Autor Wątek: Jak skonfigurować WiFi w openSUSE 12.3  (Przeczytany 1383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline abmax

• Początkujący
  • *
Jak skonfigurować WiFi w openSUSE 12.3
« dnia: 24-09-2013, 14:07:38 »
Witam.
Właśnie zainstalowałem swój pierwszy system operacyjny z rodziny Linux, którym jest openSUSE 12.3
Niestety podczas instalacji wypiąłem kabel od internetu :( i teraz nie mam internetu pod moim Linuksem i nie wiem jak go skonfigurować aby działał.
Gdy sparwdzałem SUSE z live cd nie musiałem nic konfigurować, system sam wykrył wszystko i internet działał. Myślałem że tak też będzie gdy zainstaluję system na dysku. A tu niespodzianka  :?
Czy mogę was poprosić o pomoc, ale w sposób taki łopatologiczny jak dla nowicjusza jak skonfigurować internet w openSUSE 12.3?
Używam internetu radiowego i routera opartego na MikroTik. Dodam że pod Windows 7 internet działa :) dzięki temu mogę was prosić o pomoc :)

EDIT:
Przed chwilą testowałem jeszcze raz openSUSE Live CD x86_64 KDE i internet był bez żadnej konfiguracji. Róznica była taka że w zasobiniku systemowym była ikonka połączenia sieciowego i status: połaczony.
« Ostatnia zmiana: 27-09-2013, 13:26:16 wysłana przez rysic »

Offline mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru Apprentice
  • *
Odp: Jak skonfigurować WiFi w openSUSE 12.3
« Odpowiedź #1 dnia: 24-09-2013, 14:30:14 »
Jeśli router przydziela ip automatycznie to ustaw w YaST/ustawienia sieciowe używał Network Managera, a w nim (w pasku koło zegara) dodaj połączenie przewodowe i pobieranie adresu z DHCP.
Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

Offline SkullAdxx

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #2 dnia: 24-09-2013, 14:31:44 »
abmax; przeglądaj te posty na pewno znajdziesz odpowiedź, http://forum.suse.pl/index.php?action=search2
Skull: HP630: / Linux 3.11.10-21-desktop / openSUSE 13.1 (Bottle) (x86_64), KDE 4.11.5, Intel
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx\
TEST; openSUSE 13.2 (Harlequin) (x86_64) / Linux 3.16.3-1.gd2bbe7f-desktop / KDE - 4.14.1

Offline abmax

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 24-09-2013, 14:33:12 »
Dzięku mruz za szbką odpowiedź.
Tylko czy mógłbym cię prosić o jakieś screeny. Wiem że to przesada ale w systemie Links jest zupełnie początkuący i nawet nie wiem gdzie te opcje znaleźć.

Offline mruz

• Geeko's friend
  • SUSE Guru Apprentice
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 24-09-2013, 14:40:09 »
Nie mam możliwości w tej chwili., ale dasz radę. Kliknij na pasku w kameleona, wyszukaj YaST, podaj hasło superużytkownika i wyszukaj Ustawienia sieciowe. Tam będzie w zakładkach z czego system ma korzystać, ifup albo NetworkManager, wybierz NM. Potem może już sam wykryje połączenie, jeśli nie to koło zegara będzie ikonka NM, kliknij i dodaj połączenie przewodowy i zaznacz aby było domyślne, podczas uruchamiania i adres z DHCP i zapisz. Tyle.

--edit--
piszesz, że wypiąłeś kabel, a w tytule wifi, chodzi o przewodowe czy bezprzewodowe połączenie?
Jak przestawisz na NetworkMenagera to pojawi się ikonka.
« Ostatnia zmiana: 24-09-2013, 14:42:55 wysłana przez mruz »
Jeśli sam w siebie nie uwierzysz,
Nikt inny w ciebie nie uwierzy!

