nic nie dają, gdy np. jesteśmy poza jej zasięgiem) i próbuje się łączyć. Znajduje znaną sobie konfigurację, łączy nas z WLANem i znika (Opcja: wyłącz program po połączeniu z siecią). A może się wyłączyć dlatego, ponieważ defacto przepisuje tylko ustawienia w plikach konfiguracyjnych sieci (resolv.conf, plik interfejsu /etc/sysconfig/network/MAC-karty)

Pliki konfiguracyjna znajduje się w:
/root/.kde/share/config/wlassistantrc

Uciążliwością wlassistanta jest chyba, że nie można "z góry" konfigurować profilu, bo w pliku danych jest MAC AccessPointa - kto go zna? Więc dopiero, jak defacto nowa sieć jest widziana, można skonfigurować nowy profil.
Być może można z ręki wpisać dane do pliku podanego powyżej - pod warunkiem, że znamy MACa. Nie wiem, czy bez niego to zadziała - nie testowałem.

No więc jak skonfigurować wlassistenta dla USERA bez podawania hasła root??
Najpierw zainstalować KDE-Autostart (repozytoria Guru w SMART - sorry, tylko tego używam)

1. skopiować poniższy skrypt o nazwie wireless do katalogu /usr/local/bin
http://dariuszmarek.da.funpic.de/suse.pl/wlassistant/wireless
(kursor myszy na linka, prawy klawisz, zapisz jako, rozszerzenie html skasować, samo wireless ma być)
Zrobiłem kilka poprawek, bo ten znaleziony wczesniej sie nie odpalał. Skrypt bada, czy jest połączenie poprzez Yast, jeśli nie, to wlassistant da się uruchomić w trybie root automatycznie po starcie systemu (lub potem przez USERA) bez konieczności podawania hasła root.

skrypt:
#!/bin/sh
   case "${1}" in
      ("start")
         # Use start option when run from a script at login.
         # With this parameter the gui does not run if we are
         # already connected.
         # Determine if we are connected already
         STATUS=`ifconfig | grep "inet addr" | grep --invert-match "127.0.0.1"`
         if test -z "$STATUS"; then
         xhost +local:root
         sudo -H /opt/kde3/bin/wlassistant -display :0
         else
            echo Network already connected
         fi
      ;;
      (*)
         # Use no options when the user starts this file manually,
         # the gui will start even if network is already connected.
         xhost +local:root
         sudo -H /opt/kde3/bin/wlassistant -display :0
      ;;
   esac

2. Następnie zrobć linka do powyższego skryptu i i umieścić go w katalogu ~/.kde/Autostart/. W ten sposób skrypt uruchpmi sie podczas każdego startu systemu.
Albo - ściągnij poniższy plik (link) i skopiuj do Autostartu.
http://dariuszmarek.da.funpic.de/suse.pl/wlassistant/wireless.desktop
(kursor myszy na linka, prawy klawisz, zapisz jako, rozszerzenie desktop pozostawić))
3. Aby KAŻDY user mógł uruchomić wlasistanta z prawami roota bez podawania hasła  należy wyedytować plik
/etc/sudoers i dodać linijkę:

%users ALL = NOPASSWD: /opt/kde3/bin/wlassistant

mój sudoers
# Cmnd alias specification

# Defaults specification

# prevent environment variables from influencing programs in an
# unexpected or harmful way (CVE-2005-2959, CVE-2005-4158,
# CVE-2006-0151)
Defaults always_set_home
Defaults env_reset

# In the default (unconfigured) configuration, sudo asks for the root password.
# This allows use of an ordinary user account for administration of a freshly
# installed system. When configuring sudo, delete the two
# following lines:
Defaults targetpw
ALL ALL = (ALL) ALL
%users ALL = NOPASSWD: /opt/kde3/bin/wlassistant

# Runas alias specification

# User privilege specification
root ALL = (ALL) ALL
GOTOWE!
Wlassistant przejmuje całkowite zarządzanie sieciami WLAN.
Typ: zrobić sobie linka do pliku wlassistant.desktop i umieścić go na desktopie - za 1 kliknięciem można wywołać programik z koniecznymi opcjami.
Acha: KAŻDY user musi mieć linka do skryptu w autostarcie, bo mu się wlassistant nie odpali automatycznie.

Enjoy! :-)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2007, 07:18:51 am wysłana przez dariuszmarek »

macias

• SUSE Root
      • Wyprzedaż "garażowa"
Odp: wlassistant -- nowe sieci - jak konfigurować?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2007, 03:04:53 pm »
Dzieki za art, chociaz miejscami mam problem ze zrozumieniem :-) bo zes pogubil chociazby spojniki (chyba -- bo jak mowie, nie rozumiem niektorych zdan).
Troche komentarza -- wlassistant jest tez dostepny via yast. Jesli chodzi o ograniczenia knetworkmanagera, to zglosiles je? Ja zglosilem, ze baran nie skanuje sieci co pewien czas, wiec jesli odpale sprzet w kolejnosci komp-router,  a nie router-komp to bye bye, nie podlacze sie.

