Autor Wątek: Jak odinstalować sterowniki nvidia?  (Przeczytany 6894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
Jak odinstalować sterowniki nvidia?
« dnia: 30-11-2008, 22:14:37 »
Hej.Pomieszałem coś ze sterami.Suse nie chce się właczyć,tylko wyrzuca mnie do konsoli.Czytałem gdzieś tu na forum,ze być może pomoże odinstalowanie sterów.Proszę o instrukcję krok po kroku,będę bardzo wdzięczny.Dzisiaj dopiero zacząłem przygodę z liksem.Dzięki.

Offline Marcysia_Z

• Geeko's friend
  • SUSE Guru
  • *
Odp: Jak odinstalować sterowniki nvidia?
« Odpowiedź #1 dnia: 30-11-2008, 23:23:08 »
A jak je zainstalowałeś?
Jeżeli przez Yast-a, to też przez niego usuń, z konsoli da się yast uruchomić.
Jeżeli ręcznie, to jako root: sh NVIDIA(nazwa piku instalacyjnego) --uninstall
ale musisz być w tym katalogu gdzie masz ten plik instalacyjny
...i moja próżność nie ma tu żadnego znaczenia (teoretycznie) ;)
Linux 3.11.10-17-desktop x86_64 openSUSE 13.1 (x86_64)
KDE 4.13 Display: 3D Driver: NVIDIA 331.79

Offline Giuseppe

• Global Moderator
  • SUSE Root
  • *
  • Shell YES!
« Odpowiedź #2 dnia: 01-12-2008, 06:33:10 »
Nie musisz mieć pliku instalacyjnego, to samo osiągniesz wydając komendę nvidia-installer --uninstall.

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 01-12-2008, 16:40:30 »
nvidia-installer --uninstall-ta komenda nie działa.Nie wiem,jestem naprawde zielony jeśli chodzi o linuksa.Czekam,aż sie załaduje linux,właściwie to czekam na komunikat o błędzie(coś o serwerze x,bodajże).Następnie loguje się,ale czy jako root,nie mam pojęcia.W sumie to komenda yast także nie działa.Srodowisko graficzne mi padło,zostaje konsola.Kurcze jaki ja jestem zielony.....
Zainstalowałem stery metodą 2-one click.Nie widząc rezultatów,ściągnąłem ze stronki odpowiadające mojej karcie 8800gs i tu już koniec zabawy z linuksem.Wyczytałem,ze z Athlonami moga być problemy.Mam Athlon 64 3700+.

Offline szwagier

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 01-12-2008, 17:05:34 »
Spokojnie, wszystko da się naprawić tylko po kolei.
Najpierw wejdź w tryb graficzny - wyedytuj plik /ect/X11/xorg.conf, i w sekcji  Section "Device" zmień wpis nvidia  na nv  - tryb graficzny powinien się uruchomić. Albo jeszcze sprawdź zgodność kerneli default i source - to jest główna przyczyna fiksowania nvidii - musisz mieć kernele tej samej wersji  przy instalacji sterownika.
No i jeszcze mógłbyś udostępnić swoje środowisko graficzne.
« Ostatnia zmiana: 01-12-2008, 17:12:28 wysłana przez szwagier »

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 01-12-2008, 17:26:28 »
Z tymże nie wchodzi mi w tryb graficzny(masz na myśli środowisko graficzne?).Nie wiem jak wyedytować jakiekolwiek pliki ](*,).A jak się loguje jako root?Może tam wpisze komende sax2-r?

Offline szwagier

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 01-12-2008, 17:41:09 »
Nie wiem jak wyedytować jakiekolwiek pliki
No to po nas - musisz się troszkę podszkolić - poczytaj WIKI
A jak się loguje jako root
W konsoli wpisujesz su+ enter - poprosi cię o podanie hasła, wpisujesz + enter, i kiedy literki zrobią się czerwone - jesteś administratorem

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 01-12-2008, 19:09:32 »
Hej.Środowisko graficzne jest odpalone.Jest prawie dobrze.Karta graficzna jest widoczna poprawnie(8800gs).Problem tylko z rozdziałką.Używam lcd tv 37` Samsung hd ready.Nie mogę ustawić natywnej rozdzielczości-1360x768.Wchodzę do Centrum Sterowania,następnie rozdzielczość,a tam mam maksymalną 1280x768.Częstotliwość odświeżania jest troszeczke za mała-56,w xp-60.Generalnie wszytko mam bardzo duże na ekranie.Skalowanie jest wporządku,obraz rozciągnięty na caly ekran.Co mam zrobić aby ustawić rozdzielczość 1360x768?

Offline szwagier

• Geeko's friend
  • SUSE Root
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 01-12-2008, 19:21:36 »
Wchodzę do Centrum Sterowania
Tam lepiej nie wchodź, to jest dla cichociemnych. Zainstaluj poprawnie sterownik nvidii + nvidia-settings. Potem klikasz na ikonkę nvidia-settings, otwiera ci się jak na zrzucie i tam wybierasz rozdzielczość. (jeżeli chcesz na stałe zapisać ustawienia musisz to zrobić jako root)
« Ostatnia zmiana: 01-12-2008, 19:27:33 wysłana przez szwagier »

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 01-12-2008, 19:56:25 »
No właśnie wracam z nvidia x server.I wlaśnie mam problem z pisaniem ustawień:Unable to create new X config backup file '/etc/X11/xorg.conf.backup'.Ok,wiem,ze na konsoli trzeba wpisać-su i będę jako root,a w środowisku graficznym?Wciskam alt+F2,wpisuje su,to mi jakieś gierki znajduje.
Nie bardzo czaje jak mam zapisać te ustawienia jako root.Dzięki za zainteresowanie problemem.

Offline kumien

• SUSE Power User
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 01-12-2008, 20:54:58 »
Hmm... Wylogować się i zalogować jako root? Mozna też wejść w konsolę, su i później albo przez wydanie polecenia gedit, albo przez kwrite pisać konfiguracje x.org i będziesz mógł zapisać gdzie chcesz ;)

Offline krycha23

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 01-12-2008, 20:58:53 »
Wiem,że pytania zadaję banalne.Jak się wyloguję i zaloguję jako root,chodzi Tobie o konsole?Tam nie dam sobie rady.Resztę Twoich porad nie czaje.Jestem zielony.....

Online xorock

• SUSE Guru Apprentice
« Odpowiedź #12 dnia: 02-12-2008, 05:26:26 »
Odpalasz terminal (pod gnome prawy myszy, uruchom w terminalu, w kde wyklikaj z menu), su, hasło. I dwie możlwiości:
1. nvidia-settings. Zapisujesz.
2. Albo ręcznie. Odpalasz edytor i http://forum.suse.pl/index.php/topic,20245.msg135106.html#msg135106