Offline abmax

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 24-09-2013, 20:11:45 »
Dzięki Mruz za wszystkie wskazówki. Udało się  :smiley: Tak jak radziłeś zaznaczyłem w Yast aby system używał Network Managera i to wystarczyło, od razu pojawiła się ikonka w zasobniku systemowym i po odpaleniu przeglądarki miałem internet. Odznaczyłem jeszcze IPv6 bo na Win 7 też z niego nie korzystam.
piszesz, że wypiąłeś kabel, a w tytule wifi, chodzi o przewodowe czy bezprzewodowe połączenie?
Korzystam z internetu radiowego i dlatego napisałem WiFi. Nie znam się na sieciach i stąd mój błąd. Przepraszam.
Teraz jeszcze tylko będę musiał zainstalować sterowniki do grafiki ale muszę najpierw poczytać jak to zrobić i w ogóle jak cokolwiek zainstalować. Bo sterowniki ściągnięte ze strony AMD mają rozszerzenie run  :undecided:

Offline etam

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 24-09-2013, 21:56:07 »
Jaki masz model karty graficznej i jaką wersję systemu (32, czy 64 bit)?

[[rysic]]etam, nie zachecaj do zlego! Jak bedzie chcial cos wiecej pogadac o grafice, to na pewno utworzy nowy watek  :azn: [[/rysic]]
« Ostatnia zmiana: 26-09-2013, 14:53:08 wysłana przez rysic »

Offline abmax

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 26-09-2013, 17:01:39 »
Jaki masz model karty graficznej i jaką wersję systemu (32, czy 64 bit)?

[[rysic]]etam, nie zachecaj do zlego! Jak bedzie chcial cos wiecej pogadac o grafice, to na pewno utworzy nowy watek  :azn: [[/rysic]]

Serdecznie dziękuję za otwartość na mój problem i chęć pomocy. Ale nie wiem czy mi wolno w tym wątku pisać o grafice przez wzgląd na to co napisał moderator. Ale trudno z racji że w świecie Linkusa stawiam pierwsze kroki i znajalzła się tutaj chętna osoba do pomocy odważe się pociągnąć tutaj ten temat najwyżej moderator mnie zgani i wydzieli wątek do odpowiedniego działu.

Karta graficzna Gigabyte AMD Radeon HD 7770
System 64 bit. Instalowałem ze obrazu openSUSE-12.3-DVD-x86_64 mającego ok 4 GB więc chyba jest 64 bitowy.
Na stronie producenta nie ma sterowników do mojej karty czy w związku z tym mogę zainstalować te ze strony AMD? I jak to zrobić?

Zdaje sobie sprawę że pewnie moje pytania i problemy nie są nowe, bo inni też to przechodzili gdy zaczynali przygodę z Linuksem. I znów was ktoś prosi o pomoc 100 raz o pomoc z tym samym problemem. Tym bardziej dziękuję za pomoc.
Po instalacji mojego pierwszego linkusa openSUSE uświadomiłem sobie że moja wiedza z zakresu informatyki jest prawie żadna bo przecież systemy i programy od MicroSoft'u to nie cała informatyka. mam jednak nadzięję że z waszą pomocą uda mi się jakoś opanować system Linuks. Dodam że przy wyborze distro linuksa brałem też pod uwagę społeczność i wasze forum postawiło kropke nad "i".
« Ostatnia zmiana: 26-09-2013, 17:03:28 wysłana przez abmax »

Offline etam

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 26-09-2013, 21:41:54 »
Wchodzisz na http://en.opensuse.org/SDB:AMD_fglrx i klikasz na zielony przycisk pod "1-click install 64 bits".

Offline rysic

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
  • It's not a bug, it's a feature!
« Odpowiedź #9 dnia: 27-09-2013, 13:25:48 »
@abmax, a ja tak w Ciebie wierzylem... zaloz nowy watek odnosnie karty graficznej, to przeniase do niego te posty. Do tego czasu zamykam!!!
« Ostatnia zmiana: 27-09-2013, 13:27:54 wysłana przez rysic »