Co do sudo, to w 10.2 jest juz edytor sudo w yast, nawet dziala (co 2 raz), wiec nie trzeba grzebac sie w visudo.

A wlassistant nadal nie skanuje sieci jako takiej, wiec jak na razie jestem w punkcie jego zerowej przydatnosci. Po prostu moge za jego pomoca tylko stwierdzic, gdzie jestem przylaczony. Ale przeczytam Twoj post jeszcze kilka razy, to moze mnie oswieci :-).

Dzieki za poswiecony czas, milego dnia, hej

PS1. Czegos chyba nie rozumiem z Twoim problemem usera -- ustawiles wpisy dla sudo, ok, ale dlaczego pozniej nie piszesz
sudo wlassistant
tylko samo
wlassistant
?

PS2. Cos dziwnego sie dzieje, pdf jest z 2005, a na screenach wlassistant wyglada lepiej niz u mnie na ekranie -- bogate opcje, ikony, bajery. A u mnie zabiedzona aplikacja, ktora ma 4 opcje (checkboxy) do przelaczenia i tyle. W trybie roota wyglada to rownie biednie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2007, 03:18:04 pm wysłana przez macias »
Sprzedaję swoją kolekcję książek i trochę innych rzeczy — http://garaz.pl.hostingasp.pl/.

dariuszmarek

• Gość
Odp: wlassistant 0.5.7-- nowe sieci WLAN- jak konfigurować (usera)?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2007, 04:13:19 pm »
nie skanuje sieci co pewien czas, wiec jesli odpale sprzet w kolejnosci komp-router,  a nie router-komp to bye bye, nie podlacze sie.
Nawet nie wiedziałem, bo AP chodzi u mnie non stop. Chociaż może wtedy bardziej z Twoim sterem jest coś nie tak.
Kiedyś jechałem z kimś autem po dość dużym niemieckim mieście. Cały czas pojawiały sie i znikały nowe sieci. Tak więc nie sądze, że nie skanuje.
Może leży to w dziwnej konstelacji AP - Karta.

Co do sudo, to w 10.2 jest juz edytor sudo w yast, nawet dziala (co 2 raz), wiec nie trzeba grzebac sie w visudo.
Wiem. Dziwne, u mnie chodzi za każdym razem.

A wlassistant nadal nie skanuje sieci jako takiej, wiec jak na razie jestem w punkcie jego zerowej przydatnosci. Po prostu moge za jego pomoca tylko stwierdzic, gdzie jestem przylaczony. Ale przeczytam Twoj post jeszcze kilka razy, to moze mnie oswieci
O skanuje, i to jak! Guziczek "Refresh" :-)
A u ciebie jest dokładnie taka konfiguracja: Masz ustawienie w YAST i przez to się łączysz z AP. To wtedy rybka, czy wlassistant chodzi czy nie.
Zrób mały test. Ustaw całą konfigurację w YAST na DHCP, nie podawaj żadnego klucza i podnieś kartę przez ifup.

Potem odpal wlassistanta jako root - rozpozna ci Twoją sieć, ustaw profil i wuala! Acha, możesz jeszcze ustawic, że jak połączy, to ma zniknąć i siec Ci będzie działać. Plik konfiguracyjny swojej sieci znajdzoesz tam, jak opisałem wyżej w katalogu roota.

macias

• SUSE Root
      • Wyprzedaż "garażowa"
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2007, 05:05:22 pm »
nie skanuje sieci co pewien czas, wiec jesli odpale sprzet w kolejnosci komp-router,  a nie router-komp to bye bye, nie podlacze sie.
Nawet nie wiedziałem, bo AP chodzi u mnie non stop. Chociaż może wtedy bardziej z Twoim sterem jest coś nie tak.

Nie, nie sadze. Jesli chodzi na ifup, to kolejnosc nie ma znaczenia. Jesli wiec na tym samym sprzecie sa dwa frontendy i jeden chodzi, a drugi nie, to obstawiam, ze to jednak soft.

> O skanuje, i to jak! Guziczek "Refresh" :-)

U mnie bez efektu.

> A u ciebie jest dokładnie taka konfiguracja: Masz ustawienie w YAST i przez to się łączysz z AP. To wtedy rybka, czy wlassistant chodzi czy nie.
> Zrób mały test. Ustaw całą konfigurację w YAST na DHCP, nie podawaj żadnego klucza i podnieś kartę przez ifup.
> Potem odpal wlassistanta jako root - rozpozna ci Twoją sieć, ustaw profil i wuala! Acha, możesz jeszcze ustawic, że jak połączy, to ma zniknąć i
> siec Ci będzie działać. Plik konfiguracyjny swojej sieci znajdzoesz tam, jak opisałem wyżej w katalogu roota.

Ok, czyli de facto mam powiedziec yastowi, ze nie chce miec w nim zadnej konfiguracji na dobra sprawe, tylko wlassistant ma przejac calosc.

Btw. jak u Ciebie wygladaja dialogi -- rownie paskudnie jak u mnie (tj. 4 checkboxy), czy tak ladnie jak w tym pdfie o wlassistant (a'la konqueror, czy kmail, ikony z lewej odpowiadajace tabom, rozbudowane opcje, etc)?

milego dnia, hej

dariuszmarek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2007, 05:21:32 pm »
Ok, czyli de facto mam powiedziec yastowi, ze nie chce miec w nim zadnej konfiguracji na dobra sprawe, tylko wlassistant ma przejac calosc.
Innymi słowy - dokładnie tak. To to samo, jakbyś szukał nowej sieci i nie byl w zasięgu domowej - a ponieważ chcesz testowac na domowej - musisz skasować jej ustawienia.

Btw. jak u Ciebie wygladaja dialogi -- rownie paskudnie jak u mnie (tj. 4 checkboxy), czy tak ladnie jak w tym pdfie o wlassistant (a'la konqueror, czy kmail, ikony z lewej odpowiadajace tabom, rozbudowane opcje, etc)?

Zapomniałem, dokładnie to samo zauważyłem. Ale co znaczy paskudnie: jest co trzeba i chodzi. Z tego co wyczytałem na kde-apps zmienili to od którejś wersji. Teraz rozpoznaje sam. Nic prostszego - zainstaluj wcześniejszą wersję ze źródeł - ale możesz mieć kłopoty z WPA.

Miron

• Administrator
  • Maniak SUSE
  • *
      • http://www.google.pl/
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2007, 11:40:34 pm »
NetworkManager robi rescan tak często jak mu się każe. Wystarczy wyleźć z knetworkmanagera i go załadować ponownie (albo zrobić offline i online, albo wyłączyć wifi i włączyć je) - zrobi rescan. Jest nawet wish założony do tego co by była możliwość wymuszenia w knetworku refresha via button.
Nie używam gadu-gadu. Nie odpowiadam na privie na prośby o pomoc. Nie odpowiadam na posty z "pomocy" i "łopatologicznie" w treści. Nie zaloguję się i nie zrobię.
http://rtfm.killfile.pl/

Zajec

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • Zajec, Rafał Miłecki
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2007, 07:30:21 am »
Próbuję użyć tego wlassistanta, ale kompletnie nie mogę się z nim dogadać. W pierwszej konfiguracji ustawień sieci wybieram DHCP i podaję hasło, a on hasło zapamiętuje jako metodę uwierzytelniania, klucz jest pusty, a w konsoli widać że próbuje się połączyć z siecią jakby była otwarta.

Screen (duży): http://files.myopera.com/Zajec/usedonce/wlassistant.png

Można mu przetłumaczyć, żeby zachowywał się jakoś racjonalnie?

dariuszmarek

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2007, 08:38:29 am »
Próbuję użyć tego wlassistanta, ale kompletnie nie mogę się z nim dogadać. W pierwszej konfiguracji ustawień sieci wybieram DHCP i podaję hasło, a on hasło zapamiętuje jako metodę uwierzytelniania, klucz jest pusty, a w konsoli widać że próbuje się połączyć z siecią jakby była otwarta.

Screen (duży): http://files.myopera.com/Zajec/usedonce/wlassistant.png

Można mu przetłumaczyć, żeby zachowywał się jakoś racjonalnie?

W Konsoli ci pokazuje mnóstwo błędów, ponieważ
1. wpa_supplicant masz niezainstalowany
2. z tego co widzę na screenie startujesz jako user bez praw sudo.

Udało mi się skonfigurować wreszcie wszystko dla USERA i chodzi jak w windzie :-D

klik - i łączy sie z rozpoznana siecią.
Jak znajde troche czasu dzisiaj to wyedytuję poprzedni mój post, co trzeba robić.
W każdym razie bez specjalnego skryptu nie ruszy.

Zajec

• Geeko's friend
  • Maniak SUSE
  • *
      • Zajec, Rafał Miłecki
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2007, 08:54:58 am »
W Konsoli ci pokazuje mnóstwo błędów, ponieważ
1. wpa_supplicant masz niezainstalowany
2. z tego co widzę na screenie startujesz jako user bez praw sudo.

1) Mam, tym bardziej że KNetworkManager z niego korzystał przed zmianą na "ifup"rpm -qa | grep wpa
wpa_supplicant-0.4.9-27

2) Uruchomiłem przezsu -c 'wlassistant'

dariuszmarek

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 09, 2007, 07:08:56 am »
2) Uruchomiłem przezsu -c 'wlassistant'

Musisz uruchomic poprzez skrypt jaki zapodałem wyżej. Konieczne są inne parametry.